Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۱۹ خرداد, ۱۳۹۷ در تجربه کاربری UX, رابط کاربری UI | بدون دیدگاه

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

فرآیند ثبت نام برای هر وب سایت یا اپلیکیشن از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت کاربر پس از ورود به وب سایت یا اپلیکیشن شما، دو راه بیش‌تر ندارد؛ یا مسیر را به اشتباه طی کرده و بدون ثبت نام شما را ترک می‌گوید یا مسیر مورد علاقه شما را در پیش گرفته و از آن پس روزهای خوشی در انتظار هر دوی شما خواهد بود.

اما سوالی که این زمان پیش می‌آید آن است که چه عاملی کاربر را ترغیب به عضویت در سایت می‌کند؟ آیا نیازهای کاربر تنها عامل موثر در ثبت نام است یا مسايل دیگری هم روی تعداد ثبت نام‌ها تاثیرگذار است؟

ظاهرا پاسخ سوال، گزینه دوم است. تحقیقات صورت گرفته حاکی از آن هستند که عوامل بسیار متنوع و به نظر بی‌ربطی می‌توانند روی احتمال ثبت نام کاربر تاثیر بگذارند. در ادامه قصد داریم به بررسی راهکارهای مختلف جهت بهبود نرخ تبدیل مخاطب به عضو بپردازیم. شما با رعایت این ۱۴ راهکار موفق خواهید شد بر تعداد اعضای خود بیفزایید و درآمد بیش‌تری کسب کنید.

فراخوان ثبت نام را از باقی صفحات متمایز کنید

در حقیقت فراخوان (Call to action) مهم‌ترین بخش از هر فرآیند ثبت نام است؛ چرا که نقطه آغازین آن است. با این حال بسیاری از وب‌سایت‌ها در این مورد دقت لازم را به عمل نیاورده و فراخوان ثبت نام آن‌ها از سایر صفحات متمایز نیست. بدین معنی که کاملا با سایر صفحات سایت مشابه بوده، دکمه آن با باقی دکمه‌های صفحات هماهنگ است و … . اما شما پس از مطالعه این بخش، نباید همچون دیگران از اهمیت بصری این فراخوان غافل شوید.

اطمینان حاصل کنید که بخش ثبت نام شما از سایر قسمت‌های صفحات متمایز است. از رنگ‌های با کنتراست نسبت به سایر قسمت‌های صفحه استفاده کنید. فونت بزرگ‌تری به کار گیرید و یک مکان خوب برای قرار دادن این فراخوان انتخاب کنید. برای بدست آوردن بهترین نتیجه خوب است که طراحی‌های مختلف را تست کنید. یک عبارت می‌تواند از عبارت دیگر بیشتر تاثیر داشته باشد، یک رنگ می‌تواند توجه بیشتری را جلب کند و … اما تنها راه برای مطمئن شدن این است که تمام گزینه‌های ممکن خود را تست کنید. نتفلیکس (Netflix) یک سرویس تلویزیونی آنلاین می‌باشد که به خوبی از پس این موضوع بر آمده است. شما می‌توانید یک ماه به صورت رایگان از خدمات این شبکه استفاده کنید که این موضوع با یک دکمه قرمز خیره کننده به اطلاع شما رسیده است. علاوه بر این، به این شعار نیز دقت کنید: “در هر زمانی عضویت خود را لغو کنید.” این باعث می‌شود کاربر با خیال آسوده نسبت به ثبت نام اقدام کند.

 

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

 

یک افق دید جذاب به مخاطب نشان دهید

آیا زمانی که برای خرید به فروشگاهی مراجعه می‌کنید، برای مشاهده محصولات باید فرمی پر کنید؟ خب مسلما خیر. در این موضوع یک درس بزرگ نهفته است؛ مغازه‌ها این اجازه را به مردم می‌دهند بدون این که ترسی از تعهد داشته باشند، محصولات را بررسی کرده و کیفیت آن‌ها را بسنجند. شما هم باید همین کار را انجام دهید. سعی کنید یک نمایش عالی از مزایای محصولات و خدمات خود داشته باشید و به مخاطبان نشان دهید که دقیقا با ثبت نام چه چیزی را به دست خواهند آورد.

برای طی کردن فرآیند ثبت نام دلایل قانع کننده‌ای داشته باشید

برای این منظور، کافیست تنها به یک سوال کاربران که همیشه در ذهن خود با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، پاسخ دهید: این کار برای من چه سودی دارد؟

مزایای ثبت‌نام در وب‌سایت یا برنامۀ خود را مشخص کنید. دقت کنید که باید این کار را از زاویۀ نگاه کاربر انجام دهید. به عبارت دیگر باید مزایای خود را به کاربر بفروشید، نه امکاناتتان را. به علاوه این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ‌کس دوست ندارد تحت فشار قرار بگیرد. بنابراین اجازه دهید کاربران ابتدا با محصولات و خدمات شما آشنا شوند و بفهمند مزایای ثبت‌نام چیست و سپس از آنها درخواست عضویت کنید.

اگر ثبت نام رایگان است، این موضوع را برای کاربر شفاف‌سازی کنید

آیا کاربران اطلاع دارند که می‌توانند به صورت کاملا رایگان فرآیند ثبت نام را طی کنند؟ توجه داشته باشید که حتی اگر ثبت نام رایگان شما به صورت آزمایشی هم باشد، باز هم باید این موضوع را کاملا شفاف‌سازی کنید. با انجام این عمل، کاربر با خیال راحت‌تری نسبت به طی کردن مراحل ثبت نام اقدام کرده و ترس از تعهد به شما کاهش خواهد یافت.

ترلو (Trello) یک ابزار مدیریت پروژۀ آنلاین است که بسیار خوب بر روی رایگان بودن ثبت‌نام خود تاکید می‌کند. در این وب‌سایت دکمه ثبت نام معمول با یک دکمۀ با جذابیت کمتر اما بسیار قانع‌کننده جایگزین شده است: ثبت نام کنید – رایگان است.

 

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

 

به مخاطب خود ضمانت دهید

البته ضمانت شما، به خدماتی که به کاربران خود ارائه می‌دهید بستگی دارد. به عنوان مثال زمانی که بحث سر یک خبرنامه رایگان یا دریافت آپدیت باشد، بهتر است به کاربر این اطمینان را دهید که هر زمان بخواهد می‌تواند از سرویس انصراف داده و آدرس ایمیل او نزد شما امن است. زمانی هم که بحث سر پول باشد، این اطمینان را به او دهید که در صورت عدم رضایت پول وی عودت داده خواهد شد.

بسیاری از شرکت‌ها یک ضمانت بازگشت پول چند روزه به کاربران خود ارائه می‌دهند، آن هم با این فرض که به این ترتیب کاربر زمان کمتری دارد تا ایرادی از سیستم بگیرد. اما ممکن است به یک تصمیم عجولانه برای لغو عضویت توسط کاربر منجر شود. چرا که آنها طی چند روز اول چندان روی محصول شما سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. اما وقتی یک بازه طولانی‌تر به کاربر ارائه دهید (برای مثال یک ماه)، احتمال اینکه آنها به خدمات شما وابسته شوند را افزایش می‌دهید و دیگر گذشتن از آنها چندان کار راحتی نخواهد بود.

مطالعه این مطلب را از دست ندهید: راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

یک مشوق برای فرآیند ثبت نام ایجاد کنید

اهمیتی ندارد که عضویت شما رایگان است یا پولی؛ در هر صورت ارائه یک مشوق برای طی کردن فرآیند ثبت نام می‌تواند تاثیر به سزایی بر نرخ تبدیل شما داشته باشد. به عنوان مثال می‌توانید یک کتاب الکترونیکی رایگان به کاربران ارائه دهید یا خدمات رایگانی را برای آنها در نظر بگیرید. یک مشاوره تلفنی یا اینترنتی رایگان چطور است؟ مردم دوست دارند چیزهای رایگان دریافت کنند. این موضوع باعث می‌شود احساس کنند که چیز بیشتری بدست آورده‌اند. تا به حال به آن هدایایی دقت کرده‌اید که فروشگاه‌ها به رایگان همراه محصول ارسال می‌کنند؟ این باعث می‌شود چیزی که گران‌قیمت به نظر می‌رسد، تبدیل به یک پیشنهاد ویژه شود. شما نیز می‌توانید همین کار را به ارائه یک مشوق خوب انجام دهید.

هدف خود را فرآیند ثبت نام تک مرحله‌ای و سریع قرار دهید

خوب است بدانید که هر چه مراحل کم‌تری برای فرآیند ثبت نام لازم باشد، شانس این که کاربر با موفقیت مانع دردسرآفرین ثبت نام را پشت سر بگذارد، بیش‌تر است. در شرایط ایده‌آل، ثبت‌نام باید تنها در یک مرحله به پایان برسد. اما اگر این موضوع ممکن نیست، باید سعی کنید ثبت‌نام را در کمترین مراحل ممکن میسر سازید. همچنین فراموش نکنید که از همان ابتدا مشخص کنید که کاربر باید چه چیزی را توقع داشته باشد. برای مثال به او بگویید که اکنون در مرحله اول از یک فرآیند دو مرحله‌ای قرار دارد.

انتظارات مخاطب را از همان ابتدا شکل دهید

همواره به این نکته توجه داشته باشید که انسان‌ها از عوامل ناشناخته می‌ترسند. بنابراین گفتن این که فرآیند ثبت نام چقدر زمان می‌برد، باعث می‌شود کاربران بدانند باید انتظار چه چیزی را داشته باشند و با آگاهی وارد شوند.

بنابراین بهتر است که از همان ابتدا به مخاطبان بگویید که فرآیند ثبت‌نام دارای چند مرحله است، چقدر زمان خواهد برد و چه اطلاعاتی مورد نیاز است. کمک کنید تا ترس آنها از بین برود. سرویس میل‌چیمپ (MailChimp) یک نمونه خوب از این موضوع را به نمایش می‌گذارد. این یک سرویس بازاریابی ایمیلی است که از همان ابتدا به بازدیدکنندگان خود اطلاع می‌دهد که ثبت‌نام تنها حدود ۳۰ ثانیه از زمان آنها را خواهد گرفت و البته، هیچ نیازی هم به وارد کردن اطلاعات حساب بانکی نیست. بدین ترتیب کاربر می‌تواند با خیالی آسوده بروی دکمۀ ثبت‌نام کلیک نماید.

 

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

 

بر این نکته تاکید داشته باشید که تاکنون چه تعداد کاربر ثبت نام کرده‌اند

یک راه عالی برای آنکه به مخاطبان انگیزه بدهید و آنها را به ثبت‌نام ترغیب کنید، مشخص کردن تعداد آدم‌هایی است که پیش از این به عضویت شما در آمده‌اند. به خصوص اگر بحث بر سر یک رقم بزرگ باشد. حتما می‌پرسید چرا؟ چون ما به ذات موجوداتی قبیله‌ای هستیم و وقتی دیگران کاری را انجام می‌دهند بدان بیشتر علاقه‌مند می‌شویم. پس نشان دادن اینکه چه تعداد تا این لحظه ثبت‌نام کرده‌اند و حتی اعلام اینکه ثبت‌نام‌های مورد بحث چقدر تازه بوده‌اند، می‌تواند یک تاثیر بسیار مثبت روی نرخ عضویت شما داشته باشد.

اطلاعات چندانی طلب نکنید!

به راحتی می‌توان فهمید که فرآیند ثبت نام یک شرکت تحت‌تاثیر بخش بازاریابی آن بوده است یا خیر. بازاریابان معمولاً اصرار دارند که اطلاعات بسیار زیادی را از کاربران دریافت کنند و ادعا می‌کنند که این اطلاعات همچون طلا ارزش دارند. اما باید توجه داشته باشید که هر چند گرفتن اطلاعات زیاد می‌تواند بخش بازاریابی را خوشحال کند، اما باعث می‌شود که نرخ تبدیل شما به شدت کاهش یابد.

با این حساب، به جای آنکه از همان ابتدا درخواست اطلاعات بسیار زیادی را از کاربر کنید، بهتر است کمترین اطلاعات ممکن را بخواهید (عموماً این اطلاعات شامل ایمیل و رمز عبور است) و سپس برای راه‌اندازی کامل حساب درخواست اطلاعات بیشتری کنید.

از کاربر نخواهید اطلاعات یکسانی را دو مرتبه وارد کند

تصور کنید که دیالوگ ذیل را با یک آشنای جدید داشته باشید:

سلام، اسم من محمد است.

از دیدنت خوشحالم محمد، اسمت چی بود؟

اسم من محمده، خودت الان اسم من رو گفتی!

به نظر خودتان مسخره نیست؟ پس چرا باید نظیر این اتفاق در هنگام ثبت فرآیند ثبت نام رخ دهد؟ به طور مثال چرا باید از کاربر بخواهیم که دوبار ایمیل یا حتی رمز عبور خود را وارد کند؟

بهتر است به جای آنکه از کاربر بخواهید اطلاعات را چند بار وارد کند، به همان یک بار اکتفا کنید. می‌پرسید که با اینکار ممکن نیست کاربران اطلاعات را به اشتباه وارد کنند؟ چطور می‌توان ایمیل و رمز عبور کاربر را چک کرد؟ در صورتی که تصمیم گرفتید تنها یک بار رمز عبور کاربر را دریافت کنید، می‌توانید یک گزینه در اختیار او بگذارید تا بتواند رمز عبور برایش نمایش داده شود و بتواند آن را بررسی کند. به علاوه همیشه این امکان برای او وجود دارد تا رمز عبور خود را از طریق ایمیل تغییر دهد. آدرس ایمیل هم که معمولاً باید توسط کاربر تائید شود.

در این حوزه بخوانید: معضلی به نام اینجا کلیک کنید

این امکان را به کاربر دهید که با یک حساب کاربری خارجی وارد شود

یک روش عالی برای ساده کردن فرآیند ثبت نام این است که به مخاطبان اجازه دهید از طریق سایر حساب‌های خود در گوگل، توئیتر، لینکدین و … وارد سایت شما بشنوند. بدین ترتیب مخاطبان به راحتی می‌توانند در سایت شما ثبت‌نام کنند و وارد آن شوند.

 

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

 

این اطمینان را به کاربر دهید که اطلاعاتش محفوظ است

اعتماد یک فاکتور تعیین کننده در فرآیند ثبت نام کاربران است. همیشه این سوال در ذهن مخاطب وجود دارد که آیا می‌تواند به یک شرکت اعتماد کند و اطلاعات خود را در اختیار آنها بگذار یا نه. کلاه‌برداری‌های بسیار زیاد هم به این موضوع بیشتر دامن زده است. پس خوب است که در حین فرآیند ثبت‌نام به کاربران اطمینان بدهید که اطلاعات آنها در امان است و جای هیچ،گونه نگرانی نیست. به آنها بگوئید که اطلاعاتشان به چه طریقی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با چه کسانی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

کاربر را مجبور به پذیرفتن شرایط و قوانین خود نکنید

متاسفانه با وجود عدم جذابیت انکارناپذیر شرایط و قوانین، وجود آنها یک امر حیاتی است. ولی همچنان می‌توان از گذاشتن گزینۀ شرایط را خوانده و با آنها موافق هستم” (که دروغ بسیار بزرگی هم هست چون تعداد معدودی آدم در جهان هستند که واقعآً شرایط را مطالعه می‌کنند از جمله کسی که آنها را می‌نویسد)، بهتر است فقط اعلام کنید که ثبت‌نام به معنی موافقت با شرایط وب‌سایت است. وب‌سایت پینترست (Pinterest) یک نمومه خوب از این موضوع است. در زیر دکمۀ ثبت‌نام این وب‌‎سایت اعلام شده است که ساخت حساب به معنی موافقت با قوانین، شرایط و استفاده این وب‌سایت از کوکی شماست.

 

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

 

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *