Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۷ در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

ریدایرکت ۳۰۱ چیست و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه به بیان ریدایرکت ۳۰۱ بپردازیم، باید بگوییم که این ریدایرکت بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را به صورت دائمی به صفحه جدید منتقل می‌کند. این در حالی است که استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ بدین معنیست که قصد دارید بازدیدکنندگان را به صورت موقت به یک صفحه جدید منتقل کنید و پس از مدتی دوباره آن‌ها را به صفحه اصلی برگردانید.

ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟

ریدایرکت ۳۰۱، ریدایرکت دائمی است که از یک URL به یک URL دیگر صورت می‌گیرد. در واقع ریدایرکت ۳۰۱ بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را برای همیشه به آدرسی غیر از آن چه کاربر در مرورگر خود تایپ کرده، منتقل می‌کند.

با به کارگیری این ریدایرکت می‌توانید تمام URLهای مختلف که برای یکی از صفحات سایت‌تان وجود دارند را یک جا جمع کنید تا موتورهای جستجو تمام این آدرس‌ها را تحت عنوان یک صفحه رتبه بندی کنند.

در ادامه دو لینک را مشاهده می‌کنید که هر دو شما را به یک صفحه یکسان منتقل می‌کنند. این اتفاق با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ ممکن است.

به این ترتیب، زمانی که خوانندگان با هر یک از لینک‌ها به وبلاگ نوین اشاره می‌کنند، لینک اصلی وبلاگ ما یعنی www.cotintgroup.com/blog اعتبار مرتبط با هر یک از این لینک‌ها را از موتورهای جستجو دریافت می‌کنند.

همان طور که می‌بینید، با وجود این که لینک دوم با http:// شروع شده، زمانی که وارد وبلاگ نوین می‌شوید آدرسی که در مرورگر خود مشاهده می‌کنید، بدون http است؟

این یکی از موارد استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ است. در حقیقت برای این که از ایجاد محتوا و URL تکراری برای سایت خود جلوگیری شود، باید از ریدایرکت ۳۰۱ برای انتقال تمامی سیگنال‌های رتبه بندی به یکی از صفحات سایت‌تان استفاده کنید.

با این حساب فرقی ندارد که از چه آدرسی وارد وبلاگ کوتینت شوید، هر یک از این آدرس‌ها در نهایت به www.cotintgroup.com ختم می‌شود و این آدرس است که رتبه بندی نهایی را دریافت می‌کند. این یکی از ویژگی‌های مهم ریدایرکت ۳۰۱ است که اعتبار بک لینک‌های صفحه قدیمی را به صفحه جدید منتقل می‌کند که اصطلاحا به آن Link Juice می‌گویند.

خوب است بدانید که اگر در مثال بالا از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نکنید، گوگل هر یک از این آدرس‌ها را به عنوان صفحه‌ای مجزا در نظر می‌گیرد؛ با این حساب، با به کارگیری ریدایرکت ۳۰۱ می‌توانید از ایجاد چند نسخه از صفحات سایت‌تان جلوگیری کنید.

چرا باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنیم؟

دلایلی که یک وبمستر یا کارشناس سئو از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می‌کند، در ۳ مورد خلاصه می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • ادغام و کنترل کنوانسیون‌های وب (همچون www، http:// و …) تحت یک URL جهت بالا بردن اعتبار دامنه
  • ریبرندینگ یا تغییر نام تجاری و URL وب سایت
  • هدایت ترافیک از یک صفحه از سایت به صفحه دیگر

البته دلایل دیگر نظیر تمیز و کوتاه کردن URLهای سایت به منظور بهبود سئو یا جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری نیز می‌تواند مطرح باشد. اما در هر صورت این دو مورد را می‌توان زیرشاخه‌ای از موارد ۱ و ۳ شناخت.

با مورد اول بیش‌تر آشنا شدید؛ درباره مورد دوم نیز زمانی که یک برند، نام تجاری یا نام وب سایت خود را تغییر می‌دهد، با به کارگیری ریدایرکت ۳۰۱ می‌تواند نزدیک به ۹۰ تا  ۹۹ درصد از اعتبار بک لینک‌های سایت قدیمی را به آدرس جدید منتقل کند. در این حالت، استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ ضروری است؛ زیرا بازدیدکنندگان سایت باید به آدرس صحیح منتقل شوند تا به خواسته خود دست یابند.

در سومین مورد ممکن است به هر دلیلی از جمله تکراری بودن محتوا، کیفیت پایین محتوا، تغییر آدرس صفحه برای بهبود سئو و … مجبور شوید یکی از صفحات سایت خود را حذف و آدرسی جدید منتقل کنید. در این حالت، استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ برای از دست ندادن رتبه سایت ضروری است.

علاوه بر این، بعضی اوقات برندهای تجاری دامنه‌هایی که شبیه به دامنه خودشان است یا از لحاظ محتوایی با فعالیت‌شان همسویی دارند را خریداری می‌کنند تا بتوانند ترافیک بیش‌تری را به وب سایت خود هدایت کنند. در این شرایط نیز به کارگیری ریدایرکت ۳۰۱ برای حفظ اعتبار جستجوی دامنه اصلی ضرورت دارد.

انجام ریدایرکت ۳۰۱ چگونه امکان پذیر است؟

اصلی‌ترین بخش این مقاله، چگونگی انجام ریدایرکت ۳۰۱ است. برای انجام این عمل دو روش مرسوم وجود دارد:

  • ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ از طریق فایل htaccess
  • ایجاد ریدایرکت ۳۰۱ در صفحات سایت

ریدایرکت‌های سطح سرور معمولا از طریق ایجاد تغییر در فایل .htaccess موجود در سرور صورت می‌گیرند. ریدایرکت‌های نوع دوم نیز با اضافه کردن کد در صفحه انجام می‌شوند که این کار نیز می‌تواند به صورت دستی و هم از طریق پلاگین‌ها انجام شود. در ادامه قصد داریم چگونگی انجام ریدایرکت ۳۰۱ را به شما آموزش دهیم.

 

ریدایرکت ۳۰۱

ریدایرکت ۳۰۱

 

ریدایرکت ۳۰۱ با استفاده از دستورهای فابل .htaccess

یکی از ابتدایی‌ترین روش های انجام ریدایرکت ۳۰۱، ویرایش فایل .htaccess در سرور است. این روش تنها برای سرورهایی که از نرم افزار Apache استفاده می‌کنند، کاربرد دارد. قابل ذکر است که مدیریت این تنظیمات در طولانی مدت کمی دشوار خواهد شد؛ خصوصا اگر وبلاگ نویسی هستید که قصد دارد پست‌های خود را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کند.

علاوه بر این، هر بار که قصد انجام یک ریدایرکت را داشته باشید، باید از طریق FTP وارد وب سایت خود شوید، فایل‌ها ا ویرایش کنید و دوباره آن‌ها را روی سرور آپلود کنید. همه این مراحل برای انجام یک ریدایرکت باید انجام گیرد. از آن جایی که این راه دشواری‌های مخصوص به خود را دارد، اگر آشنایی چندانی با سرور ندارید پیشنهاد می‌دهیم از این روش استفاده نکنید.

ریدایرکت ۳۰۱ تک فایل

به منظور آن که بتوانید یک فایل از سایت را به صورت تکی ریدایرکت ۳۰۱ کنید (فرض کنید می‌خواهید آدرس example.com/oldfile.htm را به example.com/newfile.htm تغییر دهید)، باید کد زیر را در فایل .htaccess قرار دهید:

Redirect 301/old.html http://www.example.com/new.html

شاید این سوال برایتان پیش آید که این کد به چه معناست؟ در ادامه به تشریح هر یک این دستورات خواهیم پرداخت:

  • دستور redirect 301: به موتورهای جستجو و مرورگرها اعلام می‌کند که این صفحه به صورت دائمی جابجا شده است.
  • /old.html: محل قرارگیری فایل قدیمی را مشخص می‌کند.
  • http://www.example.com/new.html: محل قرارگیری صفحه جدید را مشخص می‌کند که این صفحه غالبا صفحه‌ایست که می‌خواهید بازدیدکنندگان به آن منتقل شوند. به یاد داشته باشید که باید در این بخش آدرس URL به طور کامل وارد شود.

قابل ذکر است چنانچه قصد دارید چندین صفحه را به همین صورت جابجا کنید، می‌بایست برای هر صفحه این دستور را به صورت جداگانه وارد کنید. به این ترتیب مطمئن خواهید بود که تمام صفحات سایتتان به صورت کامل ریدایرکت می‌شوند.

علاوه بر این،‌ برای این که یک فایل را به صورت جداگانه به یک فابل از یک دامنه دیگر ریدایرکت کنید (به عنوان مثال فایل example.com/oldfile.htm را به آدرس example.net/newfile.htm منتقل کنید)، باید دستور ذیل را در فایل .htaccess وارد کنید:

Redirect 301/oldfile.htm http://example.net/newfile.htm

ریدایرکت کردن یک دامنه قدیمی به یک دامنه جدید

اگر دامنه‌ای قدیمی دارید و اکنون می‌خواهید از یک دامنه جدید برای وب سایت خود استفاده کنید، می‌توانید با راه اندازی یک ریدایرکت ۳۰۱، وب سایت خود را به دامنه جدید منتقل کنید.

برای انجام این کار می‌بایست دستور زیر را در فایل .htaccess دامنه قدیمی وارد کنید:

RewriteEngine on

[RewriteCond %{HTTP_HOST} ᶺexample.com [NC,OR

[RewriteCond %{HTTP_HOST} ᶺwww.example.com [NC

[RewriteRule ᶺ(.*)$ http://example.net/$1 [L,R=301,NC

به کارگیری نسخه WWW دار دامنه وب سایت

همان طور که احتمالا می‌دانید، موتور جستجویی مانند گوگل، آدرس‌های example.com و www.example.com را به عنوان دو وب سایت مجزا شناسایی می‌کند. به همین دلیل متخصصان سئوی گوگل همیشه پیشنهاد می‌کنند که یکی از این نسخه‌ها را به عنوان آدرس اصلی و قابل نمایش برای موتورهای جستجو انتخاب کرده و با استفاده از ریدایرکت ۳۰۱ دیگر نسخه‌ها را نیز به این آدرس منتقل کنید.

اگر تعداد زیادی بک لینک با آدرس example.com برای خود دست و پا کرده‌اید، اما قصد دارید کاربران در نهایت با آدرس www.example.com در مرورگر خود مواجه شوند، می‌توانید با اضافه کردن کد زیر در فایل .htaccess این کار را انجام دهید:

RewriteEngine on

[RewriteCond %{HTTP _HOST} ᶺexample.com [NC

[RewriteRule ᶺ(.*)$ http://www.example.com/$1 [L,R=301,NC

استفاده از نسخه بدون www دامنه سایت

این مورد دقیقا برعکس مورد قبلی است. زمانی که تمایل دارید نسخه www.example.com خود را به نسخه بدون www منتقل کنید، باید کدهای زیر را در فایل .htaccess خود وارد کنید:

RewriteEngine on

[RewiteCond %{HTTP_HOST} ᶺwww.example.com [NC

[RewriteRule ᶺ(.*)$ http://example.com/$1 [L,R=301,NC

 

ریدایرکت ۳۰۱

ریدایرکت ۳۰۱

 

ریدایرکت کردن فایل‌های سرور با پسوند خاص

اگر می‌خواهید تمام فایل های سایت خود را که پسوندی خاص دارند را به دیگر پسوندها تغییر دهید (برای مثال قصد دارید آدرس example.com/file.php را به آدرس example.com/file.htm تغییر دهید)، باید کد زیر را در فایل .htaccess قرار دهید:

RewriteEngine On

$RewriteCond %{REQUEST_URL} .php

[RewriteRule ᶺ(.*).php$ /$1.htm [R=301,L

روشی که در بالا شرح کامل آن را مطالعه کردید، انجام ریدایرکت ۳۰۱ با استفاده از دستورات فایل .htaccess است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، انجام ریدایرکت به این شکل کمی دشوار است. از این رو اگر تسلط کافی روی سرور سایت ندارید، استفاده از سایر روش‌ها به شما پیشنهاد می‌شود.

ریدایرکت ۳۰۱ با استفاده از PHP

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، برای اجرای ریدایرکت ۳۰۱، دو راهکار دارید:

  • اعمال تغییرات روی کدهای هدینگ صفحه
  • استفاده از ابزار داخلی wp_redirect وردپرس برای انجام ریدایرکت

برای آن که بتوانید از طریق کدهای PHP ریدایرکت ۳۰۱ یا همان ریدایرکت دائم اعمال کنید، باید کدهای زیر را در بالاترین قسمت محتوا (بالاترین قسمت کدها پیش از آن که چیزی شروع شود) قرار دهید:

<?php // Permanent 301 Redirect via PHP
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: http://www.example.com/a-new-destination”);
exit();
?>

این اسنیپت در نهایت به یک خط کد زیر تبدیل می‌شود:

<?php header(“Location: http://www.example.com/a-new-destination”, true, 301); ?>

همچنین، اگر بخواهید با استفاده از ابزار wp_redirect که در داخل وردپرس قرار دارد، این کار را انجام دهید. کد شما به شکل زیر خواهد شد:

wp_redirect( “http://www.example.com/a-new-destination”, 301 );

 توجه داشته باشید اگر فراموش کنید عدد ۳۰۱ را در کد بالا وارد کنید، هم وردپرس و هم PHP ریدایرکت شما را به عنوان ریدایرکت ۳۰۲ خواهند شناخت. زمانی که این کد در صفحه قرار می‌گیرد، بازدیدکنندگان را به آدرس جدید شما منتقل می کند. تنها کافیست کد PHP بالا را در صفحه مورد نظر خود وارد نمایید و به جای http://www.example.com/a-new-destination، آدرس صفحه خود را وارد کنید تا عملیات ریدایرکت ۳۰۱ کامل شود.

این روش بسیار آسان‌تر از انجام ریدایرکت از طریق فایل htaccess است. این طور نیست؟ با این حال باید توجه داشته باشید، زمانی که تعداد صفحات زیادی را به این شکل ریدایرکت کنید، سرعت وب‌سایت شما بسیار کند خواهد شد. همچنین اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، افزونه‌های متعددی برای انجام ریدایرکت ۳۰۱ وجود دارند که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

ریدایرکت ۳۰۱ از طریق ASP

اگر وب سایت شما به جای زبان PHP با زبان ASP نوشته شده باشد، تکلیف چیست؟ برای انجام ریدایرکت از طریق ASP چه کار باید کرد؟

همه مراحل دقیقا مانند ریدایرکت با زبان PHP صورت می‌گیرد؛ با این تفاوت که کدهای ریدایرکت ۳۰۱ در زبان ASP متفاوت است. برای انجام این کار کافیست کد زیر را در بالای کدهای صفحه خود وارد کنید:

<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status=”۳۰۱ Moved Permanently”
Response.AddHeader “Location”,”http://www.new-url.com/”
%>

منبع: نوین

مطلب پیش را از دست ندهید: رونمایی از خودروهای الکتریکی در نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۱۸

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *