Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۲ مرداد, ۱۳۹۷ در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

تاثیر رتبه ی الکسا بر کسب و کارها

تاثیر رتبه ی الکسا بر کسب و کارها

الکسا یک سایت مطرح و بین المللی است که یک آمار کلی از رفتار همه‌ی کاربران دنیا دارد و با تجزیه و تحلیل آن اطلاعات و معیارهای خودش یک رتبه بندی را ارائه می‌دهد. در سئو چیزی تحت عنوان داده  های زمان‌دار (Periodic Data) بیان می‌شود، داده‌های زمان‌دار در یک دوره‌ی زمانی با یک سری از جستجوها افزایش پیدا می‌کند و و پس از این دوره‌ی زمانی با کاهش این رتبه بندی مواجه هستیم. به عنوان مثال در اواخر شهریور، اوایل مهر سرچ “پرسش مهر” مطرح می‌شود و تعداد سرچ این کلمه در این دوره‌ی زمانی به شدت افزایش پیدا می‌کند.

علت اصلی این‌که ما در یک برهه‌های زمانی رتبه‌ ی الکسا مان افزایش پیدا می‌کند، و در یک برهه های زمانی دیگر دچار افت شدید رتبه‌ ی الکسا می‌شویم، این است که در برهه‌های زمانی مختلف نیازمندی‌های مخاطب متفاوت می‌شود. نکته‌ی قابل توجه در این قسمت این است که ما باید مخاطب‌های هدف‌مان را بتوانیم جذب کنیم و فراید لید و لید سازی را انجام دهیم.

در سه حالت رتبه‌ ی الکسا مهم می شود

  • حالت اول: زمانی‌که می‌خواهید تبلیغات CPT , CPM انجام دهید و در هر دو هزینه‌ها و حوزه هایتان یکسان است و می‌خواهید بررسی کنید که به چه سایتی این تبلیغات را بدهید که برای‌تان انجام دهند، در این حیطه از رتبه بندی الکسا کمک می‌گیریم.
  • حالت دوم: استارت آپی است که در مرحله‌ی جذب سرمایه گذار می‌باشد با روش‌های مختلفی رنک الکسا را ارتقا می‌دهد، تا سرمایه گذارانی را  که روی رتبه ی الکسا حساس هستند را به سمت کسب و کار خودش بتواند جذب کند.
  • حالت سوم: اجرای یک پروژه را قبول کرده‌اید و  حالا می‌خواهید هدف گذاری کنید، به طور مثال اولین Target، با استفاده ازمیانگین رتبه ی الکسا ی رقبا تا ۳ ماه یا ۶ ماه دیگر آن هدف مورد نظرتان را انجام می‌دهید.

مطالب مرتبط: نحوه بررسی وضعیت سئوی سایت‌ های رقیب

دو تیپ رقیب داریم:

  1. رقیب فضای فیزیکی
  2. رقیب فضای آنلاین

ممکن است رقیبی باشد که در فضای فیزیکی خیلی خوب کار می‌کند، اما در فضای دیجیتال مطرح نیست و  اصلا نام و نشانی از این کسب و کار نیست. و بر عکس شخصی یک زیر پله گرفته است (منظور این که در فضای فیزیکی اصلا مطرح نمی‌باشد) و در فضای آنلاین به قدری قوی کار کرده است که در زمینه‌ی کسب و کارش هر کلمه‌ای را که جستجو می‌کنید، رتبه‌های بالایی را در کسب و کارش دارا می‌باشد. حالا در این فضای آنلاین یکی از سنجه‌های ساده برای مقایسه می‌تواند رتبه‌ی الکسا باشد.

سوال دیگری که مطرح می‌شود، این است، در رتبه ی الکسا چرا در یک حوزه همه با هم دچار افت می‌شوند؟ آیا سایت‌های ایرانی هم با تحریم الکسا روبرو شدند؟

برای پاسخ به این سوال جناب طالبی یک مطلب عنوان می‌کنند، در فصل پاییز که دانش‌آموزان و دانشجوها سر کلاس می‌روند، معلم و استاد سر کلاس  بیان می‌کنند که این کتاب کمک درسی را تهیه کنید، در نتیجه ما در این فصل با رشد قابل توجه حوزه‌نشر مواجه هستیم. چرا حوزه‌ی نشر را عنوان کردند و نگفتند حوزه‌ی کتاب کمک درسی؟زیرا به طور کلی هنگامی‌که در یک حوزه‌ی نشر ما افزایش داریم. در بقیه حوزه‌های نشر نیز افزایش پیدا خواهیم کرد. به عنوان مثال دانشجوها کنار هم قرار می‌گیرند و راجعبه یک کتاب رمان مطرح صحبت می‌کنند، افزایش در حوزه‌ی رمان داریم، والدین در بازگشایی مدارس در جلسات شرکت می‌کنند و در آن جلسه مطرح می‌شود برای برقراری ارتباط خوب با فرزاندان‌تان این کتاب را مطالعه نمایید، افزایش در حوزه‌ی روان‌شناسی داریم و..

و  اما این پاراگراف را به این علت بیان کردند که به جواب سوال بالا برسند، هنگامی‌که در حوزه‌ی نشر در فصل پاییز افزایش جستجو و رتبه‌بندی الکسا دارید، خواه، ناخواه  باعث می‌شوید، باقی کسب و کارها  با افزایش رتبه ‌ی الکسا (کاهش رتبه) مواجه شوند. شما  در نتایج روز جستجو بالاتر قرار می‌گیرید و باعث می‌شوید دیگران که قبلا در این رتبه‌بندی‌ها بالا بودند به رتبه‌های پایین‌تری بروند.

جناب طالبی در فایل صوتی‌شان مطرح می‌کنند، که رتبه‌بندی الکسا بی استفاده نیست، اما در ایران زیادی برروی دارد مانور داده ‌می‌شود که این اشتباه است. به چه علت ایشان می‌گویند اشتباه است؟

یکی از دلایل آن این است که در نبود سنجه‌های معتبر دیگر، خیلی از افراد بر روی سنجه‌ی رتبه ی الکسا مانور می‌دهند. تعدادی از افراد که کارهای سئو یا شبه سئو انجام می‌دهند، این افراد بر روی رتبه‌ی الکسا خیلی مانور می‌دهند. چگونه؟ به مثال زیر توجه کنید، از صاحب کسب و کار بیست میلیون پول می‌گیرند و می‌گوید سئوی سایت‌شان را افزایش می‌دهد اما چون خودش هم نمی‌داند که سئو چیست، با افزایش رتبه ی الکسا آن را معنا می‌کند و به صاحب کسب و کار بیان می‌کند.زیرا رتبه ی الکسا ساده ترین سنجه‌‌ای است که می‌شود رویش مانور داد و با تبلیغات پاپ آپ به راحتی و در مدت زمان اندکی می‌شود آن را ارتقا داد.

به علت این‌که، این سنجه خیلی دم دست است، صاحبان کسب و کار هم که از سئو اطلاعی ندارند، بر روی این سنجه خیلی حساس می‌شوند و چون این سنجه نیاز به ابزار دیگر ندارد و ساده است،کارفرما با این سنجه سریع ارتباط برقرار می‌کند و ارتقا رتبه‌ی الکسا برای‌شان مهم‌ترین فاکتور می‌شود.

نتیجه گیری:

کاهش و افزایش رتبه‌ ی الکسا نباید برای‌ کسب و کار شما در همه‌ی بازه‌های زمانی مهم‌ترین فاکتور باشد.

وبسایت شخصی عادل طالبی

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *