Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 7 نوامبر, 2017 در طراحی وب سایت | بدون دیدگاه

فراخوان عمل در علم بازاریابی اینترنتی به چه معناست؟

فراخوان عمل در علم بازاریابی اینترنتی به چه معناست؟

از گذشته تاکنون کسب و کارهای مختلف همواره در تلاشند تا نسبت به رقیبانشان، سهم بیش‌تری از بازار را به خود اختصاص دهند. همان طور که مستحضرید، امروزه اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی یکی از قطب‌های اصلی بازاریابی را تشکیل می‌دهند. اما سوالی که در این حین پیش می‌آید، این است که کسب و کارها در فضای مجازی به دنبال چه چیزی هستند؟

پر واضح است که کلیه کسب و کارها تمایل دارند مخاطبین وارد وب سایتشان شده، کالاها و یا خدماتشان را مشاهده و نسبت به خریداری اقدام کنند. اما اگر مخاطبین پس از مشاهده وب سایت اقدامی در جهت خریداری انجام ندهند، تکلیف چه می‌شود؟ از چه راه‌هایی می‌توان آن‌ها را دعوا به خریداری محصولات و یا استفاده از خدمات کرد؟ ابزارهای لازم برای این کار کدامند؟

ما با ارائه این مقاله قصد داریم به بحث فراخوان عمل یا Call to Action که روشی مهم در تبدیل کاربر به مشتری است، بپردازیم. با ما همراه باشید.

Call to Action یا فراخوان عمل به چه معنیست؟

مخفف عبارت فراخوان عمل CTA است که به زبان ساده به معنی دعوت از افراد برای انجام کاری می‌باشد. اما چه کسی، چه کسی را به چه کاری دعوت می‌کند؟

در بازاریابی دیجیتالی، فراخوان عمل دستوری است که مخاطب را وادار به انجام یک واکنش از پیش طراحی شده می‌کند. به کار بردن عباراتی همچون “برای کسب اطلاعات بیش‌تر کلیک کنید” یا “همین حالا از ما خرید کن” مثال‌هایی از این دستورات هستند.

معمولا هدف از طراحی فراخوان عمل، فروش کالا و خدمات است اما می‌توان برای دریافت اطلاعات کاربر یا افزایش ثبت نام کاربران در سایت نیز از این فراخوان استفاده کرد. برخی اوقات بازاریابان دیجیتال CTAها را به صورت پیشنهادهای ویژه در زمان محدود طراحی می‌کنند؛ عباراتی نظیر “فقط ۲۴ ساعت فرصت داری که محصول ما را با ۵۰ درصد تخفیف خریداری کنی” یا “۶۰ درصد تخفیف برای ۵۰ تماس گیرنده اول” از این دست CTAها هستند.

برای این که مخاطب محصول شما را بخرد یا بر روی دکمه‌ای که می‌خواهید کلیک کند، باید دلیل محکمی داشته باشید. به همین دلیل است که کلید موفقیت فراخوان عمل، نیاز آن فرد به محصول یا خدمات شماست. مثال‌های دیگری از فراخوان عمل را می‌توان درخواست‌هایی مانند «ثبت نام کن» «رنگ مورد علاقه‌ات رو انتخاب کن» و «تا حالا این ویدئو را دیدی» عنوان کرد.

 

ضرورت استفاده از فراخوان عمل

ضرورت استفاده از فراخوان عمل

ضرورت استفاده از Call to Action چیست؟

با افزایش مشتریان، درآمد و سود شما نیز رو به افزایش رفته که این چرخه وابسته به CTA است. در حقیقت فراخوان عمل، پایه و بنیان کل فرآیند بازاریابی است. به عنوان مثال اگر یک وبلاگ دارید، خوب است که به همراه هر نوشته یک فراخوان عمل نیز در نظر بگیرید. این کار خوانندگان شما را از «بازدیدکنندگان ناشناس» به «سرنخ‌های فروش» تبدیل می‌کند. این سرنخ‌ها می‌توانند در آینده مشتریان شما باشند.

به جرات می‌توان گفت دکمه‌های Call to Action مهم‌ترین بخش وب سایت شما هستند. فراخوان های خوب نقش به سزایی در جذب کاربران دارند، می توانند آن‌ها را ترغیب به کاری کرده و نرخ تبدیل شما را بهبود بخشند و در نهایت به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کنند. از طرفی چنانچه دکمه‌های CTA جذابیت لازم را نداشته باشند و یا در محل مناسبی قرار نگیرند، کاربرد چندانی نخواهند داشت.

حتما بخوانید: معنی ایمیل مارکتینگ چیست

برخی کاربردهای دکمه‌های فراخوان عمل در وب سایت‌ها عبارتند از: افزایش اعضای خبرنامه ایمیل، افزایش فروش، افزایش ثبت نام، تشویق کاربران به شرکت در یک مسابقه یا نظرسنجی، بالا بردن ترافیک سایت و … .

توجه داشته باشید که استفاده از Call to Action، تنها به معنی قرار دادن تعدادی دکمه در وب سایت نیست. برای موفقیت در کار لازم است به صورت استراتژیک و خلاقانه فکر کنید که یک فراخوان عمل چطور می‌تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. اگر کاربران به اندازه کافی بر روی دکمه‌های فراخوان شما کلیک نمی‌کنند، به این معنیست که مشکلی وجود دارد.

چهار عاملی که توجه به آن‌ها می‌تواند تحول اساسی در کارتان ایجاد کند، به شرح ذیل هستند:

  • متن
  • محل قرارگیری فراخوان عمل
  • اندازه فراخوان عمل
  • رنگ دکمه‌ها

در ادامه قصد داریم به چگونگی بهبود کار با استفاده از این ۴ عامل بپردازیم.

 

فراخوان عمل موثر

فراخوان عمل موثر

نحوه ساخت Call to Action موثر

همان طور که استفاده صحیح از CTA به سود شماست، استفاده نادست از آن نیز نتایج مخربی به دنبال خواهد داشت. در ادامه به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که نمونه‌هایی از Call to Actionهای خوب و بد را ارائه می‌دهد.

روی ارزش افزوده‌ای که به مخاطب ارايه می‌کنید، تمرکز داشته باشید

اگر قرار باشد مشتری به دعوت شما پاسخ دهد، باید به کالا یا خدمات شما نیاز داشته باشد. تبلیغات آگاهانه یعنی شناسایی و مطرح کردن نیاز و سپس معرفی محصول/خدمات رفع کننده آن نیاز.

بهتر است که مشخص شود افراد با کلیک کردن روی لینک فراخوان عمل شما یا کامل کردن فرم‌های آنلاین، چه چیزی به دست می‌آورند؟

در زمان ساخت فراخوان عمل، به پرسش‌های مخاطبان توجه کنید

زمانی که کاربر از این طریق به دعوت شما پاسخ گفته و وارد صفحه مورد نظر شما می‌شود، در واقع به شما اعتماد کرده است. احتمالا این کاربر می‌خواهد به شما مبلغی پرداخت کند یا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد، به همین دلیل طبیعی است که نگرانی‌هایی نیز داشته باشد. بسیار مهم است که پیش از آن که پول یا اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند، به سوالاتشان پاسخ داده شود.

به عنوان مثال اگر قرار است آدرس ایمیل مخاطبان را جمع آوری کنید تا به صورت منظم برایشان خبرنامه ارسال کنید، می بایست به آن‌ها اطمینان دهید که هر زمان تمایل داشته باشند می‌توانند از خبرنامه خارج شوند. همچنین می‌بایست مشخص کنید که هر چند وقت یکبار این ایمیل‌ها ارسال خواهند شد.

تعداد فراخوان عمل از اهمیت بالایی برخوردار است

تعداد و پراکندگی فراخوان‌‌‌ها باید کنترل شود. تعداد بیش از حد دکمه‌های CTA اعصاب آن‌ها را خرد کرده و آن‌‌ها را فراری می‌دهد.کم کردن تعداد انتخاب‌ها باعث می‌شود که کاربر نیاز کمتری به فکر کردن داشته باشد.

 

موقعیت فراخوان عمل

موقعیت فراخوان عمل

به موقعیت فراخوان عمل خود دقت کنید

بهترین موقعیت برای قرار دادن فراخوان‌ها، در بالا یا وسط صفحه است. علاوه بر مکان CTAها، زمان نمایش آ ها نیز حائز اهمیت است. به عنوان مثال فرض کنید به عنوان مخاطب وارد وب سایتی می‌شوید و بعد از چند لحظه یک پاپ‌آپ برایتان گشوده می‌شود که در صورت وارد کردن آدرس ایمیل، در خرید تی شرت‌ها ۳۰ درصد تخفیف خواهید گرفت. مشکل اینجاست که شما هنوز تی شرتی ندیده‌اید که بخواهید نسبت به خرید آن اقدام کنید.

cotinttelegram

0 دیدگاه

Trackbacks/Pingbacks

  1. سئو سایت | نحوه بررسی وضعیت سئو سایت های رقیب | وب سایت خبری کوتینت | cotint - […] حتما بخوانید: معنی فراخوان عمل در علم بازاریابی […]
  2. صفحه فرود | معرفی و بررسی صفحه فرود | وب سایت خبری کوتینت | cotint - […] حتما بخوانید: فراخوان عمل در علم بازاریابی اینترنتی به چه معناست؟ […]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *