Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 16 مه, 2018 در تجربه کاربری UX, رابط کاربری UI | بدون دیدگاه

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

امروزه ساخت حساب کاربری و استفاده از آن به یکی از بخش‌های روزمره زندگی ما تبدیل شده است. با این که ساخت حساب کاربری به امری طبیعی تبدیل شده، اما همچنان می‌توان فرم‌های ثبت نام بسیاری را یافت که از نظر طراحی دارای اشکال هستند. طراحی اشتباه فرم ورود کاربر موجب آن می‌شود که فرآیند ثبت نام برای آن‌ها امری سخت تلقی شده و از ادامه آن منصرف شوند.

در ادامه این مطلب قصد داریم به بررسی فرم ورود پرداخته و ببینیم که چگونه می‌توان فرآیند ورود کاربران به سیستم را بیش از پیش ساده کرد. پس اگر امکان عضویت را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهید، این مطلب را مطالعه کرده و برای بهینه سازی فرم ورود کاربر از آن‌ها استفاده کنیپ.

برای بهینه سازی فرم ورود کاربر روی فرم ورود تاکید کنید

هنگامی که کاربر به وب‌سایت شما سر می‌زند، باید بلافاصله متوجه شود که از چه طریقی می‌تواند نسبت به ورود اقدام کند. از این رو، به جای آن که به صفحه ورود لینک دهید، بهتر است فیلدهای ورود خود را در تمامی صفحات بگنجانید تا کاربران بتوانند به راحتی وارد حساب کاربری خود شوند.

چنانچه ورود به سیستم به عنوان لازمه شروع کار با سیستم شما است، باید این قابلیت را در مرکز صفحه قرار داده و کاری نکنید که کاربر مجبور شود برای پیدا کردن گزینه ورود، کل صفحه را زیر و رو کند.

 

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

 

بین فرم‌های ورود و ثبت نام تفاوت قائل شوید

وب‌سایت‌های بسیاری را می‌توان یافت که در آن‌ها اطلاعات لازم برای ورود دقیقا با اطلاعات لازم برای ثبت نام یکی هستند. اما تشابه این دو مورد می‌تواند باعث سردرگمی کاربر شود. از این رو حائز اهمیت است که میان این دو امکان تمایز ایجاد کرده و احتمال آن که کاربر آن‌ها را با هم اشتباه بگیرد، کاهش دهید.

یک راه برای این منظور آن است که در فرم ثبت نام از کاربر بخواهید دوبار رمز عبور خود را وارد کند. علاوه بر این، می‌توانید دو صفحه کاملا مجزا برای این دو امکان داشته باشید.

این امکان را به کاربران خود بدهید که با حساب‌های خارجی وارد شوند

چرا باید از کاربر بخواهید که حتما اطلاعات ورود خود را به خاطر بسپارد؟ آن هم وقتی که یک راه بسیار ساده‌تر وجود دارد: استفاده از حساب‌های خارجی. بدین معنی که می‌توانید به کاربر اجازه دهید تا ب حساب گوگل، فیسبوک و … خود وارد سایت شما شود. البته این را نیز به خاطر داشته باشید که همه کاربران به این موضوع تمایل زیادی نشان نمی‌دهند. با این حال اضافه کردن این امکان به قابلیت‌های در کنار قابلیت ثبت نام قدیمی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در سهولت کار کاربران داشته باشد.

 

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

 

به جای نام کاربری از ایمیل استفاده کنید

وب‌سایت‌هایی که از کاربران نام کاربری می‌خواهند، سردرگمی آن‌ها را به دنبال دارند. اگر مجبورید نام کاربری از مخاطب دریافت کنید، این امکان را نیز در اختیارش قرار دهید که با ایمیل خود وارد حساب‌اش شود. توئیتر مثال خوبی از این موضوع است؛ این وب‌سایت به کاربران خود اجازه می‌دهد از طریق شماره تلفن، ایمیل و نام کاربری نسبت به ورود اقدام کنند.

رمز عبور را به کاربران نمایش دهید

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که معمولا کاربران هنگام ورود با آن مواجه هستند، تایپ اشتباه رمز عبور است. این اشتباه به این دلیل صورت می‌گیرد که فیلد رمز عبور به کاربر نمایش داده نمی‌شود. بهترین راه حل این است به کاربران خود اجازه دهید در صورت تمایل، در هنگام ورود رمز خود را مشاهده کنند. می‌توانید گزینه‌ای داشته باشید که با تیک خوردن آن، رمز عبور نمایش داده شود. به خصوص این قابلیت در مورد گوشی‌های هوشمند بسیار موثر واقع می‌شود؛ زیرا صفحه کلید آن‌ها کوچک‌تر است و امکان اشتباه کردن نیز افزایش می‌یابد.

روشن بودن کپس‌لاک را به کاربران اطلاع دهید

راه ساده دیگر برای کمک به کاربران در هنگام نوشتن رمز عبور این است که روشن بودن کپس‌لاک را به آن‌ها هشدار دهید.

 

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

راهکارهایی برای بهینه سازی فرم ورود کاربر

 

امکان بازیابی رمز عبور را در اختیار کاربران قرار دهید

از آن جایی که احتمال فراموش کردن رمز عبور توسط کاربر بسیار بالا است، باید چاره‌ای بابت آن بیندیشید. سعی کنید یک لینک “رمز عبور خود را فراموش کردید؟” در فرم ورود کاربر بگنجانید. علاوه بر این، بهتر است رمز عبور فعلی یا یک رمز عبور موقت را از طریق ایمیل به کاربر ارسال نکنید؛ در عوض لینکی ارسال کنید که کاربر با استفاده از آن بتواند رمز عبور خود را تغییر دهد. در نهایت نیز در صورتی که امنیت سیستم اهمیت دارد، با پرسیدن یک سوال امنیتی هویت کاربر را تایید کنید.

پیش از آن که حساب کاربری را قفل کنید، به کاربر هشدار دهید

همان‌طور که می‌دانید، معمولا به منظور جلوگیری از حمله‌های هکری به سیستم، حساب کاربری پس از چند بار تلاش ناموفق برای ورود، بسته می‌شود. البته هیچ گونه شکی نیست که این اقدام برای افزایش امنیت سیستم ضروری است؛ اما بهتر است مطمئن شوید که کاربر نیز از این موضوع مطاع می‌شود. به عنوان مثال اگر قرار است سیستم پس از ۵ بار تلاش ناموفق برای ۱۰ دقیقه قفل شود، پس از سه بار تلاش ناموفق به کاربر اطلاع دهید که با دو بار دیگر وارد کردن اشتباه رمز، حساب او برای ۱۰ دقیقه قفل خواهد شد.

منبع: نوین

مطالعه این مطلب را از دست ندهید: IFTTT؛ اشتراک گذاری خودکار مطالب در شبکه‌های اجتماعی مختلف

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *