Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 16 ژانویه, 2018 در بیوگرافی و داستان موفقیت | بدون دیدگاه

نشانه‌های فرسودگی شغلی و راه‌های مبارزه با آن

نشانه‌های فرسودگی شغلی و راه‌های مبارزه با آن

حتی بهترین شغل‌ها نیز ممکن است برای افراد فرسودگی به دنبال داشته باشند. هر چقدر که سخت‌تر کار کنید و برای موفقیت باانگیزه‌تر باشید، رسیدن به فرسودگی شغلی آسان‌تر خواهد بود.

در سال‌های اخیر که فناوری فاصله میان کار و خانه را از بین برده، شیوع فرسودگی نیز افزایش یافته است. پژوهشی که در انجمن روانشناسی امریکا و مرکز افکار سنجی ملی دانشگاه شیکاگو صورت گرفت، نتایج زیر را در بر داشت:

  • ۴۸ درصد امریکایی‌ها در طول ۵ سال گذشته استرس مضاعف را تجربه کرده‌اند.
  • ۳۱ درصد کارمندان بزرگسال در مدیریت کار و مسئولیت‌های خانوادگی با مشقت روبرو هستند.
  • ۵۳ درصد نیز اظهار داشته‌اند که کار کردن موجب خستگی بیش از حد آن‌ها می‌شود.

معمولا فرسودگی بیش‌تر به دلیل عدم تعادل بین منابع ورودی و خروجی رخ می‌دهد. شما زمانی فرسوده می‌شوید که احساس کنید بیش از حد برای کارتان جدیت به خرج می‌دهید و از این کار نتایج لازم و کافی نصیبتان نمی‌شود. این حالت ممکن است زمانی رخ دهد که شغل شما پاداشی نداشته باشد، اما اغلب فرسودگی شغلی ممکن است به این دلیل باشد که به خودتان اهمیت نمی‌دهید.

پیش از آن که بدانید باید چگونه با فرسودگی شغلی برخورد یا از آن اجتناب کنید، باید از نشانه‌های آن آگاهی یابید. در ادامه ۱۰ نشانه از فرسودگی شغلی را ذکر خواهیم کرد. اگر این نشانه‌ها را در خود مشاهده کردید، باید بدانید که در حال فرسوده شدن هستید.

فرسودگی شغلی و مشکلات سلامتی

فرسودگی اثرات منفی زیادی روی سلامت جسمی و روحی شما دارد. اگر از مشکلاتی مانند کمردرد، افسردگی، بیماری‌های قلبی، چاقی یا هر بیماری دیگری رنج می‌برید، باید نقش کاری که انجام می‌دهید را در بروز این بیماری‌ها نیز در نظر بگیرید. شما خواهید دانست که فرسودگی شغلی چه زمانی روی سلامتی‌تان اثر می‌گذارد و اینجاست که باید تصمیم بگیرید که آیا رویکرد شما نسبت به کار، ارزش مواجه شدن با این مشکلات سلامتی را دارد یا خیر.

فرسودگی شغلی و مشکلات شناختی

مطالعات صورت گرفته نشان از آن دارند که استرس باعث آسیب به قشر پیشانی مغز می‌شود. این بخش مسئولیت عملکردهای اجرایی را بر عهده دارد. عملکرد اجرایی بر حافظه شما، توانایی تصمیم‌گیری، کنترل احساس و تمرکز تاثیر می‌گذارد. وقتی متوجه شدید که اشتباهات احمقانه‌ای را انجام می‌دهید، چیزهای مهم را فراموش می‌کنید، احساسات و حالات شما مدام در حال تغییر است و یا در تصمیم‌گیری‌ها ضعیف هستید، این‌ها همه می‌توانند نشانه‌هایی از فرسودگی باشند.

دشواری در روابط کاری و شخصی

استرس روی همه کارهایی که انجام می‌دهید، تاثیرگذار است؛ به خصوص نحوه تعاملتان با سایر افراد. حتی زمانی که ممکن است با خود فکر کنید که استرستان را در زمان کار تحت کنترل دارید، این استرس می‌تواند روی زشت خود را در خانه نشان دهد. در چنین مواقعی این روابط شما هستند که معمولا صدمه می‌بینند. استرس باعث می‌شود که تمایل افراد برای ضربه زدن به دیگران افزایش یابد، خونسردی خود را از دست بدهند و در تعارض‌های احمقانه و غیرضروری مداخله کنند.

 

نشانه‌های فرسودگی شغلی

نشانه‌های فرسودگی شغلی

 

کارهایتان را همراه خود به خانه می‌برید

وقتی که در تختخواب خود هستید و به یاد کارهایی که انجام نداده‌اید می‌افتید و امیدوار هستید که کار مهمی را از قلم نینداخته باشید، یک احساس غم‌انگیز بر شما چیره می‌شود. اگر زمان‌هایی که در خانه و در کنار خانواده هستید، نمی‌توانید فکر کردن در مورد کارهایتان را متوقف کنید، این خود نشانه‌ای از فرسودگی است.

خستگی

فرسودگی اغلب به دلیل استرس وارده بر ذهن و بدن می‌تواند منجر به خستگی شود. از جمله برخی نشانه‌های خستگی ناشی از فرسودگی می‌توان به بیدار شدن در صبح بدون انرژی کافی و بعد از یک خواب خوب شبانه، مصرف حجم زیادی از کافئین در طول روز و عدم هوشیاری در موقع کار اشاره کرد.

منفی بودن

حتی اگر معمولا یک شخص مثبت نگر باشید،‌ فرسودگی شغلی می‌تواند به راحتی شما را به شخصی منفی گرا و منفی باف تبدیل کند. اگر به تازگی فقط به نیمه خالی لیوان نگاه می‌کنید، دیگران را مورد قضاوت قرار می‌دهید و نوعی احساس بدبینی در شما به وجود آمده است، باید بدانید که منفی گرایی بر شما چیره شده و باید برای رهایی از آن کاری انجام دهید.

کاهش رضایت

فرسودگی همیشه به ایجاد نوعی حس نارضایتی کمک می‌کند. پروژه‌ها و افرادی که پیش از این باعث هیجان شما می‌شدند دیگر هیچ جذابیتی برایتان ندارند. این کاهش رضایت می‌تواند کار کردن را برایتان دشوار کند. زیرا هرچقدر هم که زمان و منابع را صرف کارتان کنید، باز هم احساس خواهید کرد که منافع زیادی از این کار نصیبتان نمی‌شود.

از دست دادن انگیزه

زمانی که برای اولین بار کارمان را آغاز می‌کنیم، همه چیز به نظرمان خوب و بدون نقص است و هیچ مشکلی در روند کار وجود ندارد. وقتی که در این مرحله قرار دارید، به صورت خودکار انگیزه برایتان ایجاد می‌شود. اما در حالت فرسودگی شغلی، شما در مبارزه‌ای دائمی برای پیدا کردن انگیزه هستید تا بتوانید کارتان را به پایان برسانید. ممکن است قادر به انجام وظایفتان باشید اما انگیزه‌ای که باعث سوق دادن شما شده است، دیگر وجود ندارد. به جای این که کاری را فقط به خاطر خود واقعی آن انجام دهید، ترس از دست دادن ددلاین‌ها و یا اخراج شدن به تنها انگیزه‌تان تبدیل می‌شوند.

مشکلات عملکردی

افرادی که دچار فرسودگی شغلی می‌شوند، معمولا در به دست آوردن اهداف والا موفق بوده‌اند. بنابراین وقتی عملکرد آن‌ها افت می‌کند، دیگران به این مورد توجه چندانی نشان نمی‌دهند. همواره به فراز و فرودهای خود نظارت داشته باشید. عملکرد شما ماه گذشته چگونه بود؟ شش ماه قبل و یک سال قبل چطور؟ اگر کاهشی در عملکرد خود مشاهده کردید، باید شست‌تان خبردار شود که فرسودگی در پس پرده آن است.

حتما بخوانید: اشتباهاتی که ممکن است در اولین شغل خود مرتکب شوید

خودمراقبتی ضعیف

زندگی صحنه مبارزه دائمی علیه چیزهایی است که در لحظه احساس خوبی به شما می‌دهند، اما در واقع برای شما خوب نیستند. زمانی که فرسودگی را تجربه می‌کنید، خود کنترلی شما کاهش می‌یابد و به راحتی توسط برخی عوامل وسوسه می‌شوید. چنین موقعیتی عمدتا به این دلیل است که استرس بین تصمیم گیری و خودکنترلی یک تعادل ایجاد می‌کند. همچنین دلایلی مانند سطوح پایین اعتماد به نفس و انگیزه نیز می‌توانند در آن دخیل باشند.

چگونه با فرسودگی مبارزه کنیم؟

اگر نشانه‌های ذکر شده بالا را در خود مشاهده کردید، نگران نباشید. مبارزه با فرسودگی چندان هم کار سختی نیست. برای جدا کردن خود از کار، شارژ مجدد و پیدا کردن نقطه تعادل، به راهکارهایی خوب و مناسب نیاز دارید. راهکارهای آورده شده در زیر به شما کمک خواهند کرد که با فرسودگی مبارزه کنید.

قطع ارتباط

قطع ارتباط مهم‌ترین استراتژی مبارزه با فرسودگی در این لیست است. زیرا اگر زمانی را برای قطع ارتباط الکترونیکی خود با کار پیدا نکنید، هرگز کارتان را ترک نخواهید کرد. کار کردن ۲۴/۷ شما را در معرض عوامل استرس زایی قرار می‌دهد که مانع از تمرکز و شارژ مجدد شما می‌شوند. اگر تمام آخر هفته را به چک کردن ایمیل‌ها و تماس‌های کاری اختصاص می‌دهید،‌ پیشنهاد ما به شما این است که فقط زمان‌های مشخصی را برای این کارها در نظر بگیرید. مشخص کردن زمان‌هایی برای استراحت، شام خوردن با خانواده، بیرون رفتن و تفریح باعث کاهش استرس می‌شوند.

به سیگنال‌های بدنتان توجه کنید

آسان است که فکر کنید سردرد نتیجه کم آبی است یا معده دردتان به خاطر غذایی است که مصرف کرده‌اید. اما این چنین حدس‌هایی همیشه هم صحیح از آب در نمی‌آیند. اغلب دردهایی که به سراغ ما می‌آیند شاید به خاطر انباشت استرس و اضطراب درون ما باشند. فرسودگی در بدن ما ظاهر می‌شود، بنابراین یاد بگیرید که به سیگنال‌های بدنتان توجه کنید و تنها از این طریق است که می‌توان فرسودگی را شکست داد. بدن شما همواره در حال صحبت کردن است و این شما هستید که باید به آن گوش فرا بسپارید.

زمان‌هایی را برای استراحت در نظر بگیرید

همان طور که برای کارتان برنامه ریزی می‌کنید، باید زمان‌هایی را نیز برای استراحت در نظر بگیرید.حتی برنامه ریزی کردن برای مطالعه آزاد به مدت ۳۰ دقیقه در روز می‌تواند برایتان بسیار مفید واقع شود. برنامه داشتن برای فعالیت‌های آرام بخش، شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان یاری خواهد کرد.

مصرف قرص‌های خواب را ترک کنید

منظور ما از قرص‌ها خواب تمامی آن مواردی هستند که شما برای خوابیدن ممکن است به سراغ آن‌ها بروید؛ مانند الکل، نیکوتین و سایر موارد مشابه. این موارد می‌توانند فرآیند خواب طبیعی مغز را دچار اختلال کنند.

به طور کلی هر چیزی که باعث ایجاد اختلال در فرآیند خواب طبیعی مغز شود، می‌تواند تاثیرات ناگواری روی کیفیت خواب شخص داشته باشد. برای اجتناب از فرسودگی، شما به خواب کافی و باکیفیت نیاز خواهد داشت.

 

نشانه‌های فرسودگی شغلی و راه‌های مقابله با آن

نشانه‌های فرسودگی شغلی و راه‌های مقابله با آن

 

سازمان یافته باشید

بیشتر استرسی که ما روزانه تحمل می‌کنیم، به این خاطر نیست که حجم انبوهی از کار روی سرمان آوار شده است؛ بلکه به این خاطر است که برای انجام دادن کارها به صورت موثر، هیچ برنامه مشخص و سازمان یافته‌ای وجود ندارد. وقتی که برای کارهایتان برنامه ریزی می‌کنید و آن‌ها را سامان می‌دهید، مدیریت کردنشان نیز آسان‌تر می‌شود.

در طول کار استراحت‌هایی منظم داشته باشید

از دیدگاه فیزیولوژیکی، انسان می‌تواند برای ۱ یا ۱.۵ ساعت بهترین عملکرد کاری را داشته باشد و این میزان کار باید با ۱۵ دقیقه استراحت نیز همراه شود. اگر برای استراحت کردن تا زمان خسته شدن کامل صبر می‌کنید، بهتر است رویه کاری خود را تغییری اساسی دهید. شما بهره‌وری حداکثر خود را از دست داده‌اید و به صورتی کاملا غیر ضروری خودتان را خسته کرده‌اید. کارهایتان را برای زمان‌هایی که بیش‌ترین بهره وری را دارید برنامه ریزی کنید و در طول کار نیز حتما استراحت‌هایی منظم داشته باشید تا دچار فرسودگی شغلی نشوید.

به تیم پشتیبان خود تکیه کنید

در زمان استرس ممکن است بخواهید از جمع‌ها کناره‌گیری کنید و به انزوا فرو روید. اما اطرافیان شما می‌توانند در مبارزه‌تان در برابر فرسودگی یک متحد قدرتمند برایتان باشند. خانواده‌ای همدل و دوستان می‌توانند در این مبارزه یار و یاور شما باشند. گذراندن زمان با افرادی که به شما اهمیت می‌دهند، کمک می‌کند تا خودتان را از استرس رها کنید و دچار فرسودگی شغلی نشوید.

منبع: برترین‌ها

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *