Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۲۱ آذر, ۱۳۹۶ در دیجیتال مارکتینگ | بدون دیدگاه

با جملات مناسب و نامناسب در بازاریابی و فروش آشنا شوید

با جملات مناسب و نامناسب در بازاریابی و فروش آشنا شوید

پیش از همه چیز اجازه دهید شما را با یک سخن تاثیرگذار از جودیت کی. چارلز آشنا کنیم: “یک محتوانویس حرفه‌ای در واقع فروشنده‌ایست که با کیبورد کار می‌کند.”

اگر شغل شما به عنوان یک محتوانویس این است که بازاریابی و فروش را به کمک متونی برای راهنمایی مشتریان با یکدیگر همسو کنید، پس احتمالا این مقاله به کارتان خواهد آمد. با ما همراه باشید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به خوبی بتوانید از پس متنی برآیید و پیش از این که مشتری با واحد فروش تماس بگیرد، به همه سوالات او پاسخ بگویید، به راحتی توانسته‌اید بین خود و مخاطب ارتباط برقرار کنید. از آنجایی که بسیاری از مشتریان پیش از آن که با واحد فروش تماس بگیرند، قبلا به اندازه کافی در مورد محصول یا خدمات شما اطلاعات کسب کرده‌اند؛ این موضوع می‌تواند به این معنی باشد که تحت تاثیر ویژگی‌های محصولات شما قرار گرفته‌اند.

حال وقت آن است که شما در قالب یک فروشنده وارد میدان شوید و شخصا با مشتری ارتباط برقرار کنید. برای این منظور که بتوانید مشتری را تحت تاثیر قرار دهید و حس و حال مثبت او را نسبت به محصولاتتان حفظ کنید، رویکردهای رفتاری و بیانی مشخصی وجود دارند که می‌توانید برای بستن قراردادهای فروش بیش‌تر مورد استفاده قرار دهید. در ادامه قصد داریم استراتژی هایی را به شما ارائه کنیم که با به کارگیری آن‌ها بتوانید به راحتی از پس این امر برآیید.

در فروش از کلمات مثبت و متقاعد کننده غافل نشوید

هیچ گاه قدرت کلمات را ندیده نگیرید. کلمات ابزار قانع کردن دیگران هستند و فروش معمولا به توانایی شما در متقاعد کردن مشتریان بستگی دارد. انتخاب هوشمندانه لغات می‌تواند تاثیر به سزایی در نتایج مکالمات شما با مشتری بگذارد.

فراموش نکنید که شما می‌توانید یا اعتماد مشتری را برانگیزید یا شک و تردیدش را، یا هیجان زده‌اش می‌کنید یا ناامید، یا باعث مشارکت او می‌شوید یا انگیزه او از خرید را از بین می‌برید و در نهایت یا باعث بستن قرارداد می‌شوید یا او را می‌پرانید.

 

راهکارهای افزایش فروش

راهکارهای افزایش فروش

 

فروشندگانی که از مبحث روانشناسی ارتباطات استفاده می‌کنند، می‌توانند با انتخاب درست لغات و جملات، به راحتی میزان فروش خود را چند برابر کنند. نمونه‌های زیر به خوبی به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید از کلمات بهتری استفاده کنید:

  • از کلمه ارزان استفاده نکنید؛ بلکه بگویید خوش قیمت، قیمت مناسب، قابل پرداخت، رقابتی، اقتصادی یا تقریبا رایگان!
  • نگویید قیمت؛ بگویید هزینه کلی، ارزش و …
  • نگویید بی‌عیب و ایراد؛ بلکه بگویید کامل، عالی، مشتری پسند
  • نگویید نیازی به مشتری نیست؛ بگویید خواهش می‌کنم، باعث افتخارم است، شرمنده نفرمایید

به عنوان مثال جمله «نصب کردن این نرم افزار اصلا کار سختی نیست» را در نظر بگیرید. دو ایراد در این جمله مشاهده می‌شود: «سخت» و «نیست». این کلمات بار منفی دارند و ذهن مشتری را نیز به سمت منفی سوق می‌دهند. در مقابل سعی کنید مثبت صحبت کنید و بگویید: «نصب این نرم افزار کاملا آسان است»

رویکردی مشتری محور داشته باشید

توجه داشته باشید که رک و راست صحبت کنید. توضیحات فروش اصلا درباره شما نیستند. در مورد محصول یا خدماتی که می‌فروشید نیز نیستند. بلکه درباره مزایایی هستند که می‌توانید به کمک محصولاتتان به مشتری ارائه کنید.

این را در ذهن خود داشته باشید تا هیچ گاه این توقع برایتان به وجود نیاید که مشتری کاری برایتان انجام دهد. بلکه تمام هم و غمتان این خواهد بود که در طول فرآیند فروش چه کاری می‌توانید برای رضایت مشتری انجام دهید.

حتما بخوانید: بازاریابی و تبلیغات محتوا محور چیست؟

هدف شما این است که از همان اولین ارتباطی که با مشتری برقرار می‌کنید، تجربه‌ای مثبت و لذت بخش برایش به وجود آورید. اگر در این باره ایده‌ای ندارید، توجه شما را به سه نکته ذیل جلب می‌کنیم:

راهنمایی کنید نه کنترل

به جای این که سعی کنید مکالمه را به سمت و سویی خاص بکشانید، سعی کنید با دادن راهنمایی مشتری را کمک کنید تا خودش فرآیند فروش را تعیین کند.

سوال بپرسید و منتظر پاسخ بمانید

هفتاد درصد مردم چیزی را می‌خرند تا مشکلاتشان حل شود. پس باید به خوبی بدانید که مشتری چه مشکلی دارد و سپس بر اساس آن محصولی مناسب به او ارائه دهید.

لحن فروش را از صحبت‌هایتان حذف کنید

امروزه مشتریان از هوش بالایی برخوردارند و بی خوبی می‌توانند تبلیغات بی‌مورد را تشخیص دهند. لحن فروش را از گفتارتان حذف کنید و سعی کنید رابطه صمیمی‌تری با مشتری ایجاد کنید؛ نه صرفا رابطه‌ای که حول محور فروش شکل گرفته است.

 

راهکارهای افزایش فروش

راهکارهای افزایش فروش

روی مزایا و راه حل‌ها متمرکز شوید

رابرت بلی در کتاب خود نوشته است که اولین قدم برای نوشتن محتوای حرفه‌ای این است که روی مزایا تاکید کنید، نه ویژگی‌های محصول یا خدمات. این قانون را در توضیحات فروش‌تان نیز به کار گیرید.

ابتدا فهرستی از ویژگی‌های محصولتان تهیه کنید و سپس زاویه دیدتان را تغییر دهید و این بار مزایای مربوط به هر کدام از ویژگی‌ها را بنویسید.

به عنوان مثال اگر قصد فروش گیره کاغذ را دارید، می‌توانید فهرستی از ویژگی‌ها و مزایای آن را بدین صورت تهیه کنید:

ویژگی۱: جنس این گیره‌ها از استیلاست.

مزیت: گیره‌ها استقامت بیش‌تری داشته و کاغذها را محکم نگه می‌دارند.

ویژگی۲: لبه گیره‌های کاغذ تیز نیست.

مزیت: کاغذها پاره نمی‌شوند

ویژگی۳: گیره‌ها از انعطاف برخوردارند.

مزیت: هم عمر طولانی‌تری دارند و هم چند کاره هستند.

ویژگی۴: هر بسته شامل هزار گیره است.

مزیت: با خرید هر بسته می‌توانید در زمان و خرید صرفه‌جویی کنید.

توجه داشته باشید که هیچ دو معامله‌ای به یکدیگر شباهت کامل ندارند. اگر این استراتژی‌های نگرشی را در فرآیند فروش خود اعمال کنید، می‌توانید روابط مستحکم‌تر و پایدارتری با مشتریان خود داشته باشید.

منبع: برترین‌ها

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *