Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 4 آگوست, 2018 در دیجیتال مارکتینگ | بدون دیدگاه

استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک ، بخش ۶ (Acquisition)

استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک ، بخش ۶ (Acquisition)

در ادامه مطلب استفاده از گوگل آنالیتیک که به بررسی قسمت Audience پرداختیم، در این مطلب به بحث Acquisition می‌پردازیم. همانطور که از اسم این بخش مشخص است، شما می‌توانید، به بررسی نحوه جذب کاربران بپردازید و ببینید ترافیک ورودی وب‌سایت شما از چه طریقی است. شما رفتار کاربران ورودی از هر ترافیک را می‌بینید و مشخص می‌شود، چه تعداد از آن‌ها به مشتری و کاربر ثابت شما تبدیل شده‌اند. استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک در قسمت Acquisition این امکانات را در اختیار شما قرار خواهد داد. در ادامه به بررسی اصطلاحات موجود در این قسمت می‌پردازیم و هر یک از آیتم‌ها را توضیح خواهیم داد.

اصطلاحات در قسمت Acquisition

منابع (Source): منبع جذب یک کاربر یعنی سایتی که از آن وارد شده است. در اینجا مشخص می‌شود، هر سایت چه مقدار بازدیدکننده برای شما داشته است.
رسانه‌ها (Mediums): در اینجا مشخص می‌شود که کاربران شما را از طریق جستجو پیدا کرده‌اند (Organic)، یا توسط یک لینک یا سایت به سایت شما آمده‌اند (Referral)، یا که هیچ‌کدام از این دو نبوده است (None).
کانال‌ها (Channels): طریقی که مخاطب شما جذب شده است، کانال نام دارد.
مستقیم (Direct): کاربرانی هستند که آدرس سایت شما را مستقیما وارد کرده‌اند و به آن وارد شده‌اند.
ارجاعی (Social): کاربرانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی به سایت شما هدایت شده‌اند.
موارد دیگر: آمار کاربرانی که از طریق ایمیل، تبلیغات پولی گوگل، سایر تبلیغات و … وارد سایت شده‌اند را نیز مشاهده کنید. شما می‌توانید، منایع ترافیکی جدید با دقت بیشتری را تعریف کنید.

اطلاعات کلی (Overview)

در این قسمت شما اطلاعاتی را که تمایل دارید، به نماش در بیاید، مشخص می‌کنید. می‌توان مشخص کرد که آمار کانال‌ها، منابع یا رسانه‌ها نمایش داده شود و هدف مورد نظر را تغییر داد. در زیر این قسمت شما چند نمودار مشاهده می‌کنید. یک نمودار دایره‌ای که نوع جذب ترافیک را نشان می‌دهد. نمودار‌های دوم و سوم نشان می‌دهند که کاربران جذب شده از راه‌های مختلف چقدر با سایت شما تعامل داشته‌اند و چه درصد از آن‌ها فرآیندهای مورد نظر را طی کرده‌اند و به کاربر ثابت یا مشتری تبدیل شده‌اند.
انتهای این صفحه اطلاعاتی بصورت آمار و جدول برای شما آورده شده است.

استفده از ابزار گوگل آنالیتیک

این مطلب را از دست ندهید: گوگل آنالیتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

تمام ترافیک (All Teraffic):

در این بخش اطلاعات دقیق‌تر درباره منابع، رسانه‌ها، کانال‌ها و ترافیک ارجاعی مشاهده می‌کنید و یک نقشه درختی از ترافیک خود را هم می‌بینید. هر کسب‌و‌کار آنلاینی باید با این موارد آشنایی داشته و این توانایی را داشته باشد که ترافیک ورودی خود را تحلیل کرده و با توجه به آن، به انتخاب بهترین استراتژی دست پیدا کند.
استفده از ابزار گوگل آنالیتیک acqusition
در ادامه هر یک از گزینه‌های آن را توضیح داده‌ایم:
ترافیک ورودی ارگانیک – Organic Search Traffic
این گزینه ترافیک‌های ورودی از طریق موتورهای جستجو به سایت را نمایش می‌دهد. در واقع تعداد ورودی‌های سایت شما را نشان می‌دهد که با سرچ کلمات و مشاهده سایت به صورت ارگانتیک در موتورهای جستجو وارد سایت شده‌اند را نمایش می‌دهد.
ترافیک مستقیم – Direct Traffic
ترافیک مستقیم، تعداد کاربرانی هستند که از طریق تایپ URL وب‌سایت شما به طور مستقیم در مرورگرها به دست می‌آید. همچنین کاربرانی هستند که مجددا سایت شما را از قسمت نشانه‌ها (بوک مارک) مشاهده می‌کنند.
ترافیک رفرال – Referral Traffic
ترافیکی که از کلیک بر روی لینک سایت شما در سایت‌های دیگر ایجاد می‌شود. اگر بر روی یکی از منابع ترافیک ورودی سایت کلیک کنید، می‌توانید جزئیات بیشتری را مشاهده کنید. این اطلاعات شامل بازدید‌های کل، میانگین زمان حضور کاربر در سایت، صفحات/بازدید، میزان بازدهی و بازدید‌های جدید می‌شود.
ترافیک ایمیل – Email Traffic
این بخش ورودی‌هایی می‌باشد که از طریق لینک موجود در ایمیل‌های خود وارد سایت شده‌اند.
ترافیک شبکه‌های اجتماعی – Social Traffic
با افزایش شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار برای بازاریابی پس دور از انتظار نیست که بخش مختصی در گوگل آنالیتیک به این نوع ورودی داده شود. ترافیک شبکه‌های اجتماعی شامل افرادی است که وب‌سایت شما را از رسانه اجتماعی بازدید کرده‌اند، مانند فیس بوک، توییتر، گوگل پلاس، لینکدین و…

ادوردز (AdWords)

شما به بررسی ترافیک جذب شده وب‌سایت شما از طریق تبلیغات خود گوگل می‌پردازد و زمانی از آن استفاده خواهید کرد که در این موتور جستجو تبلیغ کنید.

کنسول جستجو (Search Consol)

در این بخش شما اطلاعاتی در مورد ترافیک جستجوی خود کسب خواهید کرد. اینکه کاربران از چه صفحه‌ای وارد وب‌سایت شما شده‌اند، از چه کشور‌هایی هستند و چه دستگاهی دارند.

اجتماعی (Social)

در این بخش به بررسی ترافیک اجتماعی خود می‌پردازید و آمار مختلف مربوط به آن را مشاهده می‌کنید.

استفده از ابزار گوگل آنالیتیک acqusition

در این مطلب به نحوه استفاده از ابزار گوگل آنالیتیک در بخش Acqusition پرداختیم، در ادامه به قسمت‌های بعدی این ابزار خواهیم پرداخت.

منبع: برتینا و نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *