Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 9 ژانویه, 2018 در تجربه کاربری UX, سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

چگونه تجربه کاربری و محتوا بر رتبه سایت تاثیر می‌گذارند؟

چگونه تجربه کاربری و محتوا بر رتبه سایت تاثیر می‌گذارند؟

موتورهای جستجو همواره در تلاشند تا با ارائه بهترین نتایج به کاربران، عملکرد خود را بهبود بخشند. با این که تعریف صفت «بهترین» برای هر فرد متفاوت است، این موتورها به خوبی می‌دانند که چه وب سایت‌ها یا صفحاتی نیازهای مخاطبان‌شان را برآورده می‌کنند. وب سایت‌هایی که قرار است نیاز کاربران را برطرف کنند، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  • سهولت در استفاده، جستجو و درک راحت مطالب
  • ارائه اطلاعات مرتبط، سودمند و قابل استفاده به مخاطب
  • طراحی حرفه‌ای و منطبق بودن با مرورگرهای مختلف و جدید
  • داشتن محتوای باکیفیت، جذاب و قابل استناد

با وجود پیشرفت‌های روزافزون در حوزه تکنولوژی، درکی که موتورهای جستجو از متون، تصاویر یا ویدئوها دارند، هنوز با درک و فهم انسانی قابل قیاس نیست. موتورهای جستجو همچنان برای رتبه بندی محتوا وابسته به اطلاعات متا هستند. این اطلاعات معمولا مربوط به چگونگی تعامل کاربران با سایت‌ها و صفحات بوده و مرجع اصلی موتورهای جستجو برای تشخیص کیفیت وب‌سایت‌ها به شمار می‌آید.

تاثیر تجربه کاربری بر سئو و رتبه‌بندی سایت‌ها

معمولا موتورهای جستجو در کار خود متغیرهای معدودی همچون کلمات کلیدی، لینک‌ها و ساختار سایت‌ها را مستقیما در نظر می‌گیرند. به علاوه این موتورها با استفاده از ساختار لینک‌ها، معیارهای مرتبط با بازدیدهای کاربران و یادگیری ماشینی، درک شهودی قابل توجهی از سایت‌ها دارند.

قابلیت استفاده و تجربه کاربری، از این نظر در مقام دوم اهمیت قرار دارند. این دو مولفه، تاثیری غیر مستقیم اما قابل توجه بر محبوبیت وب سایت‌ها داشته و موتورهای جستجو این محبوبیت را به کیفیت محتوای سایت تعبیر می‌کنند. محتوای این سایت‌ها شاید از نظر افراد متخصص لزوما با کیفیت محسوب نشود، اما چیزی که موتور جستجو در اینجا تشخیص می‌دهد، تعداد کلیک‌ها و زمان سپری شده در سایت‌ها است.

 

تاثیر تجربه کاربری و تولید محتوا بر رتبه سایت

تاثیر تجربه کاربری و تولید محتوا بر رتبه سایت

 

ایجاد یک رابط کاربری منطقی و آسان موجب ارتباط مثبت‌تر کاربران سایت، به اشتراک گذاری بیش‌تر مطالب، بازدیدهای مجدد و شکل گرفتن لینک‌های متعددتر خواهد شد. برای موتورهای جستجو،‌این نشانه‌ها همگی دلایلی برای بالا رفتن رتبه وب سایت است.

نشانه‌های محتوا باکیفیت

نرخ مشارکت

زمانی که یک موتور جستجو صفحه نتایج جستجو را به نمایش می‌گذارد، در واقع در حال رصد کردن رفتار شما با لینک‌های نمایش داده شده نیز است. اگر روی لینک اول کلیک کرده و بلافاصله دکمه بازگست را کلیک کنید، موتور جستجو این کار را نشانه‌ای از نارضایتی شما تلقی خواهد کرد.

موتورهای جستجو به دنبال «کلیک‌های طولانی» هستند؛ یعنی کلیک کردنی که بلافاصله بعد از آن دکمه بازگشت را نزنید. زمانی که چنین کاری در روز بارها و بارها تکرار شود، موتور جستجو حجم عظیمی از داده‌ها را در اختیار خواهد داشت که بر اساس آن‌ها خواهد توانست درباره کیفیت محتوا سایت تصمیم‌گیری کند.

یادگیری ماشینی

گوگل در سال ۲۰۱۱ به الگوریتم رتبه بندی خود آپدیتی به نام پاندا اضافه کرد. پاندا تغییری شگرف در تشخیص کیفیت وب سایت‌ها بود. گوگل شروع به استفاده از ارزشیاب‌های انسانی کرد که به دنبال محتوای کم کیفیت می‌گشتند و به صورت دستی به هزاران وب سایت امتیاز می‌دادند. در مرحله بعدی از یادگیری ماشینی برای تقلید رفتار انسان‌ها استفاده شد. همین که کامپیوترها توانستند یک سایت یا محتوای بی‌کیفیت را به درستی تشخیص دهند، این الگوریتم بر میلیون‌ها سایت اینترنتی اعمال شد.

نتیجه نهایی، ترتیب سایت‌ها در صفحات نتایج جستجو را بیش از ۲۰ درصد تغییر داد. سخن گفتن درباره الگوریتم پاندا در این مقاله نمی‌گنجد اما در اینجا به چند نکته از آن اشاره خواهیم داشت:

  • قالب‌های سنگین
  • محتوای خالی
  • تعداد مقالات فراوان مشابه و با موضوع یکسان
  • حجم بالای تبلیغات
  • محتوایی که به صورت خودکار توسط ربات‌ها تهیه می‌شود

تمامی این موارد باعث می‌شوند که گوگل محتوای شما را به عنوان یک محتوای باکیفیت شناسایی نکند.

مطالب مرتبط: مفهوم پست مهمان و تاثیر آن بر سئوی سایت

الگوهای لینک کردن

موتورهای جستجو مدت زمانی است متوجه شده‌اند که سایت‌های باکیفیت‌تر، لینک‌های بیش‌تری از سایت‌های کم کیفیت‌تر می‌گیرند. امروزه الگوریتم‌های تحلیل لینک به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند، اما اساس کار همچنان همان است.

تمام این هیجان و توجه به محتوای سایت جدید برای الگوریتم‌های گوگل به معنی معتبر بودن و باکیفیت بودن سایت است. از طرف دیگر، خوب نبودن یک سایت در چشم کاربر می‌تواند به معنای نابودی آن سایت در چشم تمامی کاربران باشد.

تولید محتوا به قصد موفقیت در موتورهای جستجو

تولید محتوا باکیفیت، شاید عبارتی باشد که در نکات سئو بیش از هر چیز تکرار شده است. اما این سخن هر چقدر هم که کلیشه‌ای به نظر آید، باز هم بهترین توصیه برای بهبود سئو سایت شما محسوب می‌شود.

محتوا جذاب و سودمند برای بهینه سازی سایت شما در موتورهای جستجو حیاتی است. هر جستجویی که در فضای اینترنت انجام می‌شود، برای پیدا کردن چیزی، یادگیری، حل یک مشکل، خرید و فروش، تعمیر، درمان یا اهداف دیگری انجام می‌گیرد. موتورهای جستجو نتایج خود را به شکلی نمایش می‌دهند تا بتوانند به بهترین شیوه این نیازها را برطرف کنند. محتوای شما نه تنها باکیفیت، بلکه با هدف رفع این نیازها تولید شود تا بتوانید خود را در رتبه‌های بالا ببینید.انواع مختلف جستجو

در ادامه قصد داریم به بررسی انواع مختلف جستجوهای آنلاین بپردازیم.

جستجو به قصد تراکنش

این نوع جستجوها لزوما قرار نیست به یک خرید یا انتقال پول منجر شوند. ثبت نام در یک سایت به قصد امتحان کردن خدمات رایگان، ایجاد یک حساب کاربری یا پیدا کردن یک رستوران نیز ممکن است از این جستجو محسوب شود.

 

تاثیر تجربه کاربری و تولید محتوا بر رتبه سایت

تاثیر تجربه کاربری و تولید محتوا بر رتبه سایت

 

جستجو به قصد یافتن چیزی

این نوع جستجو معمولا زمانی انجام می‌شود که کاربر مستقیما قصد کار با یک وب سایت خاصی را دارد، اما ممکن است آدرس آن را نداند. موتور جستجو وظیفه یافتن این آدرس را بر عهده می‌گیرد.

جستجو به قصد یافتن اطلاعات

جستجو به قصد یافتن اطلاعات، شامل دامنه گسترده‌ای از جستجوها می‌شود: از وضعیت آب و هوا گرفته تا بررسی نقشه شهر یا حتی این که از زمین تا مریخ چقدر فاصله است. ذات این نوع جستجوها این است که به دلایل تجاری انجام نمی‌شوند و هدف از آن‌ها صرفا به دست آوردن خود اطلاعات است.

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *