Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 11 نوامبر, 2017 در طراحی وب سایت | بدون دیدگاه

معرفی و بررسی صفحه فرود یا Landing Page

معرفی و بررسی صفحه فرود یا Landing Page

پیش از آن که به تعریف صفحه فرود بپردازیم، از شما می‌خواهیم تصویر کنید که به یک مهمانی دعوت شده‌اید. در این مهمانی افراد مختلفی حضور دارند و شما هم با کسی آشنایی ندارید. اگر بخواهید باب آشنایی را با شخصی باز کنید، اول سراغ چه کسی می‌روید؟ ملاک شما برای آشنایی با دیگران چیست؟

تحقیقات نشان از آن دارند که اکثر ما در لحظه نخست آشنایی، ظاهر شخص را در اولویت خود قرار می‌دهیم. بگذارید این مثال را به گونه‌ای دیگر مطرح کنیم: فرض کنید از قبل به شما گفته شده که با آقای احمدی صحبت کنید، ایشان پزشک متخصص مغز و اعصاب است و ۴۵ سال سن دارد. او معمولا یک اتومبیل بی‌ام‌و سری ۵ سوار می‌شود. شما تا به حال با این شخص برخوردی نداشته‌اید، از نظر شما ظاهر این شخص به چه صورت است؟توقع دارید با چه آدمی روبرو شوید؟ آیا این امکان وجود دارد که ظاهر شخص مورد نظر باعث شود فکر کنید که در مورد شغل و جایگاه اجتماعی او به شما دروغ گفته‌اند؟

اکثر افرادی که برای اولین بار به وب سایت ما مراجعه می‌کنند نیز وضع به همین منوال است. اینجاست که اهمیت ظاهر وب سایت و یا صفحه اصلی مشخص می‌شود. آیا اولین صفحه‌ای که مراجعه کنندگان با آن مواجه می‌شوند، با تصورات آن‌ها مطابقت دارد؟ آیا صفحه اصلی می‌تواند در جذب کاربران تاثیری داشته باشد یا مراجعه کنندگان صفحه را بسته و دیگر به ما سر نخواهند زد؟ جهت تاثیرگزاری خوب چه اعمالی می‌بایست انجام دهیم؟

 

معنی صفحه فرود

معنی صفحه فرود

 

اینجاست که بحث صفحه فرود یا همان Landing Page پیش می‌آید؛ اما این صفحه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در ادامه قصد داریم به طور کامل به این مبحث بپردازیم، با کوتینت همراه باشید.

عملکرد صفحه فرود (Landing Page) به چه صورت است؟

صفحه فرود، صفحه‌ای ساده و مجزا در وب سایت شماست که با هدف جذب کاربر یا یک تبدیل (Conversion) ساده ایجاد می‌شود. دلیل این نامگذاری آن است که کاربر برای اولین بار با این صفحه روبرو شده یا به اصطلاح فرود می‌کند. درست همانند مسافری که با هواپیما سفر کرده و اولین مقصدش فرودگاه خواهد بود.

غالبا تعاریف مختلفی از صفحه ورود وجود دارد که بین آن‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال هر صفحه قدیمی در یک سایت که بتوان بر روی آن فرود آمد، لزوما یک صفحه ورود نیست. بازاریاب كهای دیجیتال بین یک Landing Page و یک صفحه عادی نظیر نخستین صفحه سایت تفاوت‌های بسیاری قائلند.

معمولا هر صفحه ورود دارای دو ویژگی بسیار مهم است:

  • یک فرم دارد.
  • صرفا جهت جمع آوری اطلاعات از مخاطب طراحی شده است.

به عبارتی دیگر، همه صفحات فرود به نوعی صفحه وب هستند اما هر صفحه وبی، صفحه فرود محسوب نمی‌شود.

حتما بخوانید: فراخوان عمل در علم بازاریابی اینترنتی به چه معناست؟

تفاوت‌های صفحه اصلی یا Home Page با صفحه فرود یا Landing Page در کجاست؟

معمولا صفحه اصلی با انبوهی از لینک‌ها، تصاویر و تبلیغات بارگزاری می‌شود که به طور قطع در صفحه فرود این گونه نیست. صفحه اصلی یا خانه معمولا کاربردهای گوناگونی دارد. این صفحه با توجه به نوع و هدف سایت ممک است شما را به کاربران معرفی کند، محصولات را نمایش دهد و یا یک فایل جند رسانه‌ای را در دسترس قرار دهد. احتمالا صفحه اصلی فراخوان‌ها و فرم‌های متفاوتی از جمله لینک ثبت نام، تبلیغات، لینک‌های خرید و غیره را نیز دارد. به طور کلی این صفحه به یک منظور خاص طراحی نشده بلکه انواع مختلفی از محتوا در آن قابل مشاهده هستند.

 

اهمیت استفاده از صفحه فرود

اهمیت استفاده از صفحه فرود

 

صفحه اول سایت آمازون را در نظر بگیرید؛ این صفحه برای رسیدن به یک منظور خاص ایجاد نشده و به همین دلیل یک صفحه ورود محسوب نمی‌شود. معمولا صفحات فرود تک منظوره هستند؛ به عنوان مثال یک فروشگاه خرید اینترنتی را در نظر بگیرید، در این صفحه هر محصول یک صفحه مجزا برای خود داشته و تنها هدف از ساخت این صفحه این است که کاربر روی دکمه «اضافه کردن به صفحه خرید» کلیک کند. چنین صفحه‌ای یک صفحه فرود محسوب می‌شود.

هدف از ایجاد یک صفحه فرود چیست؟

به طور کلی وب سایت‌ها با ایجاد صفحه فرود، سه هدف را دنبال می‌کنند:

  • فروش مستقیم
  • ایجاد مخاطب
  • برقراری ارتباط

در ادامه قصد داریم به بررسی هر یک از موارد بالا بپردازیم.

باور اکثر افراد از صفحات فرود، مربوط به وب سایت‌های فروش محصولات و خدمات است. اگر تا به حال خرید اینترنتی انجام داده باشید، حتما این صفحات را مورد مشاهده قرار داده‌اید. معمولا در تجارت الکترونیک، صفحه فرود مربوط به فروش مستقیم، صفحه یک محصول خاص است. صفحات مربوط به رزرو بلیط‌های هواپیما یا موارد مشابه با آن نیز نوعی صفحه فرود به حساب می‌آیند.

هدف اصلی از ایجاد این نوع صفحات فرود، فروش است. شما می‌توانید صفحات فرود خود را در صفحات دیگر تبلیغ کنید، در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و هر کار دیگر که موجبات بالا بردن ترافیک صفحه فرودتان می‌شود را انجام دهید.

ایجاد مخاطب

این نوع صفحات به عنوان صفحات جذب مخاطب نیز شناخته می‌شوند. این نوع خاص از صفحات فرود، جهت جمع آوری اطلاعات از باردید کنندگان طراحی شده‌اند. هدف اصلی این صفحات، به دست آوردن اطلاعات شخصی نظیر نام و نام خانوادگی، ایمیل، آدرس، شماره تماس و هر اطلاعات دیگری که می‌تواند برای ارتباط بعدی با مخاطب به کار رود.

معمولا فرم‌های موجود در صفحات ایجاد مخاطب طولانی‌تر بوده و پر کردنشان نسبت به یک صفحه فروش مستقیم به زمان بیش‌تری نیاز دارد. این فرم‌ها ممکن است دربر گیرنده بخش‌هایی باشند که مخاطب می‌تواند سلایق، علایق و ویژگی‌های شخصی خود را نیز در آن‌ها وارد کند. این نوع از صفحاتی که طراحی می‌کنید، می‌بایست برای کاربران آنقدر جذاب باشد که بتوانند نرخ تبدیل سایت شما را به صورت قابل توجهی افزایش دهند.

 

ایجاد مخاطب در صفحه فرود

ایجاد مخاطب در صفحه فرود

 

این نوع از لندینگ‌ها می‌توانند برای موارد ذیل کاربرد داشته باشند:

  • راهنما
  • ثبت نام در یک خبرنامه
  • ثبت نام در یک سمینار آنلاین
  • دریافت یک کتاب الکترونیکی رایگان

برقراری ارتباط

این نوع صفحات ورود که به آن‌ها Click-through هم می‌گویند، این امکان را به شما می‌دهد که بازدیدکنندگان را در مراحل مختلف کار همراهی کرده و در واقع جزء روش‌های پیشرفته بازاریابی نیز محسوب می‌شود. این نواع لندینگ ترکیبی از دو نوع قبلی یعنی فروش مستقیم و ایجاد ارتباط هستند. هدف این صفحات نیز هدایت افراد و تشویق آن‌ها به حرکت در طول مسیر فروش است. به عبارت دیگر این نوع صفحه فرود افراد را به صورت مستمر به کلیک کردن بر روی لینک‌های جدید واداشته و آن‌ها را در سایت نگاه می‌دارند.

cotinttelegram

0 دیدگاه

Trackbacks/Pingbacks

  1. پروتکل https | هر آنچه درباره پروتکل https نمی‌دانید | وب سایت خبری کوتینت | Cotint Blog - […] حتما بخوانید: معرفی و بررسی صفحه فرود […]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *