Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 8 جولای, 2018 در بیوگرافی و داستان موفقیت | بدون دیدگاه

رضایت شغلی کارکنان

رضایت شغلی کارکنان

تدتاک دن آریلی، برترین پژوهشگر در بحث اقتصاد رفتاری است. پروفسور دن آریلی، متولد نیویورک و پژوهشگری ۴۹ ساله می‌باشد، که در علم اقتصاد رفتاری تلاش بسیار زیادی انجام داده است. ایشان در حال حاضر مشغول تدریس علم روانشناسی و اقتصاد رفتاری در دانشگاه دوک هستند که از موسسان بی ای ورکز، از معتبرترین شرکت های مشاوره اقتصاد رفتاری در جهان می‌باشد. مقاله ی زیر از ایشان با عنوان عوامل تاثیرگذار روی رضایت شغلی کارکنان است که با هم آن را مطالعه می‌کنیم.

تدتاک دن آریلی راجعبه عواملی که بر رضایت شغلی کارکنان مان تاثیرگذار هستند می‌گوید

بسیاری از ما در طول زندگی، شغلی‌ داشته‌ایم که بنا به شرایطی اعم از: نیاز مبرم مالی، نداشتن دانش و تخصص کافی (دانشجو بودن و…)مجبور به انتخاب آن شده‌ایم و این شغل را بدون در نظر گرفتن علاقه انتخاب کرده ایم.

دلایل بی علاقه‌گی به کار نتایجی در ‍پی خواهد داشت:

  • انجام آن کار برایمان سخت و طاقت فرسا خواهد بود.
  • کار و نتیجه و بازخورد آن برایمان هیچگونه اهمیتی ندارد.
  • زمان زیادی از هر روزمان را به نارضایتی گذرانده ایم.

یکی از مهم‌ترین هدف‌های ما از کارکردن کسب درآمد است، اما آیا تنها انگیزه‌ی ما از کارکردن پول است؟ خیر. عوامل دیگری هم هستند که انگیزه‌ی ما از انجام یک کار را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال: تصور کنید شما برنامه نویسی می‌دانید؛ اما شغل‌تان تایپ کردن است. حتما شما در این شغل رضایت نخواهید داشت؛ زیرا این شغل برای شما چالش برانگیز نیست و در این شغل از توانایی‌هایتان استفاده نمی‌کنید. پس این که به کارمان علاقه‌مند باشیم موضوع فاقد اهمیتی نیست. در ادامه با هم موارد تاثیرگذار روی رضایت شغلی را بررسی می‌کنیم.

نتیجه‌ی کار ما، آن را برایمان معنی دار می‌کند

انسان‌ها بدون حس هدفمندی، انگیزه برای ادامه را از دست می‌دهند؛ این موضوع در همه‌ی زمینه‌های زندگی صادق است. وقتی بفهمید که کارتان نتیجه‌ی مطلوبی ندارد، انگیزه‌ تان برای ادامه را از دست می‌دهید و حتی شاید علاقه‌ای به ادامه‌ی آن کار نداشته باشید.

تلاش برای آنجام کار و سختی آن، ما را به نتیجه علاقه مند می‌سازد

هنگامی‌ که ما برای کاری تلاش می‌کنیم، به نتیجه‌ی آن هم علاقه‌ی بیش‌تری نشان خواهیم داد؛ زیرا ناظر تمامی زحماتی بوده‌ایم که برای آن انجام شده است و یک ارتباط شخصی با آن داریم. به‌ بیانی دیگر، هرچه‌قدر انجام کاری سخت‌ترباشد، نتیجه‌ی آن برای ما ارزشمندتر است. بهتراست به دنبال کاری راحت و آسان نباشیم؟ نظرتان منفی است؟ می‌گویید چرا نباید به دنبال کار راحت و آسان باشیم؟ در ادامه توضیح می‌دهیم.

چکیده‌ای از مطالبی که تا بدین‌جا گفته‌ایم:

  • اینکه به کارمان علاقه‌مند باشیم مهم است.
  • کار باید برای‌مان مهم باشد.
  • نتیجه‌ی کار و حاصل دسترنج‌مان باید در ما ایجاد انگیزه کند.
  • بی‌فایدگی و بیهودگی زحمات و تلاش‌های ما موجب بی انگیزه‌گی و دلسردی می‌شود.

انسان‌ها به ثمره‌ی کاری که دشوار باشد و توانایی‌شان را محک بزند، علاقه‌ی بیشتری دارند. موارد ذکرشده در بالا مانند زنجیر به‌هم متصل هستند، به‌هم پیوستگی این عوامل است که در انتها یک پیوند معنادار بین ما و کارمان ایجاد می‌کند. به‌جای این که از این موارد چشم پوشی کنیم، بهتر است مهارت‌های خود زا افزایش دهیم.

ابتدای هرکاری نیاز به تکرار، تمرین و زحمت دارد؛ اما بعد از یک مدت زمانی در آن کارحرفه ای می‌شوید. با افزودن به توانایی‌ها و مهارت‌های‌مان، کار را برای خودمان آسان‌تر کنیم؛ نه اینکه از ابتدا سهولت و راحتی را برای خودمان انتخاب کنیم.

به نتیجه‌ی کارتان علاقه‌مند باشید، اما روی آن متعصب نباشید!

انسان‌ها زمانی‌ که برای انجام کاری زحمت زیادی می‌کشند، به حاصل آن علاقه‌ی زیادی پیدا می‌کنند و فکر می‌کنند دیگران نیز همان‌قدر به نتیجه ی کار آن‌ها علاقه دارند در صورتی‌ که اصلا اینگونه نیست. به عبارت دیگر، امکان دارد ما روی کار و محصول‌مان تعصب پیدا کنیم. برای جلوگیری از ایجاد چنین اتفاقی، واجب است از بیرون نگاهی به کارمان بیندازیم. مساله را باید از نگاه بیننده‌ای که از تلاش‌ها و زحمات پشت یک محصول باخبر نیست هم بررسی کنیم.

پول فقط عامل تاثیرگذار روی رضایت شغلی کارکنان نیست

تدتاک آریلی می‌گوید اقتصاد امروز دنیا، اقتصادی دانش بنیان است و در چنین اقتصادی پیوند افراد با کارشان بسیار مهم می‌باشد. علت‌اش این است که ما بخش قابل توجه‌ای از روزمان را در محیط کاری می‌گذرانیم. ما در هر مجموعه‌ای که فعالیت می‌کنیم نقش داریم، تاثیرگذار و تاثیرپذیر نیز هستیم. آریلی در آخر توصیه می‌کند یک مدل اصلاح شده برای انگیزه ی کاری در نظر بگیریم. او توصیه می‌کند در کنار درآمد عوامل دیگری که در ذیل آمده را نیز لحاظ کنید.

عوامل تاثیرگذار بر رضایت شغلی کارکنان

رضایت شغلی کارکنان از عوامل تاثیرگذار در پیشرقت سازمان

رضایت شغلی کارکنان

 

 

مدیران و رییسان در ایجاد رضایت شغلی نقشی بسیار مهم را دارند

اگر شما یک کارفرما هستید و می‌خواهید کارکنان‌ تان نیز به اندازه‌ی خودتان به کسب و کارتان اهمیت بدهند، باید در آن‌ها ایجاد انگیزه کنید.

علت انجام این‌کار چیست؟ زیرا پرسنل بی‌علاقه و بی‌انگیزه اهمیتی به کار و نتیجه‌ی آن نمی‌دهند. در بهترین حالت شما باید وظایف را به آن‌ها دیکته کنید و آن‌ها تنها همان کار را انجام می‌دهند. در نتیجه راندمان کاری در محیط کاری‌تان کم خواهد شد. ولی کارمندی که دارای انگیزه است، به سرنوشت کار نیز فکرمی‌کند، همچین این شخص می‌تواند اشتباهات شما را تشخیص دهد و جهت رفع آن نیز به شما کمک کند.

چگونه می‌توانید در کارمندان خود ایجاد انگیزه کنید؟ باتوجه به مواردی که در این مقاله ذکر کرده‌ایم، برای ایجاد انگیزه و رضایت شغلی در پرسنل خود باید:

کارکنان‌تان را در جریان نتیجه‌ی کار و یا محصول قرار بدهید، به عنوان نمونه: استارباکس بخاطر این‌ که پرسنل اش را به موفقیت برند خود متعهد کند، مقداری از سود فروش هر شعبه اش را با آن‌ها تقسیم می‌کند. حتما در این حالت کارکنان علاقه و انگیزه دارند که فروش شعبه‌شان را افزایش دهند و خدمات بهتری به مشتری هایشان ارایه دهند. برای کارمندان‌تان چالش ایجاد کنید و به تدریج وظایف آن‌ها را افزایش دهید.

منبع:

سایت نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *