Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۲۸ خرداد, ۱۳۹۷ در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

تاثیر پست مهمان بر سئوی سایت

تاثیر پست مهمان بر سئوی سایت

اگر یک وبلاگ‌نویس خبره باشید، احتمالا با پست مهمان آشنایی دارید. اگر بخواهیم به صورت خیلی ساده و خلاصه بگوییم، گاهی اوقات یک نویسنده اقدام به نوشتن محتوا برای وبلاگ یا سایتی می‌کند که نه برای خودش است و نه آنجا کار می‌کند! این نوع محتوا نویسی پست مهمان نام دارد.

نوشتن پست مهمان، فرصتی مناسب برای انتقال تجربه و اشتراک آن با دیگران است. علاوه بر این، فرصت بسیار مفیدی برای افزایش ترافیک وب‌سایت‌های هر دو طرف است. یکی از مهم‌ترین مزایای آن هم تبدیل نویسنده به یک چهره شناخته شده در حوزه فعالیت خود است که موجب تقویت ارتباط او با سایر متخصصان می‌شود.

از طرفی، برخی مواقع وب‌سایت‌ها با نوشتن مطالب تکراری و یکنواخت باعث دلزدگی مخاطبان خود می‌شوند؛ از این رو استفاده از یک نویسنده مهمان می‌تواند مخاطب را با سایت آشتی دهد. ما با ارائه این مقاله قصد داریم جنبه‌های مختلف نوشتن پست مهمان و تاثیر آن بر سئوی سایت را مورد بررسی قرار دهیم، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را از دست ندهید.

برای نوشتن پست مهمان از کجا شروع کنیم؟

به طور کلی هدف از نوشتن پست مهمان یکی از موارد ذیل است:

 • معرفی سایت خود به مخاطبان جدید
 • تثبیت جایگاه خود به عنوان یک پیشروی فکری در حوزه فعالیتی
 • تقویت ارتباطات با سایر متخصصین حوزه فعالیتی
 • تقویت سئوی وب سایت خود با استفاده از بک لینک

پیش از آن که اقدام به نوشتن پست مهمان کنید، هدف خود را مشخص و بر آن تمرکز کنید. این امر به شما در یافتن حوزه مورد علاقه‌تان کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این، ایده‌های خوبی برای دعوت از سایر وبلاگ نویسان برای نوشتن پست مهمان در سایت شما در اختیارتان قرار می‌دهد.

پست مهمان را باید کجا نوشت؟

وب‌سایت‌هایی که در حوزه کسب و کار خود هستند را پیدا کنید. البته این وب سایت‌ها نباید رقیب شما باشند! احتمالا بسیاری از این وب‌سایت‌ها در محتوای خود توضیح داده‌اند که علاقه‌مند به دریافت پست مهمان هستند. علاوه بر این، می‌توانید برای این وب سایت‌ها ایمیلی بنویسید و از آن‌ها بخواهید تمایل خود را برای تبادل پست مهمان ابراز کنند. این اطمینان را به شما می‌دهیم که بیش‌تر این وب‌سایت‌ها به همکاری با شما رضایت خواهند داد.

چه نکاتی را باید در نوشتن پست مهمان رعایت کرد؟

نوشتن پست مهمان مانند هر محتوای دیگری نیازمند دانستن نکات و ترفندهایی است که در ادامه معرفی خواهیم کرد:

در مورد محتوای وب سایت میزبان بیش‌تر بدانید

آگاهی از محتوای تولیدی وب‌سایت مقصد بسیار مهم است. با جست‌وجوی کلمات کلیدی مدنظر خود در وب‌سایت میزبان، از نوع محتوای آن‌ها باخبر شوید. با این حال بهتر است با چند نکته‌ی دیگر هم آشنا شوید:

 • وب‌سایت میزبان برای چه کاربرانی محتوا تولید می‌کند (کاربران مبتدی، متوسط یا حرفه‌ای)؟
 • آن‌ها چه نوع محتوایی می‌نویسند؟ آیا محتوای آن‌ها دارای مفاهیم عمومی است یا تخصصی و آموزشی؟
 • لحن و Tone of Voice مقالات سایت میزبان به چه شکل است؟

این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا محتوایی آماده کنید که به بهترین شکل ممکن با خوانندگان وبلاگ میزبان ارتباط برقرار می‌کند.

از سایر پست‌های مهمان بیاموزید

ممکن است وبلاگ مورد نظر شما پست مهمان را بپذیرد؛ اما سوال مهم این است که آیا وبلاگ نویسان مهمان به خوبی عمل می‌کنند؟ آیا پست مهمان کامنت‌های زیادی دریافت می‌کند و در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود؟

همچنین باید همواره به این موضوع توجه داشته باشید که اگر این پست موجب افزایش مخاطب سایت میزبان شود و کمکی به سناخته شدن شما و افزایش ترافیک برگشتی به وب سایت شما نکند، عملکرد شما خوب تلقی نخواهد شد.

 

تاثیر پست مهمان بر سئوی سایت

تاثیر پست مهمان بر سئوی سایت

 

به یک چهره شناخته شده در سایت میزبان تبدیل شوید

اگر می‌خواهید شانس خود را برای پذیرفته شدن به عنوان یک نویسنده پست مهمان افزایش دهید، نیاز است تا از طریق وب سایت میزبان شهرتی برای خود دست و پا کنید. برای این منظور کافیست یک حساب کاربری در وب سایت میزبان ایجاد کرده و به مدت چند هفته در بخش کامنت‌های آن مشارکت داشته باشید. علاوه بر این، با به اشتراک گذاشتن پست‌های وب‌سایت مدنظر در شبکه‌های اجتماعی، به شهرت بیشتری نیز دست خواهید یافت. با این روش، زمانی که درخواست خود را برای نوشتن یک پست مهمان به آن‌ها ارائه می‌دهید، از دید صاحبان آن وب‌سایت، فردی کاملاً ناشناس نخواهید بود.

بهترین زمان برای نوشتن پست مهمان چه زمانی است؟

خوب است بدانید که هیچ زمان طلایی برای نوشتن پست مهمان وجود ندارد؛ اما در این موضوع موارد مهمی وجود دارند که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • هنگامی که یک سایت شما را در یکی از پست‌ها یا شبکه‌های اجتماعی خود منشن می‌کند.
 • زمانی که آن سایت، کسب و کار یا محصول شما را در یکی از پست‌های خود قرار می‌دهد.
 • زمانی که وبلاگی به شکل علنی درخواست نوشتن پست مهمان می‌دهد.
 • زمانی که آن وبلاگ یک پست مهمان دیگر منتشر می‌کند.

توصیه‌های وبلاگ مورد نظر را با دقت بخوانید

پیش از آن که با صاحب وبلاگ میزبان تماس حاصل کنید، توصیه‌های لازم برای نوشتن یک پست مهمان را به دقت مطالعه کنید. آیا صاحب وبلاگ از شما تنها یک ایده می‌خواهد یا این که به دنبال ارائه یک پست کامل است؟ قالب مورد نظر او برای پست مهمان چیست؟ آیا او از شما می‌خواهد که یک حساب کاربری ساخته و در وردپرس وارد شوید؟

به تعداد لینک‌های درون مقاله توجه کنید

زمانی که یک مقاله به عنوان پست مهمان می‌نویسید، باید در آن خودتان و کسب‌وکارتان را معرفی کنید. اصلاً هدف از وبلاگ نویسی مهمان همین است. با این حال، نباید تعداد زیادی لینک از پست‌های خود به وب‌سایت شخصی‌تان ارجاع دهید. این کار نه تنها کیفیت مقاله، بلکه اعتبار شما را نیز کم می‌کند.
سعی کنید حتی المقدور از بیش از ۳ لینک در پست مهمان خود استفاده نکنید.

توجه داشته باشید که پست مهمان یک محتوای باارزش است نه محتوای تبلیغاتی

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که وبلاگ شما باید به خوانندگان خود آموزش دهد و صرفا به دنبال بالا بردن موقعیت شما به عنوان یک وبلاگ نویس نباشد. اگر موضوع شما با چیزی که پیشنهاد می‌دهد مرتبط است، ما شما را به نوشتن آن در وبلاگ خود تشویق می‌کنیم، اما باید بدانید که تفاوت بزرگی میان ارزان فروختن خودتان و ارائه یک راه‌حل برای مشکلات وجود دارد.

 

تاثیر پست مهمان بر سئوی سایت

تاثیر پست مهمان بر سئوی سایت

 

در کنار این نیازهای واضح برای خلق یک محتوای ارزشمند، توصیه‌هایی نیز برای نوشتن یک محتوای باکیفیت وجود دارد:

 • بیشتر اوقات قسمت بیوگرافی انتهای پست، احتمالاً تنها جایی از پست شماست که قرار است به وب‌سایت شما لینک داده شود، ازاین‌رو مطمئن شوید که این عبارت کاملاً شفاف و دقیق است.
 • به وجود یک لینک داخلی مرتبط با پست‌های قبلی وبلاگ میزبان در پست مهمان خود توجه کنید. آن‌ها احتمالاً از این جست‌وجوی شما و افزایش ترافیک وبلاگشان تقدیر خواهند کرد.
 • مخاطبین را به اظهارنظر و ارتباط با شما در کامنت‌ها ترغیب کنید. به یاد داشته باشید که هرچه افراد بیشتری در کامنت‌ها اظهارنظر کنند و پست شما را به اشتراک بگذارند، مطلب شما در جست‌وجوی سئو بیشتر دیده می‌شود.
 • پست مهمان خود را در شبکه‌های اجتماعی و بلاگ خود به اشتراک بگذارید. این یک اقدام مناسب است که موجب تولید ترافیک بیشتر برای پست شما و وبلاگ میزبان می‌شود. این روش می‌تواند عملی پسندیده برای تشکر از پذیرش پست مهمان شما بشد.
 • از ابزارهای تحلیلی گوگل برای پیگیری میزان ترافیک تولیدشده به‌واسطه‌ی پست مهمان خود استفاده کنید. این عمل موجب کسب ایده‌های بیشتر از طریق خواسته‌های مخاطبین شده و بهترین شیوه‌ها برای بهبود کسب‌وکار شما را نشان می‌دهد.

مقایسه نوشتن پست مهمان در گذشته و حال

در سال‌های قبل، نوشتن پست مهمان به یک تاکتیک برای وب‌مسترها در به دست آوردن لینک و ترافیک تبدیل شد. از این رو، وب‌سایت‌ها با انبوهی از مطالب اسپم تولیدشده توسط بلاگرهای مهمان جعلی مواجه شدند. به همین خاطر، ارزش نوشتن پست مهمان نزول کرد. امروزه وب‌مسترها باید به دقت مراقب پست‌های مهمان قرار گرفته در سایت خود باشند. اگر آن‌ها از محتوای یک وبلاگ نویس در سایت خود استفاده می‌کنند، باید بتوانند از آن وبلاگنویس برای کیفیت محتوای تولیدی‌اش ضمانت بگیرند.

در هنگام اوج گرفتن پدیده‌ی وبلاگ نویسی مهمان، هزاران محتوای کم‌ارزش به صفحات وب هجوم آوردند. افرادی هم که این وبلاگنویس های مهمان را می‌پذیرفتند، به‌واسطه تولید چنین محتوای زردی با کاهش جدی اعتبار خود مواجه شدند. به همین خاطر به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان، نوشتن پست مهمان در دنیای کنونی، منسوخ شده و دیگر هیچ‌کسی حاضر به پذیرش چنین ریسکی نخواهد بود. اما این طرز تفکر اشتباه است. پست مهمان هنوز قابل اجرا و موثر است!

بسیاری از افراد این سؤال را مطرح می‌کنند که آیا نوشتن پست مهمان به کسب‌وکار آن‌ها ضربه می‌زند یا خیر؟ اسپم نویس‌ها (کسانی که محتوای اسپم تولید می‌کنند) که تنها به دنبال پول و لینک از سایت میزبان هستند، موجب شده‌اند بسیاری از افراد در حوزه‌ی وبلاگ نویسی، مخالف نوشتن پست مهمان باشند. ازآنجاییکه ما به اهمیت آموزش مخاطبان خود باور داریم، نکاتی را در این زمینه یادآور می‌شویم:

نوشتن پست مهمان باوجود چند بک لینک، راهی عالی برای افزایش ترافیک وب‌سایت شما و بالا رفتن رتبه‌ی آن در جست‌وجوهای گوگل است. از دیدگاه گوگل: “اگر سایر افراد به وب‌سایت شما علاقه نشان دهند، این موضوع بسیار خوب است. ازاین‌رو زمانی که افراد اقدام به کامنت‌گذاری و اشتراک محتوای شما می‌کنند، رتبه‌ی شما در الگوریتم پیج رنک گوگل افزایش می‌یابد. درنتیجه زمانی که فردی یک موضوع مشابه با محتوای شما را در گوگل سرچ می‌کند، مطلب شما بیشتر نمایش داده می‌شود.”

اما PageRank تنها یک الگوریتم است و نمی‌تواند تفاوت میان یک محتوای ارزشمند با اسپم را بیان کند. درنتیجه، ممکن است وجود کلمات کلیدی و لینک‌های فراوان موجب بالا رفتن رتبه‌ی شما در گوگل شود، اما ترافیک جدیدی برای سایت شما خلق نکرده و باعث نمی‌شود که محتوای شما به‌عنوان یک مطلب ارزشمند شناخته شود.

درحالی‌که نوشتن پست مهمان می‌تواند یک ریسک بالقوه باشد، در صورت رعایت نکات گفته‌شده، امکان پرهیز از نوشتن یک پست اسپم به راحتی وجود دارد.

منبع: نوین

مطالعه مطلب پیش را از دست ندهید: خودروی تمام برقی پورشه به زودی روانه بازار خواهد شد

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *