Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 8 نوامبر, 2017 در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

نحوه بررسی وضعیت سئوی سایت‌های رقیب

نحوه بررسی وضعیت سئوی سایت‌های رقیب

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سئوی هر وبسایتی، بررسی سئو سایت رقبا است. این فرآیند موجب تعیین اهداف سئوی شما شده و در تدوین استراتژی‌های کلی یاری‌تان می‌کند.

تحلیل وضعیت سئو سایت‌های رقیب، بسته به نوع، حوزه و چشم انداز کسب و کار می‌تواند بسیار پیچیده باشد. حتما می‌پرسید چرا؟ در حقیقت عوامل و فاکتورهای بسیاری وجود دارند که در هنگام بررسی سئو سایت رقیب می‌بایست در نظر گرفته شوند.

در این فرآیند، فاکتورهای متعددی از جمله «شناسایی رقبا، جمع آوری کلید واژه‌ها، سنجش میزان اهمیت این کلمات و انتخاب نهایی آن‌ها» مورد توجه قرار می گیرند. در ادامه به شرح هر یک از این فاکتورها خواهیم پرداخت، با کوتینت همراه باشید.

رقیبان خود را در سئو شناسایی کنید

این فاز از اهمیت بالایی برخوردار است، خصوصا زمانی که قصد شروع سئو سایت برای شخص یا سازمانی را دارید که چندان با حوزه فعالیتشان آشنایی ندارید. از این رو مجبورید که روند شناسایی رقیبان خود را از صفر شروع کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که رقبای شما تنها وب سایت‌ها یا سازمان‌هایی نیستند که به صورت مشترک در یک نوع خدمات، محتوا و یا کالا فعالیت می‌کنید، بلکه هر وب سایتی که با کلمات کلیدی مشابه در نتایج جستجو قرار دارد، رقیب شما به حساب می‌آید.

 

بررسی وضعیت سئو سایت رقیب

بررسی وضعیت سئو سایت رقیب

بررسی وضعیت سئو سایت رقیبان

پس از آن که رقیبان خود را شناسایی کردید، حال زمان بررسی این که کدام یک رقیب واقعی شماست و کدام یک نیست، فرا می‌رسد. جهت انجام این عمل می‌توانید آن دسته از وب سایت‌هایی که برای کلمات کلیدی مد نظر شما رتبه گرفته‌اند را فیلتر کرده و در نهایت فقط آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

علاوه بر شناسایی رقبای اصلی، در این مرحله می‌توانید با تحقیق کلمات کلیدی، فهرست کلمات کلیدی مورد نظر خود را گسترش دهید. برای مثال منابع و کلمات کلیدی که شما و رقیبانتان هیچ رتبه‌ای برایشان کسب نکردید، می‌توانند فرصت‌های بسیار خوبی برای بهبود وضعیت سئو سایت شما باشند.

حتما بخوانید: معنی فراخوان عمل در علم بازاریابی

مقایسه وضعیت وب سایت خود با وب سایت رقبا

حال که رقیبان و کلمات کلیدی اصلی خود را شناسایی کرده‌اید، بهترین زمان است که وضعیت سایت خود را با سایت‌های رقیبان مقایسه کنید. جهت انجام این عمل می‌بایست تمامی داده‌های موجود را جمع‌آوری کرده و کلمات کلیدی خود را بر اساس اولویت دسته بندی کنید.

این فرآیند شامل بررسی چگالی کلمات کلیدی، ارتباط کلمات کلیدی با موضوع، بررسی رتبه فعلی، میزان جستجوی کلمات کلیدی، میزان محبوبیت لینک‌ها، بهینه سازی محتوا و مشخصات صفحات است.

انتخاب کلمات کلیدی اصلی

آخرین کاری که می‌بایست انجام دهید آن است که داده‌های جمع آوری شده خود و رقیبانتان را بررسی کنید به نحوی که بهترین کلمه کلیدی برای فرآیند سئو در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت یافت شود.

قابل ذکر است که کلمات کلیدی شما باید از بیش‌ترین محبوبیت، حجم جستجو و سودآوری برخوردار باشند. کلماتی که رتبه خوبی را برایشان به دست آورده‌اید، می‌توانند بهترین نقطه شروع باشند.

 

بررسی وضعیت سئو سایت رقیب

بررسی وضعیت سئو سایت رقیب

بهترین ابزارها و منابع تحقیق که در این راه مثمر ثمر قرار می‌گیرند

علاوه بر منابع سنتی تحقیق نظیر موتورهای جستجو و همچنین ابزارهای وب مستری همانند گوگل وب مستر تولز و گوگل آنالیتیکس، ابزارهای کاربردی دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • ابزارهایی جهت شناسایی رقبا: SimilarWeb Websites، Alexa Top Sites و Sites Profile
  • ابزارهایی جهت پیدا کردن کلمات کلیدی: io، KWFinder و Ubersuggest
  • ابزارهایی جهت پیدا کردن رتبه بندی‌ها: Positionly، Authority Labs و Advanced Web Ranking
  • ابزارهایی جهت تشخیص میزان محبوبیت: CognitiveSEO، OpenSiteExplorer، Ahrefs، Moz SEO Toolbar و MajesticSEO
  • ابزارهایی جهت تشخیص بهینه بودن صفحات: SEOchat’s Page Comparison Tool، Moz ON-Page Grader و Web page SEO analysis tool

لازم به ذکر است که کلیه ابزارهای مذکور قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی را ندارند. همچنین تعداد کمی از این ابزارها به صورت رایگان در دسترس قرار می‌گیرند.

cotinttelegram

0 دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *