Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۱۴ آذر, ۱۳۹۶ در دیجیتال مارکتینگ, شبکه های اجتماعی | بدون دیدگاه

بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کدامند؟

بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی کدامند؟

امروزه با گسترش شبکه های اجتماعی، حضور در آن‌ها برای هر برندی به دغدغه‌ای مبدل شده و صاحبان مشاغل سعی می‌کنند به هر طریقی که شده خود را به وسیله آن‌ها به مخاطبان معرفی کنند. البته قرار گرفتن در شبکه های اجتماعی فرصت مهمی است که باید درست و به جا از آن استفاده شود؛ حتی هوشیار نبودن در این فضا ممکن است برندها را با تهدید روبرو کند.

حضور شما در شبکه های اجتماعی موجب می‌شود نسبت به گذشته ۶۰ درصد بیش‌تر به چشم بیایید و مخاطبان شما را ببینند. این گونه شانس خود را برای فروش کالاها و ارائه خدمات افزایش می‌دهید؛ اما موفقیت در این راه مستلزم حرفه‌ای عمل کردن است.

برخی از بازاریابان، مشاورین برندها و فعالان در حوزه دیجیتال مارکتینگ از توصیه قدیمی مشاوران مالی و سهام بازان که همه تخم مرغ‌ها را نباید در یک سبد قرار داد، برای حضور در شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند. یعنی به جای آن که به صورت تخصصی محتوایی منحصر به فرد برای هر شبکه تولید کنند، محتوایی یکسان با تعداد بالا تولید می‌کنند و در کلیه شبکه‌ها به اشتراک می‌گذارند. این شیوه تولید محتوا و بازاریابی همانند رها کردن تیری در تاریکی است و اصلا هدفمند نیست.

در فضای پر رقابت کنونی، تیری در تاریکی انداختن جواب نمی‌دهد و نتیجه عکس به دنبال دارد. در بازاریابی دیجیتال و فعالیت در شبکه های اجتماعی، انتخاب مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است. در ابتدا مخاطب باید هدف خود را شناسایی کرده و شما رفتار مصرفی او را دنبال کنید. با تحلیل نتایج به دست آمده می‌توانید شبکه‌ای که مخاطب هدف شما در آن حضور پررنگ‌تری را دارد، شناسایی کنید و همراستا با آن به تولید محتوا بپردازید.

 

نحوه بازاریابی در شبکه های اجتماعی

نحوه بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 

به جای آن که در همه شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید، در یک یا دو فضا به صورت حرفه‌ای حاضر شوید. امروزه در بازاریابی تنها مخاطب هدف ملاک نیست؛ بلکه افرادی هستند که مخاطب هدف شما را همراهی می‌کنند و مخاطب هدف با تاثیر گرفتن از وی اقدام به خرید می‌کند. به عنوان مثال، فرض کنید محصول شما برای فروش چای است و با تحلیلی که در بازار انجام داده‌اید، مخاطب هدف را مردانی با میانگین سنی ۴۰ به بالا تعیین کرده‌اید. پس در نتیجه افرادی که چای شما را خریداری می‌کنند، مردانی با این رده سنی هستند اما با توجه به این که تصمیم گیرندگان نهایی همسران این افراد هستند، شما نباید این گروه را نادیده بگیرید. چرا که تاثیر به سزایی در خریداران محصول شما دارند. با این حساب، برای این که شانس خود را در فروش محصولاتتان افزایش دهید، باید بانوان این گروه سنی را نیز به عنوان مخاطب در نظر بگیرید.

حتما بخوانید: روش‌های متقاعد کننده تبلیغات موبایلی

مراحل انتخاب بهترین شبکه های اجتماعی متناسب با کسب و کار

  • شناسایی مخاطب هدف
  • تحلیل رفتار مخاطب هدف
  • شناسایی شبکه‌هایی که مخاطب هدف در آن حضور پررنگ‌تری دارد
  • شناسایی پتانسیل‌های شبکه اجتماعی منتخب
  • تولید محتوا متناسب با مخاطب هدف و فضای حاکم بر آن شبکه اجتماعی

هنگام معرفی محصول و اقدام برای برندینگ باید به چه نکاتی توجه داشت؟

  • محصول من چه نیازی را مرتفع می‌کند؟
  • چه افرادی از محصول من استفاده می‌کنند؟
  • قصد دارم محصولم را چه افرادی مصرف کنند؟

پاسخ به این پرسش‌ها به شما کمک می‌کند که چه شیوه بازاریابی یا تبلیغات و چه بستری را برای معرفی محصول خوپ انتخاب کنید. زمان انتخاب رسانه مناسب برای معرفی برند خود از آمارهایی که رفتار مصرف کننده را در هر یک از شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد استفاده کنید.

 

نحوه بازاریابی در شبکه های اجتماعی

نحوه بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 

پس از بررسی رفتار مصرف کننده و مخاطب هدف باید دانش خود را نسبت به آن شبکه اجتماعی بالا ببرید تا بتوانید هم راستا با فضای حاکم در آن شبکه و سیاست‌های موجود محتوا تولید کنید. به عنوان مثال اگر یک نوع محتوای متنی تولید کنید و بخواهید در شبکه های اجتماعی اعم از تلگرام، وب سایت، آپارات و لینکدین استفاده کنید اشتباه است؛ زیرا تلگرام متن کوتاه با مضمون خبر را در جهت افزایش آگهی عمومی می‌طلبد در صورتی که در وب سایت برای تاثیرگذاری و اعتباربخشی به سایت باید از متون طولانی استفاده کرد. همان طور که می‌دانید، در فضایی همچون آپارات متن کاربردی ندارد و مخاطب به دنبال تماشای ویدئو است.

در آخر این نتیجه حاصل می‌شود که از بین شبکه های اجتماعی هیچ گزینه بهترین نیست و این هوش شما است که بهترین شبکه اجتماعی را متناسب با کسب و کار خود انتخاب می‌کند.

منبع: برترین‌ها

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *