Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۲۱ خرداد, ۱۳۹۷ در تکنولوژی | بدون دیدگاه

خودروی تمام برقی پورشه به زودی روانه بازار خواهد شد

خودروی تمام برقی پورشه به زودی روانه بازار خواهد شد

پس از آن که پورشه در سال ۲۰۱۵ از اولین برنامه بلند مدت خود برای تولید و توسعه یک خودروی اسپرت تمام الکتریکی خبر داد، از کانسپت جذاب میشن E خود رونمایی کرد. کانسپت فوق به راحتی توانست خودروی مطرحی همچون تسلا مدل S را به چالش بکشاند.

از آن زمان تا به حال، خبرهای بی‌شماری از میشن ای به گوش می‌رسد. البته برنامه تولید و توسعه این کانسپت هر چند آهسته اما پیوسته در حال حرکت است. اوایل سال میلادی جاری بود که کراس‌اور مفهومی و تمام برقی پورشه با نام کامل میشن ای کراس توریزمو در نمایشگاه خودروی ژنو رسما معرفی شد.

با توجه به مشخصاتی که میشن E دارد، این گونه به نظر می‌رسد که پورشه می‌تواند خودروهای الکتریکی و حتی کانسپت‌های متعدد دیگری را نیز روانه بازار کند.این احتمال نیز وجود دارد که خودروی اسپرتی بر مبنای این کانسپت ساخته شود که توانایی جذب طرفداران تسلا مدل S به سمت خود را داشته باشد.

 

عرضه خودروی تمام برقی پورشه

عرضه خودروی تمام برقی پورشه

 

اما بر خلاف تصورات، اولین خودروی تمام برقی پورشه که سال ۲۰۱۹ روانه بازار خواهد شد، میشن ای نام ندارد؛ این خودرو تایکان نام دارد. الیور بلوم، مدیر عامل پورشه در رابطه با این نام اذعان داشت که تیکان نامی ترکی است که معنای آن اسب جوان پر جنب و جوش است. علت انتخاب این نام نیز اسب میان لوگوی پورشه گفته شده است.

پیش از این، غول حوزه ماشین‌سازی خودروهای هیبریدی بسیاری از جمله اسپایدر ۹۱۸ را عرضه کرده بود؛ اما تایکان اولین مدل خودروی تمام برقی پورشه است. هر چند این خودرو نام چندان جذابی ندارد، اما مشخصات فوق العاده آن می‌تواند طرفداران کمپانی فوق را سر شوق آورد.

مشخصات خودروی تمام برقی پورشه

طبق اطلاعاتی که به بیرون درز کرده، ظاهرا نهایت سرعت تایکان حدود ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت بوده و رسیدن از سرعت ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به لطف قوای محرکه برقی ۶۰۰ اسب بخاری آن، ۳.۵ ثانیه زمان می‌برد. البته اگر بخواهیم خودروی تمام برقی را با مدل‌های پرچم‌دار تسلا مقایسه کنیم، در خودروهای تسلا این بازه زمانی به کمتر از ۳ ثانیه نیز می‌رسد. قیمت احتمالی که برای خودروی تمام برقی پورشه در نظر گرفته شده است، حدود ۸۵ هزار دلار است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید مسئولین پورشه وعده داده‌اند که تایکان به حدی از قدرت پیوسته دست خواهد یافت که هیچ خودروی برقی دیگری توان رقابت با آن را نخواهد داشت. این احتمال نیز وجود دارد که پورشه این خودرو را همانند سایر خودروهای خود، در مدل‌های متفاوتی از سریع تا فوق سریع روانه بازار کند. از این رو انتظار می‌رود که مدل‌های بسیار سریع‌تری از تایکان در آینده‌ای نه چندان دور در دسترس قرار گیرد.

 

عرضه خودروی تمام برقی پورشه

عرضه خودروی تمام برقی پورشه

 

قطعا شتاب و سرعت یکی از اساسی‌ترین معیارها در سنجش خودروها است؛ اما جالب است بدانید که این معیار در مورد وسایل نقلیه برقی از اولویت پایین‌تری برخوردار است. در واقع، رنج قابل پیمایش در این وسایل نقلیه از اولویت بالاتری برخوردار است. ظاهرا این المان در پورشه تایکان به خوبی صدق می‌کند؛ چرا که خودروی فوق می‌تواند تنها با یک بار شارژ مسافتی حدود ۵۰۰ کیلومتر را طی کند.

علاوه بر این اوا میچل، رئیس دپارتمان برق و الکترونیک پورشه، اظهار داشته که تایکان می‌تواند تا دو برابر سریع‌تر از تسلا مدل S شارژ شود. وی تاکید کرد که سوپر شارژرهای ولتاژ بالا این قابلیت را دارند که باتری خودروی تمام برقی پورشه را به گونه‌ای ظرف ۲۰ دقیقه شارژ کنند که این خودرو بتواند مسافت بیش از ۴۰۰ کیلومتر را طی کند.

پورشه قصد دارد با مشارکت کمپانی‌های دیگر، ۵۰۰ ایستگاه شارژ را در مکان‌های مختلفی از بزرگراه‌ها در امریکا نصب و راه‌اندازی کند. این شرکت برنامه دارد برای راه اندازی ایستگاه شارژ در اروپا، با شرکت‌های فورد و بی‌ام‌و همکاری کند.

بسیاری از منتقدان بر این باورند که تا سال ۲۰۳۰ تمام محصولات پورشه الکتریکی خواهد شد.

منبع: دیجیاتو

مطالعه مطلب پیش را از دست ندهید: راهکارهایی جهت بهبود فرآیند ثبت نام کاربر

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *