Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۱۰ دی, ۱۳۹۶ در دیجیتال مارکتینگ | بدون دیدگاه

کارهایی که باید در جلسه معرفی کسب و کارتان انجام دهید

کارهایی که باید در جلسه معرفی کسب و کارتان انجام دهید

اگر قسمت‌های اول یک سریال تلویزیونی مورد پسندتان قرار نگیرد، آیا آن سریال را تا قسمت آخر تماشا می‌کنید؟ به احتمال زیاد شما هم به این سوال پاسخ منفی می‌دهید؛ زیرا درصد این که از قسمت‌های میانی ناگهان به آن علاقه‌مند شوید بسیار کم است.

خوشبختانه برخلاف سریال، شروع بد شما نمی‌تواند موجب متوقف شدن جلسه کاری شما شود؛ اما نقش به سزایی در تعیین موفقیت یا شکست شما خواهد داشت. با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که در آغاز معرفی خود و کسب و کارتان چه کارهایی باید انجام دهید.

در جلسه معرفی، مخاطبانتان را بشناسید

در جلسه معرفی حضوری شناختن مخاطبان راحت است زیرا آن‌ها رو به روی شما نشسته‌اند؛ اما در تماس تلفنی یا چت شما نمی‌دانید چه کسانی طرف مقابل شما هستند. ممکن است فقط مشتری یا مشتری به همراه چند سهامدار حضور داشته باشند.

شناختن مخاطبان بسیار ضروری است، زیرا صحبت‌های شما باید بر اساس نیازها، خواسته‌ها و هدف‌های هر فرد صورت گیرد. ممکن است مشتری از پیش به شما اطلاع دهد که چه کسانی در این جلسه حضور خواهند داشت. اما شما منتظر این کار نباشید و خودتان در ابتدای جلسه این سوال را بپرسید: «آیا امروز فقط من و شما صحبت می‌کنیم یا افراد دیگری نیز حضور دارند؟»

اگر تعداد افراد بالاتر از حد انتظار شما بود، از همه بخواهید خودشان را معرفی کنند و عنوان شغلی‌شان را بگویند.

صمیمیت ایجاد کنید

سعی کنید پیش از آن که وارد بحث‌های اصلی جلسه شوید، کمی صمیمیت ایجاد کنید. داشتن لحن دوستانه و صمیمی از ابتدای جلسه بسیار مهم است، زیرا مشتری به صحبت با شما و مشارکت در جلسه علاقه‌مند می‌شوند. همچنین با ایجاد این فضا مشتری سوال‌هایش را راحت‌تر بیان می‌کند. بنابراین نگرانی‌ها و مخالفت‌هایش باعث به نتیجه رسیدن جلسه نمی‌شود.

به جای حرف‌های کلیشه‌ای همانند صحبت درباره شرایط آب و هوایی، از وب سایت یا کسب و کارشان تعریف کنید. برای این کار می‌توانید از جملات زیر استفاده کنید:

  • محصول جدیدتان را دیدم، عالی به نظر می‌رسد. از چه چیزی برای ساخت آن الهام گرفته‌اید؟
  • من عاشق خدمات شما هستم. به نظر می‌رسد که خیلی از شرکت‌ها این خدمات را ارائه نمی‌دهند.

جلسه معرفی کسب و کار

جلسه معرفی کسب و کار

یک دستور جلسه تنظیم کنید

جلسه معرفی بدون داشتن دستور جلسه همانند یک کلاف درهم پیچیده است. زمانی که دستور جلسه داشته باشید، مشتری‌های شما دقیقا می‌دانند که از چه حرف می‌زنید، مبحث بعدی شما چیست و چگونه جلسه را به اتمام خواهید رساند. این موضوع نه تنها باعث درک بیش‌تر مشتری‌ها می‌شود، بلکه با این کار حس می‌کنند کنترل بیش‌تری دارند و در نتیجه شروع به صحبت می‌کنند و شما از نظرات و دیدگاه‌هایشان باخبر می‌شوید.

پیشنهاد می‌کنیم از این روش استفاده کنید: الف) هدف، ب) مزایا، ج) بررسی

الف) هدف این جلسه را بیان کنید و بگویید درباره چه مسائلی بحث خواهید کرد.

ب) مزایا و منفعت‌ها را ب مشتری توضیح دهید و بگویید که این اطلاعات چگونه به آن‌ها کمک خواهد کرد.

ج) آیا به موافقت رسیده‌اید یا خیر. از آن‌ها بخواهید که نظراتشان را در مورد جلسه بگویند.

با به کارگیری این روش، سریع‌تر به نتیجه دلخواهتان خواهید رسید.

حتما بخوانید: علت این که موفق به جذب مشتریان نمی‌شوید چیست؟

از آن‌ها بخواهید که سوالاتشان را بپرسند

جلسه معرفی باید دوطرفه باشد؛ زیرا هیچ چیز به اندازه صحبت‌های بی‌پایان و یک طرفه شما موجب خستگی و بی‌توجهی مشتری‌ها نخواهد شد. به جای طولانی صحبت کردن، سعی کنید با مشتری‌ها به گفت و گو بپردازید و مطمئن شوید که می‌دانند شما از سوال پرسیدنشان استقبال خواهید کرد.

بهتر است آن‌ها را به سوال پرسیدن تشویق کنید زیرا در غیر این صورت احتمال این که شما از مخالفت‌ها و اعتراض‌هایشان قبل از این که دیر شود باخبر شوید، بیش‌تر می‌شود. می‌توانید از جملات زیر استفاده کنید:

  • هر سوالی که به ذهنتان می‌رسد بپرسید. من بیش‌تر از هر کسی به صدایم علاقه دارم اما اگر فقط من حرف بزنم شما خسته خواهید شد.
  • هر زمان که سوال داشتید بپرسید. من خوشحال می‌شوم اگر بتوانم اطلاعات بیش‌تری به شما بدهم یا قسمت مبهم را دوباره توضیح دهم.

جلسه معرفی کسب و کار

جلسه معرفی کسب و کار

اطلاعاتتان را مرور کنید

خواسته مشتری و درکی که از موقعیت آن‌ها دارید را در یک سه جمله خلاصه کنید. مرور کردن بزرگ‌ترین مشکلات مشتری‌ها دو منفعت دارد؛ اول اینکه موجب انسجام در بحث‌هایتان می‌شود و دومین منفعت این است که با این کار شما می‌توانید ویژگی‌های خاص کالا یا خدماتتان را که مربوط به این مشکلات است توضیح دهید و آن‌ها را قانع کنید که کالا و خدمات شما برای آن‌ها مفید است. زمانی که مشتری گفته‌های شما را تایید کرد وارد بحث شوید و بگویید: «بسیار خب، حالا بیایید در مورد این که چگونه محصولات یا خدمات ما به حل مشکل شما کمک خواهد کرد، صحبت کنیم.»

قرارداد پیش پرداخت تنظیم کنید (اختیاری)

خیلی از افراد تا پایان جلسه به قدم‌های بعدی این کار فکر نمی‌کنند اما بهتر است شما یک قرارداد در جلسه معرفی تنظیم کنید؛ زیرا با این کار مشتری‌ها از مراحل بعدی باخبر می‌شوند و علاقه آن‌ها به ادامه کار بیش‌تر می‌شود. بعد از پایان جلسه قرارداد را به آن‌ها دهید و نظرشان را جویا شوید. دو احتمال وجود دارد:

  • آن‌ها موافقت می‌کنند و شما به طور کامل از مراحل بعد از پایان جلسه آگاهی دارید.
  • آن‌ها مخالفت می‌کنند که در این صورت شما وقت کافی برای بررسی دلیل مخالفت و اعتراض آن‌ها دارید و می‌توانید آن‌ها را متقاعد کنید.

منبع: برترین‌ها

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *