Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 30 جولای, 2018 در دیجیتال مارکتینگ | بدون دیدگاه

اصطلاحات گوگل آنالیتیک را بدانید (بخش ۳)

اصطلاحات گوگل آنالیتیک را بدانید (بخش ۳)

در بخش قبلی به موضوع نصب و فعال سازی گوگل آنالیتیک پرداختیم. قبل از شروع آموزش نحوه استفاده از این ابزار لازم دیده شد، با اصطلاحات گوگل آنالیتیک برای استفاده از این ابزار آشنا شوید. این واژه‌ها پر تکرار هستند و شما بارها با آن‌ها در هنگام استفاده از این ابزار رو‌به‌رو خواهید شد.

رایج‌ترین اصطلاحات

ابعاد (Dimensions): بعد یا دایمنشن از خصوصیات و ویژگی‌های بارز وب‌سایت یا برنامه گوشی است. از نمونه ابعادی که در گوگل آنالیتیک وجود دارد، نوع مرورگر، صفحه خروج کاربر، صفحات مورد بازدید و زمان حضور کاربر در وب‌سایت می‌توان نام برد.

متریک‌ها (Metrics): متریک‌ها به صورت مجموع یا نرخ اندازه‌گیری می‌شوند، در واقع خصوصیات درونی یک دایمنشن یا ابعاد هستند. میانگین زمانی که کاربران در وب‌سایت بوده‌اند و یا تعداد بازدید‌های یک صفحه، از مثال‌های این دسته هستند.

دوره‌ها (Sessions):  به مدت زمانی که کاربر با وب‌سایت، اپلیکیشن گوشی یا سایر رسانه‌های شما به صورت فعال در ارتباط است. تمام اطلاعات در مورد تعاملات کاربر مانند تعداد صفحات بازدید، میزان خرید، رویداد‌ها و … در طی یک دوره حساب می‌شوند. دوره‌ها معمولا بعد از ۳۰ دقیقه عدم تعامل کاربر با وب‌سایت بسته می‌شوند و در صورت بازگشت کاربر، یک دوره جدید محسوب خواهد شد.

کاربران (Users): کاربرانی که از راه‌های مختلف مانند سرچ گوگل، آدرس سایت، شبکه‌های اجتماعی و… وارد سایت شما شده و از آن استفاده می‌کنند.

تبدیل‌ها (conversions): تبدیل‌ها زمانی صورت می‌گیرند که یک کاربر اهداف شما را عملی کند. این اهداف را خود شما تعریف خواهید کرد، مانند ثبت‌نام یک کاربر در وب‌سایت شما یا انجام خرید و… می‌توانند، اهداف شما باشند، نرخ تبدیل از مهم‌ترین اصطلاحات گوگل آنالیتیک است، چون به شما نشان می‌دهد، چقدر با اهداف تعیین شده خودتان فاصله دارید.

دوره‌های جدید (New Sessions): تعداد بازدید‌هایی است که توسط یک کاربر جدید برای بار اول صورت می‌گیرد. این آمار تخمینی است، به این دلیل که امکان دارد، همان کاربران قبلی ولی با آی‌پی جدید وارد سایت شده باشند.

اصطلاحات گوگل آنالیتیک

بازدیدکنندگان (Visitors): تعداد بازدیدکنندگانی که به وب‌سایت شما سر زده‌اند. این تعداد به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول بازدیدکنندگان جدید یا همان New Visitor هستند که برای اولین بار وارد سایت شما شده‌اند و دسته دوم بازدیدکنندگان تکراری یا Returning Visitor هستند.بازدیدکنندگان تکراری کاربرانی هستند که قبلا یک دوره را در وب‌سایت شما گذرانده‌اند.

اهداف (Goals): هدف‌هایی که در گوگل آنالیتیک برای سایت خود تعریف کرده‌ایم. اهداف معیاری برای سنجش عملکرد و آنالیز وب‌سایت است. اگر هدفی تعریف نکرده باشیم، نمی‌دانیم، وب‌سایت ما چقدر خوب عمل کرده‌ است. شما ممکن است اهداف مختلفی را برای وب‌سایت تعریف کنید. بطور مثال برای وب‌سایت فروشگاهی، هدف می‌تواند، خرید یا عضویت در خبرنامه یا ورود کاربر جدید به سایت باشد.

بازدید صفحات (Pageviews): تعداد کل دفعاتی که یک صفحه بازدید شده است. این بازدید ممکن است، توسط کاربر جدید باشد و حتی توسط یک کاربر تکراری به صورت مکرر صورت گرفته باشد و تفاوتی ندارد.

صفحات/دوره‌ها (Pages/Sessions): میانگین تعداد صفحاتی که در یک دوره توسط کاربران دیده می‌شوند.

میانگین زمان دوره (Avg. Session Duration): میانگین دوره‌های حضور کاربران در وب‌سایت شما.

اصطلاحات رایج در گوگل آنالیتیک

کمپین‌ها (Campaigns): شما می‌توانید، پارامتر‌های خود را برای هر صفحه‌ای که دوست دارید، اضافه کنید. هدف از این کار دریافت اطلاعات بیستر از کاربران است.

جذب (Acquisition): روشی است که کاربران خود را بدست آورده‌اید. مثلا این روش ممکن است از طریق موتورجستجوی گوگل باشد یا سرچ مستقیم وب‌سایت شما و یا راه‌های دیگر.

نرخ پرش (Bounce Rate): درصد کسانی است که تنها یک صفحه از وب‌سایت شما را مشاهده کرده باشند. در واقع کاربر وارد وب‌سایت شما شده است، ولی بدون هیچ تعاملی از آن خارج شده است. هرچقدر نرخ پرش کمتر باشد، یعنی وب‌سایت شما در حفظ کاربر موفق‌تر است.

رفتار (Behavior): با اطلاعات رفتاری که از کاربران بدست می‌آورید می‌توانید، محتوای وب‌سایت خود را مطابق نیاز آن‌ها تغییر دهید و آن را بهینه کنید.

در این بخش اصطلاحات گوگل آنالیتیک را بررسی کردیم، در بخش بعدی به نحوه استفاده از این ابزار می‌پردازیم.

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *