Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۶ خرداد, ۱۳۹۷ در دیجیتال مارکتینگ, شبکه های اجتماعی | بدون دیدگاه

بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی چیست؟

بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی چیست؟

امروزه با گسترش روزافزون شبکه‌های اجتماعی، حضور در آن‌ها برای هر برندی به دغدغه‌ای مبدل شده تا بتوانند از آن طریق خود را به مخاطبانشان معرفی کنند. البته قرار گرفتن در شبکه‌های اجتماعی فرصت مهمی است که باید درست و به جا از آن استفاده کرد. عدم استفاده صحیح از این فضا ممکن است برندها را با تهدیداتی مواجه کند. البته نمی‌توان از این حقیقت هم چشم پوشاند که حضور در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود نسبت به گذشته ۶۰ درصد بیش‌تر به چشم بیایید. در ادامه قصد داریم به بیان بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی بپردازیم، با ما همراه باشید.

امروزه شاهد آن هستیم که برخی بازاریابان و مشاوران فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ، به جای آن که به صورت تخصصی نسبت به تولید محتوا اقدام کنند، محتوایی یکسان با تعداد بالا در کلیه شبکه‌ها به اشتراک می‌گذارند. این شیوه تولید محتوا و بازاریابی مانند رها کردن تیری در تاریکی است که اصلا روش هدفمندی محسوب نمی‌شود.

چگونه نسبت به انتخاب بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی اقدام کنیم؟

در فضای پررقابت کنونی در حوزه دیجیتال مارکتینگ، تیری در تاریکی انداختن نه تنها اصلا جواب نمی‌دهد، بلکه نتیجه عکس نیز به دنبال خواهد داشت. در فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ، انتخاب مخاطب هدف از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین معنی که ابتدا باید مخاطب هدف خود را شناسایی کرده و رفتار مصرفی وی را دنبال کنید. پس از آن با تحلیل نتایج به دست آمده می‌توانید شبکه‌ای که مخاطب هدف شما در آن حضور پررنگ‌تری دارد را شناسایی کرده و هم‌راستا با آن به تولید محتوا بپردازید.

پیشنهاد ما به شما این است به جای آن که در همه شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشید، در یک یا دو فضا به صورت حرفه‌ای حاضر شوید. امروزه در بازاریابی تنها مخاطب هدف ملاک نیست؛ بلکه افرادی نیز هستند که مخاطب هدف شما را همراهی می‌کنند و مخاطب هدف با تاثیر گرفتن از وی اقدام به خرید می‌کند.

 

بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی چیست؟

بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی چیست؟

 

اجازه دهید این موضوع را با ذکر مثالی توضیح دهیم: فرض کنید شما قصد فروش چای دارید و با تحلیلی که در بازار انجام داده‌اید، مخاطب هدف را مردانی با میانگین سنی ۴۰ سال به بالا تعیین کرده‌اید. فردی که قصد خرید چای شما را دارد، مردان با این رده سنی هستند؛ اما با توجه به این که خریداران مایحتاج یا تصمیم گیرندگان نهایی، همسران این افراد هستند، شما نباید این قشر افراد را نادیده بگیرید. از این رو برای آن که شانس خود را برای فروش چای افزایش دهید، باید بانوان این رده سنی را نیز در نظر داشته باشید.

مراحل انتخاب بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی

  • شناسایی مخاطب هدف
  • تحلیل رفتار مخاطب هدف
  • شناسایی شبکه‌هایی که مخاطب هدف در آن حضور پررنگی دارد
  • شناسایی پتانسیل‌های شبکه‌های اجتماعی مخاطب
  • تولید محتوا متناسب با مخاطب هدف و فضای حاکن بر آن شبکه اجتماعی

مطالعه این مطلب را از دست ندهید: آیا در مورد جدیدترین دستیار صوتی گوگل با نام دوپلکس اغراق شده است؟

هنگام معرفی محصول و اقدام برای برندینگ باید چند سوال از خود بپرسید:

  • محصول من چه نیازی را برطرف می‌کند
  • چه افرادی از محصول استفاده خواهند کرد
  • قصد دارید چه افرادی محصول را مصرف کنند

پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند شیوه بازاریابی، تبلیغات و بستری را برای معرفی محصول خود انتخاب کنید. هنگام انتخاب رسانه مناسب برای معرفی برند خود می‌توانید از اینفوگرافی به علاوه آمارهایی که رفتار مصرف کننده را در هر یک از شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، استفاده کنید.

 

بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی چیست؟

بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی چیست؟

 

پس از بررسی رفتار مصرف کننده و مخاطب هدف، باید دانش خود را نسبت به آن شبکه اجتماعی افزایش دهید تا بتوانید هم‌راستا با فضای حاکم در آن شبکه، نسبت به تولید محتوا اقدام کنید. به عنوان مثال، اگر محتوای متنی تولید کنید و بخواهید در شبکه‌های اجتماعی اعم از تلگرام، آپارات، لینکدین و … به اشتراک بگذارید، اشتباه است؛ زیرا تلگرام متن کوتاه با مضمون خبر جهت افزایش آگاهی عموم می‌طلبد. در صورتی که در فضایی همچون آپارات متن کارایی نداشته و مخاطب انتظار تماشای ویدئو دارد.

با ذکر این مثال می‌توان این گونه برداشت کرد که در حوزه انتخاب بهترین شبکه اجتماعی برای بازاریابی، هیچ بهترینی وجود ندارد و این هوش شماست که مناسب‌ترین شبکه اجتماعی در راستای کسب و کارتان را انتخاب می‌کند.

منبع: برترین‌ها

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *