Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 6 نوامبر, 2017 در دیجیتال مارکتینگ | بدون دیدگاه

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

شاید در گذشته برای شما نیز پیش آمده که ایمیلی از یک فرد یا کمپانی ناشناس در Inbox خود مشاهده کرده و از خود بپرسید این فرد کیست و چرا و چگونه برای من ایمیل ارسال کرده است؟ احتمالا از روی بی‌تجربگی و ترس از هکرها، فورا آن ایمیل را حذف کرده یا به عنوان اسپم ذخیره می‌کرده‌اید. اما امروزه چطور؟ امروزه با این دست ایمیل‌های ناآشنایی که اکثرا محتوایی جز معرفی محصولات، تخفیفات و پیشنهادات ندارند، چگونه برخورد می‌کنید؟ آیا هنوز هم از خودتان می‌پرسید این شخص یا شرکت به چه دلیل برای من ایمیل ارسال کرده است؟ اگر پاسخ مثبت است، پس احتمالا هنوز نمی‌دانید معنی ایمیل مارکتینگ چیست. در ادامه قصد داریم به این سبک از بازاریابی بپردازیم، با کوتینت همراه باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

معمولا ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنگامی رخ می‌دهد که یک کسب و کار جهت ترویج محصولات یا خدمات خود، پیغامی تجاری با استفاده از پست الکترونیکی به گروهی از افراد ارسال می‌کند. اما اگر بخواهیم تعریف دقیق‌تری از ایمیل مارکتینگ داشته باشیم، باید بگوییم: به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، Email Marketing گفته می‌شود. این نوع از ایمیل‌ها غالبا محتوای تبلیغاتی، پیشنهادی و ترویجی دارند که به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد و یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند.

 

تعریف ایمیل مارکتینگ

تعریف ایمیل مارکتینگ

 

ایمیل ابزاری کاملا انعطاف پذیر است که طیف وسیعی از انواع محتواها را از جمله متن، لینک، عکس و ویدئو را در خود جای می‌دهد. از آنجایی که ایمیل با هر نوع پیغام و از هر نوع طریقی که بازاریاب بخواهد ارسال کند سازگاری دارد، بنابراین تعجبی ندارد که عده‌ای از بازاریابان ایرانی بدون آن که به طور کامل با مفهوم Email Marketing آشنا باشند، از آن به عنوان ابزاری دم دستی و تنها صرف انجام دادن نوعی بازاریابی استفاده می‌کنند.

دانستن پیشینه‌ای از ایمیل مارکتینگ می‌تواند شما را در خبره شدن در این مدل بازاریابی یاری کند؛ در ادامه قصد داریم به Timeline یا جدول زمانی ایمیل مارکتینگ بپردازیم.

حتما بخوانید: ۶ ترفند ایمیل مارکتینگ جهت افزایش نرخ کلیک

ایمیل مارکتینگ در دهه ۷۰ میلادی متولد شد

در سال ۱۹۷۸ گری توئرک از سازمان تجهیزات دیجیتال (DEC) اولین ایمیل انبوه را به ۴۰۰ مشتری بالقوه از طریق آرپانت (ARPANET) ارسال کرد. نتیجه این ارسال انبوه ایمیلی به شرح ذیل است:

  • فروش ۱۳ میلیون دلاری محصولات DEC
  • نمود پیدا کردن پتانسیل بازاریابی از طریق ایمیل انبوه
  • نام گذاری توئرگ به عنوان «پدر اسپم دنیا»

کوئرگ در این باره می‌گوید: “من در واقع خود را پدر ایمیل مارکتینگ می دانم نه اسپم، این دو با هم متفاوتند. اسپم یعنی ارسال ایمیل‌های ناخواسته به لیست فاقد صلاحیتی از گیرنده‌ها، در صورتی که ایمیل مارکتینگ تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد است که به کالا، خدمات یا اطلاعاتی که برای آن‌ها ارسال می‌کنید، علاقه‌مندند”.

دهه ۹۰ دوره بمباران ایمیل انبوه بود

در سال ۱۹۹۱ با معرفی اینترنت، سبک زندگی و کار افراد دچار تحول شگرفی شد. برای بازاریابان سراسر جهان نیز پنجره جدیدی به ارتباطات انبوه گشوده شد. پیش از آن، اکثر بازاریابی مستقیم با استفاده از پست یا تلفن صورت می‌گرفت که البته هر دو این روش‌ها هزینه بر بودند. دسترسی رایگان به یک آدرس ایمیل، بازاریابی مستقیم را مورد تحول قرار داده و هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌داد.

با گسترش این مدل بازاریابی، صندوق‌های ایمیل کاربران پر از پیام‌های ناخواسته شد؛ از این رو وجود قوانینی برای حفاظت کاربران در مقابل اسپم ضروری به نظر می‌رسید. این قانون برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ وضع شد که به وسیله آن کلیه ایمیل‌های ارسالی با هدف Email Marketing ملزم به داشتن Opt-out شدند. Opt-out روشی است که کاربر به وسیله آن از دریافت ایمیل‌های ناخواسته حاوی اطلاعات، محصولات و خدمات انصراف می‌دهد.

دهه ۲۰۰۰ جنگ جهانی بازاریابی ایمیلی و تغییر جبهه اسپم بود

بازاریابان ایمیلی با این قانون جدید دست و پنجه نرم می‌کردند تا این که در سال ۲۰۰۳ قانون دیگری با نام «می‌توان اسپم کرد Can Spam» وضع شد. با استفاده از این قانون به دریافت کننده ایمیل تجاری این امکان داده می‌شد که فرستنده ایمیل را از ارسال مجدد ایمیل تجاری باز دازد.

در سال ۲۰۰۴ نیز «قانون خط مشی فرستنده یا SPF» سیستم تایید اعتباری را ارائه کرد که با تایید آدرس پروتکل اینترنت فرستنده، به جلوگیری از اسپم کمک می‌کرد. از این پس بود که حجم ایمیل‌های دارای محتوای بازاریابی و ایمیل‌های ویروسی و اسپم افزایش پیدا کرده و محیط ایمیل به میدان جنگ بین فرستنده و گیرنده تبدیل شد.

 

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

اما از سال ۲۰۱۰ تا به امروز، مردم قدرت را به دست گرفتند

در سال ۲۰۱۱، ۷۵ درصد از مالکان آیفون در انگلستان از ایمیل استفاده کرده بودند، در نتیجه استفاده از ایمیل محبوب‌ترین فعالیت اینترنتی روی تلفن همراه نام گرفت. هنگامی که بازاریابان متوجه شدند که این حجم از ایمیل‌های ارسالی‌شان بر روی موبایل باز می‌شود، به این فکر افتادند که این ایمیل‌ها در نمایگرهای موبایل به چه صورت نمایش داده می‌شوند.

گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی نیز چالش دیگری برای Email Marketing رقم زد. افراد از طریق کانال‌ها و صفحات مختلفی نظیر تلگرام، اینستاگرام، توئیتر و غیره می‌توانستند با برندها تعامل برقرار کنند. به تدریج سطح انتظارات مردم بالا رفت و بازاریابان به این نتیجه رسیدند که دیگر بدون جمع آوری و مدیریت داده نمی‌توانند به سراغ بازاریابی ایمیلی بروند.

از سال ۲۰۱۳ به تدریج استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ به سمت تمرکز بر نیاز و خواسته هر کاربر منحصر به فرد رفت و سبک خبرنامه سنتی محبوبیت خود را از دست داد.

مزایای ایمیل مارکتینگ:

  • ارزان و سریع؛ ایمیل مارکتینگ به طور قابل توجهی نسبت به سایر روش‌های بازاریابی ارزان‌تر و سریع‌تر است.
  • انعطاف پذیری؛ ایمیل مارکتینگ هیچ گونه محدودیتی ندارد. از این طریق می‌توان هر گونه محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و لینک‌ها را ارسال کرد.
  • بستر آزمایش محتوا؛ از ایمیل مارکتینگ می‌توان به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای تست محتواهای مختلف استفاده کرده و از داده‌های تست شده از طریق ایمیل مارکتینگ در کانال‌های دیگر بازاریابی بهره برد.
  • ارتباط موضوعی؛ قابلیت Opt-In کردن ایمیل به بازاریابان ایمیلی این امکان را داده که پیغام مرتبط، شخصی سازی شده به کاربران علاقه‌مند به یک موضوع بفرستند.

معایب ایمیل مارکتینگ:

تنها نقطه ضعفی که می‌توان برای بازاریابی ایمیلی برشمرد، نرخ اسپم ایمیل‌ها توسط کاربران است که به صورت منفی روی نرخ تحویل یا Delivery اثر می‌گذارد. البته این ضعف تا حدی با قابلیت Opt-in کردن کاربران به منظور دریافت ایمیل روی موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارند، نادیده گرفته می‌شود اما هنوز تا نقطه تا نقطه ایدهآلی که تنها محتوای مرتبط و مورد علاقه هر گیرنده به صندوق دریافتی او ارسال شود، خیلی فاصله داریم

cotinttelegram

0 دیدگاه

Trackbacks/Pingbacks

  1. ایمیل مارکتینگ | ۶ ترفند ایمیل مارکتینگ جهت افزایش نرخ کلیک وب سایت | سایت خبری کوتینت - […] مقالات پیشین به تعریف Email Marketing پرداخته بودیم، در این مطلب نیز سعی داریم به دو گروه از […]
  2. فراخوان عمل | فراخوان عمل در علم بازاریابی اینترنتی به چه معناست | وب سایت خبری کوتینت - […] حتما بخوانید: معنی ایمیل مارکتینگ چیست […]
  3. ایمیل مارکتینگ | ۶ ترفند ایمیل مارکتینگ جهت افزایش نرخ کلیک وب سایت | سایت خبری کوتینت | cotint - […] مقالات پیشین به تعریف Email Marketing پرداخته بودیم، در این مطلب نیز سعی داریم به دو گروه از […]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *