Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۱۴ فروردین, ۱۳۹۷ در تکنولوژی | بدون دیدگاه

اگزومارس مورد آزمایش قرار می‌گیرد

اگزومارس مورد آزمایش قرار می‌گیرد

آژانس فضایی اروپا برای نخستین بار یکی از چترهای نجات برنامه اگزومارس یا دگرزیست شناسی مریخ را مورد آزمایش قرار می‌دهد.

برنامه ExoMars یا دگرزیست شناسی مریخ یک ماموریت گسترده شناسایی مریخ برای جستجو پیرامون وضعیت زیستی در مریخ و بن مایه‌های زندگی مریخی، در گذشته یا حال است. این ماموریت اختر زیست شناسی توسط آژانس فضایی اروپا با همکاری سازمان فضایی فدرال روسیه در حال اجرا است.

برنامه فوق شامل فرستادن چندین گونه فضاپیما و فضاافزار است که با راه اندازی دو پرتاب به سیاره مریخ فرستاده خواهند شد. مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس و فرودگر – کاوشگر ثابت سیاپارلی در ۱۴ مارس سال ۲۰۱۶ با پرتاب نخست راه‌اندازی شدند.

مدارگرد ردیاب اگزومارس، بردن کاوشگر ثابت سیاپارلی به مریخ را به عهده دارد. شیاپارلی را آژانس فضایی اروپا در ایتالیا ساخته است. پس از آن، اگزومارس به گردآوری نقشه منبع‌های گاز متان و سایر گازها در جو مریخ می‌پردازد و با انجام این کار، به یافتن محلی مناسب برای فرود مریخ نورد اگزومارس در سال ۲۰۱۸ که یک سکوی خودرو پرتاب سنگین روسی پروتون را به مریخ می‌برد، کمک می‌کند.

مدارگرد TGO دارای چهار ابزار ویژه است و خود نیز به عنوان یک ماهواره رله برای پیگیری ارتباط زمین با مریخ نورد عمل می‌کند.

در سال ۲۰۱۸، فرودگری که سازمان فضایی روسیه آن را ساخته، قرار است مریخ نورد ساخت آژانس فضایی اروپا در سطح مریخ را پیاده کند. این مریخ نورد خود دارای برخی ابزار ساخته شده توسط روسکاسموس است.

به طور کلی حدود دو سوم این پروژه بر عهده روسکاسموس و کم‌تر از یک سوم آن را سازمان همکاری فضایی اروپا تکمیل می‌کند. در این بین، تعهدات مالی فنی کشورهای تامین کننده بارها دستخوش دگرگونی بوده است. در حالی که چتر نجات غول‌پیکر از یک هلیکوپتر در ارتفاع کم‌تر از یک مایلی رها شد، فرود آن موفقیت آمیز و نقطه عطفی برای ماموریت بود.

آزمایش ESA روی چتر اصلی دوم پروژه، بزرگ‌ترین چتری که تاکنون روی مریخ به پرواز در آمده با قطر ۳۵ متر متمرکز شده است. این دو چتر به منظور سالم رساندن کاوشگر اگزومارس بر سطح مریخ در سال ۲۰۲۱ طراحی شده‌اند.

۵ کیلومتر طناب این چتر نجات ۶۸ کیلویی باید به نحوی خاص چند لایه شوند تا بتوانند به درستی محموله را به سطح سیاره برسانند. طی این آزمایش، سیستم چتر را ۱۲ ثانیه پس از رها شدن و بعد از باد شدن چتر کوچک با موفقیت باز کرد و دو و نیم دقیقه طول کشید تا به زمین برسد.

این تست تنها یک مورد از مجموعه آزمایشاتی است که آژانس فضایی اروپا انجام خواهد داد؛ چرا که نمی‌خواهد آن چه در سال ۲۰۱۶ اتفاق افتاد دوباره تکرار شود. در سال ۲۰۱۶، قسمت نخست ماموریت اگزومارس روی سطح مریخ سقوط کرد؛ به دلیل آن که برای شرایط بسیار خشن مریخ آماده نبود.

 

آزمایش اگزومارس

آزمایش اگزومارس

 

احتمالا به همین دلیل است که این آزمایش در دمای زیر صفر در کیرونای سوئد انجام شد و در آزمایش بعدی، از یک بالن استراتوسفری در حدود ۳۰ کیلومتری بالای زمین که محیطی نزدیک به فشار کم جوی در مریخ است، رها خواهد شد.

منبع: برترین‌ها

حتما بخوانید: تبلیغات محتوا محور چیست؟

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *