Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۹ خرداد, ۱۳۹۷ در بیوگرافی و داستان موفقیت | بدون دیدگاه

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی – آمریکایی سیلیکون ولی است که سابقه طولانی مدتی در سرمایه‌گذاری، مشاوره و تاسیس استارتاپ‌های بزرگ این منطقه دارد. نام این کارآفرین و سرمایه گذار سریالی را می‌توان در جمع مدیران و موسسان استارتاپ‌های بزرگ این منطقه مشاهده کرد.

پیشه ور یکی از موسسان استارتاپ هایپرلوپ وان است. از دیگر مسئولیت‌های او می‌توان به مدیریت شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر شرپا کپیتال اشاره کرد. این شرکت در استارتاپ‌های بزرگی همچون ایربی‌ان‌بی، اوبر و مانچری سرمایه گذاری کرده است.

این کارآفرین به عنوان یک سرمایه‌گذار فرشته (سرمایه‌گذاری که علاوه بر تزریق سرمایه، ارتباط نزدیکی با استارتاپ دارد و روند رشد را نیز مدیریت می‌کند) شناخته می‌شود. او تاکنون در بیش از ۶۰ شرکت بزرگ سیلیکون ولی سرمایه‌گذاری کرده است. او مدتی به عنوان مدیر اجرایی در شرکت مانلو ونچرز مشغول به کار بود و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های بزرگی همچون واربی پارکر، تامبلر، ماشین زون و اوبر را مدیریت می‌کرد. پیشه ور شرکت‌های متعددی نیز تاسیس کرده که از میان آن‌ها می‌توان به وبز، وب اواس، اس‌جی‌ان و هایپر آفیس اشاره کرد.

شروین پیشه ور مجوز شهروند امریکایی را کسب کرده و به دلیل فعالیت‌های حرفه‌ای که در اکوسیستم استارتاپی داشته، موفق به کسب جوایز متعددی شده است. او در سال ۲۰۱۶ مدال افتخار جزیره الیس را دریافت کرد. در سال ۲۰۱۵ باراک اوباما، رئيس جمهور وقت آمریکا، به عنوان عضو ناظر برنامه فولبرایت انتخاب شد. برنامه فولبرایت برای شناسایی و اهدای کمک مالی به دانشجویان و شرکت‌های نوپا در امریکا برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۲، نشان «آمریکایی برجسته» از طرف دولت امریکا به پیشه ور اهدا شد.

 

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

 

وی اکنون به عنوان عضوی از انجمن جهانی کارآفرینان سازمان ملل و سفیر کارآفرینی نمایندگی‌های امریکا در خاورمیانه و روسیه نیز فعالیت می‌کند.

تولد و تحصیل شروین پیشه ور

شروین پیشه ور، متولد سال ۱۹۷۴ میلادی در تهران است. پدر او ابراهیم پیشه ور، تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی بود. خانواده پیشه ور در سال ۱۳۵۷ شمسی، ایران را به مقصد ایالات متحده ترک کردند. شغل اول پدر او رانندگی تاکسی در مریلند بود. ابراهیم پیشه ور در کنار رانندگی تاکسی، تحصیلات خود را ادامه داد و دکترای خود را در رشته ارتباطات از دانشگاه هاروارد دریافت کرد.

شروین پیشه ور به دلیل اصرار خانواده مبنی بر تحصیل در رشته پزشکی، وارد دبیرستان مونت گومری بلیر شد. او تحصیلات خود را با موفقیت ادامه داد و پس از کسب نتایج عالی در تحقیقاتی با موضوع زیست سلولی در یوسی برکلی، موفق به دریافت بورسیه شهروندی برای ادامه تحصیل شد. شروین پیشه ور در سال ۱۹۹۶ در تالیف مقاله‌ای به عنوان همکار حاضر بود که این مقاله بعدا در ژورنال انجمن پزشکی امریکا به چاپ رسید. این مقاله پس از مدتی به عنوان پایه و اساس پروتکل استانبول مورد استفاده قرار گرفت. پروتکل استانبول، قراردادی بین‌المللی به منظور مستندسازی و جلوگیری از رفتارهای خشونت آمیز همچون شکنجه است.

فعالیت کاری

اولین استارتاپی که توسط پیشه ور راه‌اندازی شد، وب او اس بود. او در سن ۲۳ سالگی به جای ادامه تحصیل در رشته پزشکی، به فناوری اطلاعات و وب روی آورد و استارتاپ فناوری خود را تاسیس کرد. استارتاپ وب او اس، پایه و اساس سیستم عاملی بتنی بر وب را توسعه می‌داد. این سیستم عامل محیطی شبیه به ویندوز داشت و در تمامی مرورگرها به خوبی اجرا می‌شد. در سال ۱۹۹۹، او در مقاله‌ای که در فایننشال تایمز چاپ شد، WebOS را نسل جدید کانال توسعه نرم افزار نامید که ساختار شکنی ویژه‌ای در روش تولید و توسعه انجام خواهد داد. در همان مقاله بود که پیشه ور به عنوان کابوس بیل گیتس نام نهاده شد.

 

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

 

شروع فعالیت‌های سرمایه‌گذاری

سال ۲۰۰۱ بود که شرکت سرمایه گذاری Seges Capital توسط این کارآفرین ایرانی – امریکایی تاسیس شد. این شرکت به عنوان یکی از شعب شرکت فناوری دانشگاه وندربیلت شناخته شد. علاوه بر جذب سرمایه برای شرکت جدید، پیشه ور در جذب سرمایه ۱۷ شرکت نوپای دیگر نیز همکاری داشت. علاوه بر آن، در سال ۲۰۰۱ Ionside interactive را تاسیس کرده و به عنوان مدیر عامل، مدیر بخش محصولات و مدیر فروش این شرکت مشغول به کار شد. او در این مدت در طراحی و توسعه موتور گرافیک سه بعدی و هوش مصنوعی کامپیوترهای جیبی همکاری می‌کرد. علاوه بر تمامی این موارد، سال‌های ابتدایی فعالیت کاری این کارآفرین منجر به تاسیس شرکت اپلیکیشن کورپوریشن نیز شد. این شرکت توسعه سرویس پیام رسانی هایپرآفیس را انجام داد.

پس از مدتی فعالیت در قلب فناوری امریکا، پیشه ور به عنوان مدیری توانمند در جذب سرمابه شناخته شد. او در سال ۲۰۰۵ به عنوان موسس و یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت وبز، توانست سرمایه‌ای بالغ بر ۱۲ میلیون دلار جذب کند. این سرمایه از شرکت‌هایی نظیر نوواک بیدل و کلمبیا کپیتال جذب شد. او در سال ۲۰۰۸ از سمت خود در این شرکت استعفا داد و تمرکز خود را روی شرکت اس جی ان قرار داد و تا سال ۲۰۱۲ در آن جا مشغول به کار شد.

این شرکت با نام کامل Social Gaming Network، در سال ۲۰۰۸ به‌عنوان زیرمجموعه‌ای مستقل از وبز جدا شد. سرمایه‌ی اولیه که برای شرکت جدید جذب شد چیزی حدود ۱۵ میلیون دلار بود که در مجموع از شرکت‌هایی همچون گری‌لاک کپیتال منیجمنت، فاوندرز فاند، بزوس اکسپدیشن، کلمبیا کپیتال و نوواک بیدل جذب شد. پیشه ور از سال ۲۰۱۰ به عضویت هیئت مدیره‌ی این شرکت درآمد و در سال ۲۰۱۱، مایندجولت شرکت را به‌طور کامل خریداری کرد. از دیگر اتفاقات زندگی کاری شروین پیشه ور در این مدت می‌توان به عضویت در تیم مدیریتی موزیلا اشاره کرد.

سرمایه گذاری‌های عظیم

سال ۲۰۱۱، سالی بود که پیشه ور خود را به عضویت شرکت‌های عظیم سرمایه‌گذاری درآورد. او در این سال به منلو ونچرز پیوست. این شرکت سرمایه‌گذاری در آن زمان سرمایه‌ای بالغ بر ۴ میلیارد دلار تحت مدیریت داشت. پیشه ور پس از عضویت در شرکت جدید، تمرکز خود را روی زمینه‌های وب‌سایت‌های اجتماعی، اینترنت برای مصرف‌کنندگان و موبایل معطوف کرد. او مدیریت فاز دوم جذب سرمایه‌ی اوبر را بر عهده گرفت و در سال ۲۰۱۱ به عضویت هیئت مشاوران این شرکت درآمد.

 

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

 

از دیگر فعالیت‌های پیشه ور در این زمینه می‌توان فعالیت در هیئت‌های مدیره یا تیم‌های اجرایی شرکت‌هایی همچون ماسین زون، فب و واربی پارکر اشاره کرد. علاوه بر آن، او در پروژه‌ی سرمایه‌گذاری منلو در سرویس تامبلر نقش پررنگی داشت. این کارآفرین ایرانی در تأسیس بورسیه‌ی سرمایه‌گذاری منلو تلنت فاند نیز کمک شایانی کرد. این بورسیه به حدود ۳۵ استارتاپ در مراحل اولیه‌ی جذب سرمایه کمک کرد

شرپا کپیتال یکی از سرمایه گذاران اصلی اوبر است

شرکت شرپا کپیتال، یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر با فعالیت‌هایی همچون شتابدهندگی استارتاپ‌ها بود. استارتاپ‌های بزرگ حاضر در این شرکت عبارت بودند از اوبر، ایربی‌ان‌بی، مانچری، ایپسی، شیپ، استنس، رنت د ران‌وی، بیپی، پیل‌پک، داکتر آن دماند و کیو هلث. این شرکت در سال ۲۰۱۴ توانست سرمایه‌ای بالغ بر ۱۵۴ میلیون دلار جذب کند و این رقم را در سال ۲۰۱۶ به ۴۷۰ میلیون دلار رساند. مجله‌ی فورچن در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۶ عنوان کرد که شروین پیشه ور با بازگشت حدود ۵ میلیاردی سرمایه‌ی جذب‌شده، افزایشی در حدود ۷۲.۴ برابر در سرمایه‌گذاری رقم زده است.

هایپر لوپ وان

در سال ۲۰۱۴، ایلان ماسک چالشی برای ساخت سیستم حمل و مقل هایپرلوپ مطرح کرد. او در یک مقاله‌ی توصیفی که اصطلاحا Whitepaper نامیده می‌شود، توضیحاتی در مورد این سیستم جدید ارائه کرد و نام آن را هایپرلوپ آلفا گذاشت. شروین پیشه ور به همراه بروگام بام‌بروگان، به این چالش پاسخ داد و شرکت هایپرلوپ وان را تأسیس کرد. اولین سرمایه‌گذار این شرکت بلندپرواز، شرپا کپیتال بود که با سرمایه‌ای در حدود ۳۷ میلیون دلار وارد این تجارت شد. بام‌بروگان در جولای سال ۲۰۱۶، هایپرلوپ وان را ترک کرد. او مدتی پس از ترک شرکت، شکایتی علیه هایپرلوپ و شخص شروین پیشه ور تنظیم و او را به نقض قوانین و دروغگویی متهم کرد.

 

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

 

در توضیحات شکایتی که علیه پیشه ور و تعدادی دیگر از مدیران هایپرلوپ وان تنظیم شده، پیشه ور به دریافت غیر قانونی حقوق ۴۰ هزار دلاری در ماه و استخدام برادرش افشین پیشه ور در هیئت مدیره‌ی شرکت متهم شده است. از اتهامات بزرگ دیگر در این شکایت، اتهام افشین پیشه ور به قرار دادن طناب دار در اتاق بروگام است. پس از بالا گرفتن شکایت‌ها و شهادت تعدادی از کارمندان، برادر شروین پیشه ور در دوربین‌های نظارتی دیده شد که با در دست داشتن شیئی شبیه طناب دار به طرف اتاق بروگام می‌رود. شکایت‌های تنظیم‌شده هنوز در دادگاه‌ها در حال پیگیری هستند. نکته‌ی مهم این است که این دعواهای حقوقی، تنها ادامه‌ی مسیر را برای هایپرلوپ وان دشوار می‌کنند.

جوایز و افتخارات

شروین پیشه ور مفتخر به دریافت مدال افتخار الیس آیسلند در سال ۲۰۱۶ شد. در سال ۲۰۱۵، باراک اوباما او را به عضویت هیئت مدیره بورس کمک هزینه راه اندازی کسب و کار ویلیام فول برایت منصوب کرد. در سال ۲۰۱۲، دولت امریکا نشان Outstanfing American by Chice را به این مهاجر ایرانی اهدا کرد. این جایزه از طرف دولت به امریکایی‌هایی اهدا می‌شود که دستاوردهای ویژه‌ای داشته باشند.

شروین پیشه ور یکی از اعضای انجمن ۱۰ نفره‌ی شورای کارآفرینان سازمان ملل متحد است. علاوه بر آن، این کارآفرین به‌عنوان سفیر کارآفرینی در جلسات نمایندگی‌های وزارت امور خارجه‌ی آمریکا در خاورمیانه و روسیه شرکت داشته است. باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ طرحی با نام سیاست ارتباطات، رسانه و فناوری تدوین کرد که شروین پیشه ور یکی از اعضای مؤلف و مشاور آن بود.

شروین پیشه ور در کنار فعالیت‌های تجاری، در انجمن‌های خیریه و عام‌المنفعه و همچنین کمپین‌های سیاسی حمایت از نامزدهای دموکرات در ایالات متحده‌ی آمریکا، حضوری پررنگ داشته است. او یکی از حامیان اصلی کمپین‌های باراک اوباما و هیلاری کلینتون بود. در کنار این موارد، پیشه ور تلاش‌های زیادی برای آسان‌سازی فعالیت مهاجران در آمریکا انجام داده و در بنیادهای خیریه‌ای همچون Invisible Children و Charity:water فعالیت کرده است.

 

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

با شروین پیشه ور کارآفرین ایرانی آمریکایی سیلیکون ولی آشنا شوید

 

جنجال‌های خبری

سال ۲۰۱۷ سال پرخبری برای شروین پیشه ور بود. او در ۲۷ می سال ۲۰۱۷ توسط پلیس لندن به اتهام تجاوز جنسی دستگیر شد. ماه بعد، او توانست در دادگاه عالی بریتانیا، حکمی علیه رسانه‌های بریتانیایی دریافت کند که آن‌ها را از انتشار هر خبری در ارتباط با دستگیری او منع می‌کرد. البته این حکم تنها در حوزه‌ی قضایی بریتانیا اجرایی بود و در میانه‌ی ماه نوامبر لغو شد. به هر حال تحقیقات در مورد این اتهام ادامه داشت؛ اما چند هفته بعد، پلیس اعلام کرد شواهد و مدارک لازم دال بر جرم پیشه ور کشف نشده است و به همین دلیل تحقیقات لغو و شروین پیشه ور در جولای ۲۰۱۷ از اتهامات تبرئه شد.

در نوامبر سال ۲۰۱۷، مشخص شد که گزارش اولیه‌ی پلیس که در رسانه‌ها به آن پرداخته شده، جعلی است. به همین دلیل، شروین پیشه ور ادعا کرد که هدف یک کمپین «اسمیر» قرار گرفته است و به‌طور کلی اتهام تجاوز را انکار کرد. کمپین اسمیر به تلاش‌هایی همه‌جانبه برای خدشه دار کردن اعتبار و شهرت افراد گفته می‌شود. در ادامه، شروین پیشه ور از شرکت دیفاینرز پابلیک افرز شکایت کرد. این شرکت که در واشنگتن دی‌.سی واقع است، وظیفه‌ی تحقیقات در مورد اعتراضات سیاسی را بر عهده دارد. شرکت مذکور، پیشه ور را به جاسوسی برای روسیه و پرداخت حق‌السکوت به قربانی تجاوز متهم کرده بود. البته شرکت دیفاینرز شکایت پیشه ور را فریبکارانه خواند و ادعا کرد که هیچ فعالیت تحقیقاتی در مورد او انجام نداده است.

در دسامبر سال ۲۰۱۷، شروین پیشه ور شرکت‌های شرپا کپیتال و هایپرلوپ وان را ترک کرد. این اتفاق یک هفته پس از افزایش ادعاها و شکایت‌های بانوان متعدد علیه او رخ داد. پیشه ور ادعا کرده که این غیبت از فعالیت کاری، برای انجام تحقیقات بیشتر در مورد کمپین اسمیری است که علیه او به راه افتاده است.

در مورد زندگی شخصی و ازدواج شروین پیشه ور اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. تنها اطلاعات موجود از خانواده‌ی او، فرزندانش یعنی سیروس و دریا هستند که همراه با پدر مجردشان در سان‌فرانسیسکو زندگی می‌کنند. دریا پیشه ور به بازیگری علاقه دارد و نقش کوتاهی نیز در یک فیلم هالیوودی بازی کرده است. اما سیروس مسیر پدرش را ادامه داده و در حال حاضر در هایپرلوپ وان مشغول به کار است.

منبع: زومیت

مطالعه مطلب پیش را از دست ندهید: متا تگ رفرش یا Meta Refresh

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *