Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۹ مرداد, ۱۳۹۷ در دیجیتال مارکتینگ | بدون دیدگاه

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک را بدانید (بخش ۴)

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک را بدانید (بخش ۴)

در بخش قبل به توضیح اصطلاحات گوگل آنالیتیک پرداختیم. در ادامه قصد داریم، شما را با محیط این ابزار آشنا کنیم و به توضیح نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک بپردازیم.

آغاز کار با گوگل آنالیتیک

اگر کد ردیابی به درستی نصب شده باشد، از این به بعد می‌توانید، برای تحلیل داده‌ها و اطلاعات وب‌سایت خود از تب‌های موجود در بالای صفحه استفاده کنید.

منوی اصلی

در بالای صفحه گوگل آنالیتیک یک منوی ساده وجود دارد که در بین آن می‌توانید، جا‌به‌جا شوید.

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک

خانه (Home): در این صفحه که صفحه اصلی می‌باشد، شما اطلاعات کلی در مورد وب‌سایت ها و برنامه‌های گوشی خود دریافت می‌کنید.

گزارش (Reports): اطلاعات وب‌سایت را در اختیارتان می‌گذارد.

شخصی‌سازی(Customization): اگر شما بخواهید بعضی گزارش‌های خاص را دریافت کنید، در این قسمت به تعریف آن‌ها می‌پردازید. اجازه این را دارید که گزارش‌های شخصی با دایمنشن‌ها و متریک‌های مورد نظر را ایجاد کنید.

مدیریت (Admin): در این قسمت شما می‌توانید، به کسانی که تمایل دارید، دسترسی بدهید. همچنین تنظیمات مدیریتی حساب‌تان را از این قسمت انجام می‌دهید.

تنظیم زمان

برای اینکه بخواهید اطلاعات را در بازه‌های زمانی دلخواه ببینید و یا در بازه‌های مورد نظر مقایسه کنید، از این قسمت استفاده خواهید کرد.

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک

برای آنکه به مقایسه دو بازه زمانی بپردازید، با انتخاب گزینه مقایسه، اطلاعات به صورت مقایسه‌ای از دو بازه زمانی در می‌آید، در نتیجه می‌توانید، تغییرات متریک‌ها را با هم مقایسه کنید و ببینید، در آن‌ها پیشرفت داشته‌اید یا پسرفت.

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک

صفحه خانه

در صفحه خانه، شما وب‌سایت‌هایی را خواهید دید که به حساب خود متصل کرده‌اید. اطلاعاتی که از این صفحه بدست می‌آورید، شامل؛ تعداد دوره‌ها (Sessions)، میانگین زمان دوره‌ها (Avg. Session Duration)، نرخ پرش (Bounce Rate)، تعداد کاربران (Users) می‌باشد. در این صفحه می‌توانید، دامنه‌هایی که برایتان اهمیت بیشتری دارد، ستاره‌دار کنید تا برای دسترسی به آن‌ها در زمان بعدی راحت‌تر باشید.

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک

اگر شما یک وب‌سایت یا برنامه گوشی داشته باشید، بصورت خودکار به صفحه گزارش آن هدایت می‌شوید و لازم به انتخاب نیست ولی اگر چند وب‌سایت یا برنامه داشته باشید، برای آنکه بتوانید اطلاعات هرکدام از آن‌ها را ببینید، باید آن وب‌سایت یا برنامه رو انتخاب کنید.

گزارش گوگل آنالیتیک (Reporting)

در این قسمت شما می‌توانید، اطلاعات دقیقی در مورد مخاطبان خود دریافت کنید. برای آنکه بخواهید، دنبال گزارش‌های مورد نظر خود بگردید، از منوی سمت چپ استفاده کنید و در آن‌جا یک لیست از لینک‌هایی که شما را به قسمت‌های مهم گوگل آنالیتیک هدایت می‌کند، مشاهده خواهید کرد.

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک

داشبورد

صفحه اصلی گزارش که برای شما به نمایش در می‌آید، داشبورد است. شما این امکان را دارید که گزارش این صفحه را به دلخواه خود ویرایش کنید و با استفاده از ویجت‌ها اطلاعات کلیدی که لازم دارید، را به نمایش بگذارید. با تنظیم درست در این قسمت شما می‌توانید، بدون نیاز به چرخیدن درون گزارش‌های استاندارد موجود در گوگل آنالیتیک، اکثر اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک

برای آنکه بتوانید آمارهای جدیدی را مشاهده کنید، می‌توانید از دکمه Add Segment+ استفاده کنید و با دکمه Add Widget+ بخش‌های جدید را به این قسمت بیفزایید. در این حین شما می‌توانید، با انتخاب لینک Add to Dashbord گزارش استاندارد مورد نظر خود را به داشبورد اضافه کنید. از طریق گالری راه حل‌های گوگل آنالیز (Google Analytics Solutions Gallery) دانلود نمایید. مثل صفحه خانه، در اینجا هم می‌توانید، در قسمت بالا سمت راست اقدام به تغییر بازه زمانی گزارش و یا مقایسه دو بازه زمانی مختلف کنید.

میانبرها (Shortcuts)

همانطور که از اسم این قسمت مشخص است، شما می‌توانید، با استفاده از لینک‌های سریع به گزارش‌های مورد نظر خودتان در گوگل آنالیتیک دسترسی داشته باشید. هر زمان اطلاعاتی را که در گوگل آنالیتیک مشاهده کردید و لازم بود باز هم آن‌ها را بررسی کنید، کافی است بر روی لینک shortcut در بالای صفحه کلیک کنید، تا این گزارش به لیست میانبر اضافه شود و دسترسی به آن راحت‌تر شود.

در این مطلب به شروع توضیح نحوه استفاده از گوگل آنالیتیک پرداختیم. در ادامه توضیحات بیشتر و کاربردی‌تری از این ابزار خواهیم گفت.

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *