Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 20 نوامبر, 2017 در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می‌دهد؟

گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می‌دهد؟

احتمالا یکی از سوالاتی که در هنگام بهینه‌سازی سایت با آن مواجه شده‌اید، این است که گوگل از چه طریقی کیفیت محتوا تشخیص می‌دهد؟

می‌توان گفت برای این منظور فهرست بلند بالایی وجود؛ غلط‌های املایی، رفتار کاربران و سرعت بارگزاری صفحات از جمله این موارد هستند. اما آن چه که باید توجه داشت این است که گوگل معمولا به طور رسمی از معیارهای خود سخنی به میان نیاورده و بسیاری از الگوریتم‌های خود را به صورت رازی سر به مهر باقی گذاشته است.

طبق آمار گوگل، روزانه میلیون‌ها مقاله جدید در وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها منتشر می‌شوند که بخش قابل توجهی از آنان با هدف قرارگیری در رتبه نخست تولید شده‌اند. با این که گوگل یک ماشین برنامه ریزی شده است، اما در اغلب موارد به خوبی قادر به تشخیص کیفیت محتوای منتشر شده است.

البته قابل ذکر است که رفتار گوگل در مقابل محتوای انگلیسی با محتوای فارسی بسیار متفاوت است؛ در واقع درک و تشخیص محتوای انگلیسی برای گوکل بسیار راحت‌تر است اما سوالی که این بین پیش می‌آید این است که گوگل چگونه با استفاده از ربات‌های خزنده خود کیفیت محتوا را بررسی می‌کند؟

معیارهای گوگل برای تشخیص کیفیت محتوا چیست؟

این ابر قدرت دنیای فناوری برای تشخیص محتوای باکیفیت از بی‌کیفیت، معیارهایی دارد که برخی برای ما واضح و برخی دیگر نیز جذاب هستند. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

  • گوگل به محتوای منحصر به فرد نیاز دارد و می‌خواهد مطمئن شود مطالبی که به دست کاربران می‌رسند، از ارزش بالایی برخوردار باشند. پس با این حساب، تنها با تغییر لغات و کلمات نمی‌توان محتوایی غیر تکراری و البته با ارزش و نفید تولید کرد.
  • گوگل علاقه وافری به لینک‌های طبیعی که به صفحات مختلف اشاره می‌کنند، دارد. این لینک‌ها اگر از سایت‌های معتبر و متعددی باشند، از دید گوگل به این معناست که صفحه مورد نظر از کیفیت بالایی برخوردار بوده و یک مرجع مناسب و غیر تکراری محسوب می‌شود.
  • گوگل برای کیفیت لینک‌های دریافت شده توسط یک صفحه نیز اهمیت ویژه‌ای قائل است. این لینک‌ها چه خارجی باشند چه داخلی، اگر از صفحات باکیفیت و با رتبه بالا دریافت شوند، به عنوان معیاری برای سنجش محتوای باکیفیت شناخته می‌شود.
  • علاوه بر تمامی موارد مذکور، گوگل به بازخورد کاربران در بخش دیدگاه‌ها نیز اهمیت می‌دهد و از این طریق میزان علاقه یا توجه کاربران به محتوای صفحه را می‌سنجد. در حقیقت یکی از معیارهای اصلی گوگل برای سنجش محتوای باکیفیت این است که محتوای صفحه به سوالات کاربران پاسخ دهد.

 

افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت

افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت

گوگل رفتار کاربران را روانشناسی می‌کند

جالب است بدانید که گوگل به شکل جالبی از رفتار کاربران به میزان رضایت آن‌ها از مطالب وب سایت پی می‌برد. کاربران با جستجوی عبارات مختلف در گوگل، با صفحاتی از لینک‌های مختلف مواجه می‌شوند و معمولا بر روی یکی از لینک‌های بالای صفحه نخست نتایج جستجو کلیک می‌کنند.

در این بین برخی کاربران مدت زمان طولانی در صفحه مورد جستجو باقی می‌مانند و برخی دیگر از آن صفحه خارج شده و دوباره به صفحه جستجوی گوگل باز می‌گردند. سپس بدون کلیک کردن بر روی لینک‌های نتایج پیشین، یک عبارت کاملا متفاوت را جستجو می‌کنند و به وب سایتی با موضوعات متفاوت سر می‌زنند. در هر دو حالت، این رفتار از نگاه گوگل به این معناست که صفحه نخست به پرسش جستجوگر به طور کامل پاسخ داده و مشکل او را رفع کرده است.

از طرفی تصور کنید که کابری با کلیک بر روی یکی از نتایج جستجو به صفحه‌ای وارد شود و بلافاصله از صفحه مذکور خارج گشته و روی یکی دیگر از لینک‌های نتایج کلیک کند. این رفتار برای گوگل این معنی را می‌دهد که صفحه نخست به خوبی از پس پرسش کاربر بر نیامده است. اگر این رخداد برای صفحه‌ای بارها تکرار شود، گوگل در نمایش آن در صفحات نخست تجدید نظر کرده و به رتبه‌های پایین‌تر تنزل می‌دهد.

حتما بخوانید: نحوه بررسی وضعیت سئوی سایت‌های رقیب

با این معیارهای جالب برای تشخیص کیفیت محتوا نیز آشنا شوید

سرعت بارگذاری

سرعت بارگذاری صفحات در سنجش محتوای بی‌کیفیت نقش به سزایی دارند. از آنجایی که کاربران اینترنتی چندان با صبر و حوصله نیستند، گوگل سرعت بارگذاری کامل صفحات به همراه تصاویر و گرافیک‌ها را به عنوان یک معیار مهم در تشخیص کیفیت محتوا در نظر می‌گیرد. علاوه بر دسترسی سریع، ریسپانسیو بودن صفحات سایت، یعنی نمایش صفحات بدون به هم ریختگی فونت‌ها و گرافیک‌ها بر روی گجت‌ها مختلف، نیز یکی از معیارهای بااهمیت محسوب می‌شود.

استفاده از تگ Alt برای محتوای تصویری

تصاویر یکی از مهم ترین روش‌های افزایش جذابیت و همچنین راحت‌تر و سریع‌تر خواندن محتوای متنی محسوب می‌شوند که از سوی کاربران نیز بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. این تگ در واقع توصیف کننده موضوعی است که از تصویر استنباط می‌شود و در صورت عدم بارگذاری آن به نمایش در می‌آید. با این حال برای گوگل تنها به کارگیری تصاویر کافی نیست و استفاده از تگ‌های Alt نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

توصیه می‌شود طول تگ Alt خود را بیش از ۱۲۵ کاراکتر انتخاب نکنید و حتی‌الامکان سعی کنید از کلمات کلیدی در آن به کار ببرید تا شانس بیش تری برای قرارگیری در رتبه‌های بالاتر نتایج تصویری گوگل، داشته باشد.

 

بانس ریت

بانس ریت

 

لینک به منابع خارجی

پیوند موضوعی صفحات، شیوه‌ای است که وب مسترها برای افزایش بازدید کاربران از وب سایت و بالا رفتن مدت زمان ماندگاری آنان به کار می‌برند. گوگل تمایل دارد که محتوای صفحات به منظور افزایش اطلاعات کاربران به منابع خارجی نیز لینک بدهند. این لینک‌های خارجی اگر به صفحات پربازدید و مرتبط با موضوع صفحه باشند، در افزایش کیفیت محتوا تاثیر گذارند.

گوگل از چه شیوه‌هایی برای تشخیص محتوای بی‌کیفیت بهره می‌برد؟

از آنجایی که بسیاری از الگوریتم‌های گوگل پنهان هستند، نمی‌توان به تمام جزئیاتی که این موتور جستجو برای تشخیص کیفیت محتواها استفاده می‌کند، دسترسی داشت. اما معیارهایی وجود دارند که به دلیل آزمون و خطاهای مختلفی که روی آن‌ها صورت گرفته، می‌توان بر آن‌ها استناد کرد تا محتوای بی‌کیفیت را تشخیص داده و از وب سایت حذف کرد.

زمانی که عبارت کیفیت محتوا یا تشخیص محتوای بی کیفیت را مورد جستجو قرار می‌دهید، با صفحاتی مواجه می‌شوید که به موضوعاتی همچون ماندگاری طولانی مدت کاربران یا Time on Site، بانس ریت یا Bounce Rate و بازدیدکنندگان طبیعی یا Organic Visitors می‌پردازند. این موارد از اهمیت بالایی برخوردارند اما می‌توانند کمی گمراه کننده باشند. با این اوصاف نمی‌توان چشم بسته به آن‌ها اعتماد کرد. در ادامه قصد داریم به بررسی هر یک از این موارد بپردازیم.

ماندگاری طولانی مدت کاربران: این عامل می‌تواند به دلیل وابستگی کاربران به وب سایت شما رخ دهد. این در حالی است که کاربران جدید ممکن است چنین ارتباطی را با شما برقرار نکنند. برخی مواقع نیز کاربران به دلیل مطالعه بخشی از محتوا، مدت زمانی را در وب سایت شما توقف می‌کنند . Time on Site شما را افزایش می‌دهند. با این حال ممکن است بعد از مدتی به دلیل نیافتن آن چه که به دنبالش هستند، دوباره به صفحه نتایج بازگشته و بر روی لینک دیگری کلیک کنند.

همچنین این احتمال وجود دارد که کاربران با صفحات مزاحم Pop-up مواجه شوند که بستن آن‌ها زمان زیادی بطلبد. این مورد اگر چه نرخ Time on Site را افزایش می‌دهد اما به معنای محتوای باکیفیت نیست و نارضایتی مخاطبان را به همراه دارد. علاوه بر این، بسیاری از مخاطبان از ترس باز شدن این پاپ آپ‌ها، به صفحات دیگر سر نمی‌زنند و از وب سایت خارج می‌شوند.

Bounce Rate: این معیار می‌تواند مفهومی دو پهلو داشته باشد. به طور کلی به معنی درصد خروج کاربرانی است که پس از ورود به وب سایت شما، بدون مشاهده صفحات دیگر از آن خارج می‌شوند. با این وجود بانس ریت نمی‌تواند معیار مناسبی برای تشخیص محتوای بی‌کیفیت باشد و حتی به طور مستقیم از سوی گوگل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. گوگل تنها زمانی بازگشت کاربران از صفحات را به معنای محتوای بی‌کیفیت می‌داند که آن‌ها بلافاصله روی یکی دیگر از لینک‌های نتایج کلیک کنند.

همچنین افرادی که از طریق بک لینک به وب سایت شما هدایت می‌شوند نیز هدف و انتظار مشخصی از محتوای شما ندارند. در واقع آن‌ها حین مطالعه یک مطلب با لینک صفحه شما مواجه می‌شوند و اگر خوش اقبال باشید، روی آن کلیک می‌کنند و درصد قابل توجهی از آن‌ها پس از مطالعه مطلب دوباره به صفحه مرجع باز می‌گردند. با این وصف این موضوع به معنای محتوای بی‌کیفیت صفحه شما نخواهد بود. افزودن بر این، کاربرانی که از طریق خبرنامه از ممطالب جدید شما آگاه می‌شوند نیز با احتمال کمی به صفحات دیگر سایت سر می‌زنند زیرا تمایل دارند مطالب به روز مطالعه کنند.

 

بازدیدکنندگان طبیعی

بازدیدکنندگان طبیعی

 

بازدیدکنندگان طبیعی: این معیار نیز می‌تواند گاهی ما را به اشتباه بیاندازد. شاید شما نیز با صفحاتی بی‌کیفیت مواجه شده‌اید که از بازدید مناسبی برخوردارند. این صفحات ممکن است برای عبارات و کلماتی که در حوزه کاری وب سایت شما نیست رتبه خوبی کسب کرده باشند. وجود چنین محتوایی در وب سایت شما موجب افزایش نرخ بانس ریت شده و با توجه به این که کلمه کلیدی سئو شده با موضوع وب سایت شما همخوانی ندارد، به احتمال قوی کاربران پس از بازگشت از صفحه روی لینک های دیگر نتایج جستجو کلیک کنند. در نتیجه توصیه می‌شود به جای خوشحالی کردن از کسب رتبه مناسب، به سرعت نسبت به حذف این صفحات از وب سایت خود اقدام کرده و یا محتوای آن‌ها را اصلاح کنید.

چگونه کیفیت محتوا را تشخیص دهیم؟

احتمالا برایتان سوال پیش آمده که اگر موارد بالا برای تشخیص کیفیت محتوا قابل اطمینان نیستند، پس چه کاری باید انجام دهیم؟

می‌توانید معیارهای نرخ مشارکت را با هم ترکیب کرده و کیفیت محتوای خود را مورد بررسی قرار دهید:

  • تعداد کل بازدیدها
  • نرخ مشارکت در داخل و خارج سایت
  • تعداد بازدید از هر صفحه پس از مشاهده صفحه فرود

علاوه بر موارد بالا، برای سنجش کیفیت محتوا می‌توانید کمی به رفتار بازدیدکنندگان دقت کنید. برای مثال باید برخی معیارهای Offsite را نیز در نظر بگیرید که از جمله آن‌ها می‌توان به تعداد لینک‌های خارجی، رتبه دامنه لینک‌های دریافتی و اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

cotinttelegram

0 دیدگاه

Trackbacks/Pingbacks

  1. تجربه کاربری | آموزش اصول UX یا تجربه کاربری | وب سایت خبری کوتینت گروپ | Cotint Blog | بلاگ خبری کوتینت - […] حتما بخوانید: گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می‌دهد؟ […]
  2. بازاریابی درونگرا | کسب و کاری که با معجزه بازاریابی درونگرا نجات یافت | وب سایت کوتینت | Cotint Blog | بلاگ خبری کوتینت - […] حتما بخوانید: گوگل چگونه کیفیت محتوا را تشخیص می‌دهد؟ […]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *