Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 18 آوریل, 2018 در تجربه کاربری UX, رابط کاربری UI | بدون دیدگاه

معضلی به نام اینجا کلیک کنید

معضلی به نام اینجا کلیک کنید

آیا تا به حال پوستری را دیده‌اید که رویش نوشته باشد “اینجا را بخوان” یا دکمه‌ای که از شما بخواهد “اینجا را فشار بده”؟ اما حتما در بسیاری از وب سایت‌ها لینک “اینجا کلیک کنید ” را مشاهده کرده‌اید. استفاده از این عبارت یکی از عادات بد طراحی سایت است؛ درست به مانند استفاده از قاب‌های بی‌ریخت، نوشته‌های چشمک زن و لوگوهای متحرک که هنوز هم می‌توان نمونه‌های آن‌ها را در وب‌سایت‌های معمولی مشاهده کرد. حتی همکاران در موزیلا نیز از عبارت اینجا کلیک کنید استفاده کرده‌اند؛ آن هم زمانی که قرار است از آن‌ها در مورد جهان وب چیزهایی یاد بگیریم!

مگر مشکل اینجا کلیک کنید چیست؟

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که اشکال استفاده از عبارت اینجا کلیک کنید چیست؟ مگر انجام این عمل چه عیبی دارد که آنقدر سرسختانه علیه آن می‌تازیم؟ باید بگوییم که مسأله یکی دو تا نیست! در ادامه قصد داریم معایب این نوع لینک را شرح دهیم، با ما همراه باشید.

این لینک‌ها چندان کاربردی نیستند

استفاده از لینک اینجا کلیک کنید، کاربر را مجبور می‌کند که اطراف این عبارت را نیز بخواند تا بفهمد که دقیقا برای چه باید کلیک کند. مثل این می‌ماند که در آسانسور به جای علامت بالا و پایین دو گزینه بگذاریم و بنویسیم «این را فشار دهید تا بالا بروید» و «این را فشار دهید تا پایین بروید»!

خواندن این نوع لینک‌ها سخت‌تر است

اینجا کلیک کنید منجر به متن‌های طولانی و بیهوده زیادی خواهد شد. چرا باید بنویسیم «برای دانلود فایل اینجا را کلیک کنید» در صورتی که عبارت «دانلود فایل» برای رساندن مفهوم کافی است؟

چنین لینک‌هایی برای بهینه سازی سئو مناسب نیستند

موتورهای جستجو از جمله گوگل، از متن لینک استفاده می‌کنند تا مشخص کنند صفحه لینک شده در چه موردی است.

با این لینک‌ها از نظر دسترسی مشکلاتی به وجود خواهد آمد

همواره به یاد اشته باشید که ممکن است برخی کاربران از ماوس استفاده نکنند؛ بنابراین حتی اگر این موضوع به جانشان هم بستگی داشته باشد، باز هم نمی‌توانند روی لینک شما کلیک کنند. علاوه بر این ممکن است کاربران به لیستی از لینک‌ها دسترسی پیدا کنند. اما یک لیست از لینک‌های «اینجا کلیک کنید» تنها قرار است زندگی آن‌ها را سخت‌تر کند.

به کارگیری چنین لینک‌هایی به معنی دست کم گرفتن کاربر است

کاربران به خوبی می‌دانند که چگونه از یک لینک استفاده کنند. واضح است که باید روی آن کلیک کنند. پس نیازی نیست به آن‌ها بگویید که اینجا کلیک کنید. به گونه ای رفتار نکنید که انگار کاربران دفعه اول است که از کامپیوتر استفاده می‌کنند.

 

معضلی به نام اینجا کلیک کنید

معضلی به نام اینجا کلیک کنید

 

به جای این عبارت از چه استفاده کنیم؟

یک متن خوب برای یک لینک نباید بیش از اندازه کلی باشد. استفاده از عبارت اینجا کلیک کنید نه تنها به دستگاه مورد استفاده کاربر مربوط است، بلکه چیزی در مورد آنچه با دنبال کردن این لینک به دست خواهد آمد به کاربر منتقل نمی‌کند. پس می‌توانید به جای عبارت اینجا کلیک کنید طبیعت لینک مقصد را در متن مشخص کنید.

یک متن خوب برای لینک باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

توصیفی باشد

ایده‌آل است که متن شما به تنهایی نیز منطقی باشد. به عنوان نمونه «تلاش دوباره برای دانلود» در مثال فایرفاکس، بهتر از اینجا کلیک کنید است.

تا جای ممکن کوتاه باشد

سعی کنید متن لینک خود را تا جای ممکن ساده کنید.

هدفمند باشد

بهتر است یک لینک به شکل فراخوانی برای کاربر در نظر گرفته شود؛ به عنوان مثال «دانلود فایل»، «بیشتر بخوانید» یا خروج.

به فارسی سلیس باشد

حتی‌الامکان سعی کنید از عبارات، اصطلاحات و زبان عامیانه دوری کنید.

نوع لینک را به کاربر اعلام کند

اگر لینک شما چیزی جز صفحه اینترنتی، مثلا فایل نوشتاری یا صوتی است، این موضوع را به کاربر اطلاع دهید. به عنوان نمونه: “یک سند بسیار مهم (PDF)”

اگر لینک در یک پنجره جدید باز می‌شود، به کاربر اخطار دهد

اگر قرار است لینک شما در یک صفحه جدید باز شود، این موضوع را از قبل به او خبر دهید. برای مثال “یک مقاله فوق‌العاده (در پنجره جدید باز می‌شود)”.

و در آخر، “اینجا کلیک کنید” نباشد

منبع: نوین

این مطلب را از دست ندهید: چگونه تجربه کاربری و محتوا بر رتبه سایت تاثیر می‌گذارند؟

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *