Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۶ مرداد, ۱۳۹۷ در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

اهمیت SERP و description

اهمیت SERP و description

دز این مطلب سعی داریم به یک نکته‌ی فوق العاده ریز اما پر اهمیت و تاثیر گذار در زمینه‌ی سئو ی سایت بپردازیم.  اهمیت SERP و description را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

(SERP (Search Engine Result Page

هنگامی‌که، شما مرورگر خود را باز می‌کنید، واژه یا کلمات مد نظرتان را جستجو و enter می‌کنید.  به شما صفحه‌ای در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود که به این صفحه SERPS گفته می‌شود. تمام تلاش ما بر این است که در این صفحه‌ی SERP یا صفحه‌ی نتایج جستجو، Position خوبی را بدست آوریم.

نکاتی جهت یادآوری:

  • Impression: در چه کلماتی چندبار در معرض دید قرار گرفته‌اید.
  • Clicks: چند بار بر روی لینک یا صفحه‌ی سایت شما کلیک شده است.
  • CTR Click To Right: حاصل تقسیم تعداد کلیک به نمایش می‌باشد.
  • Position: جایگاهی که در SERP قرار دارد.

CTR شما ارتباط مستقیمی با جایگاه‌تان در SERP دارد، اگر شما در جایگاه اول در صفحه‌ی نتایج گوگل باشید، به طور متوسط باید حدود ۵۰ درصد کلیک داشته باشید؛ البته گفته شد به طور متوسط به این علت که در بسیاری از جستجوها به خصوص در زبان فارسی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد کلیک نصیب سایتی می‌شود که در جایگاه شماره یک قرار دارد.

در صفحه‌ی جستجو چهار عامل بر کلیک افراد موثر است که شامل موارد زیر می‌باشد:

  • مهم‌ترین عامل Position
  • عنوان

عنوان را باید برای انسان بنویسید، طوری‌که انسان‌ها را ترغیب کنید به این‌که بر آن نتیجه یا آن لینک کلیک بکنید، از طرفی Title فاکتور مهمی در سئو است و باید در Ttile کلمات کلیدی را قرار دهیم و گاهی این دو یعنی Title و عنوان با هم در تناقض است. این‌که از کلمات کلیدی در Title استفاده کنیم، Title نیز کوتاه باشد، بتوانیم کلیک بگیریم و هم اینکه در صفحه‌ی نتایج جسنجو بالا باشید، کار بسیار سختی می‌باشد.

مطالب مرتبطتگ Title و H1 یکسان باشد یا خیر؟

  • Description
  • آدرس سایت

در مورد دو آیتم اول اصلا اختلاف نظری بین سئوکاران وجود ندارد. در مورد دو آیتم آخر خیلی اختلاف نظر وجود دارد، در حوزه‌های تخصصی هر چهار عامل با هم تاثیر دارند. شخص جناب طالبی علاوه بر اینکه موقعیت، عنوان و توضیحات را نگاهی می‌اندازند، اگر یک سایت مطرح و برند در بین این نتایج باشد حتی اگر در جایگاه سه و چهار قرار گرفته باشد احتمال اینکه ایشان بر روی این نتایج کلیک کنند بیشتر است، یعنی اگر سایت‌مان در حوزه تخصصی باشد و برند نیز باشیم احتمال این‌که حتی در جایگاه دوم و سوم نیز کلیک‌های بالاتری بگیریم زیادتر است. اما، در حالت عام و مخاطب عام به نظر می‌رسد، آدرس سایت یا نام آن برند از اهمیت کمتری نسبت به بقیه موارد برخوردار است.

Description

Description یا همان Snippet توضیحی است که در پایین لینک نمایش داده می‌شود و این Description را شخصی که در داخل سایت محتوا می‌گذارد در قسمتی به‌نام توضیح کوتاه یا توضیح متا به صورت خلاصه وارد می‌کند. حالا اگر اصلا Description را وارد نکنید، و گوگل بنا به دلایلی سایت شما را در نتایج جستجو بالا بیاورد، خود گوگل یک قسمتی از متن‌تان را انتخاب می‌کند و در Description قرار می‌دهد، بنابراین، قسمت توضیحات خالی نمی‌ماند. بنابراین جناب طالبی توصیه می‌کنند که قسمت توضیحات را به صفحات سایت‌تان اضافه بکنید و اطمینان حاصل نمایید که در کدهای HTML تان توضیحات وجود دارد.

یکی از پارامترهای بسیار مهم در سئو، وجود کلمات کلیدی در توضیحات است. در بخش توضیحات تنها ۱۶۰ کاراکتر را در صفحه‌ی نتایج نشان می‌دهد یعنی بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر را بزنید نشان نمی‌دهد. Description باید به عنوان عامل سوم ترغیب کننده‌ای برای کلیک مخاطبان بر روی لینک نوشته شود.

یک متن توضیحی برای انسان است در نتیجه description را باید (CTA base (Call To Action base طراحی کنیم. به عنوان مثال فرض کنید من نتایج کنکور را در سایت ام قرار داده‌ام، در قسمت توضیحات “نتایج کنکور تیر ۱۳۹۷ با پاسخ تشریحی”  را قرار می‌دهم، خوب الان یک توضیحات خیلی خوب و قابل قبول دارم. اما فرض کنید بنویسم ” این جا کلیک کنید تا نتایج کنکور ۹۷ را ببینید ما بهترین نتایج را با پاسخ تشریحی ارائه می‌دهیم” در این‌جا ۱۶۰ کاراکتر پر می‌باشد؛ اما، ما با این‌که می‌دانیم پر شده است ادامه می‌دهیم ” کنکور ۹۷ یکی از کنکورهای دشوار بود که جواب آن را می‌توانید در این صفحه دانلود کنید”.

نکته: کلمه ی دانلود به کاربر نمایش داده نمی‌شود اما اگر کاربر عبارت دانلود پاسخ سوالات رو جستجو نماید، ممکن است بر روی این کلمه بالا بیاییم و بر روی Keywords Density سایت‌مان نیز تاثیر بگذارد. تا ۴۰۰ کلمه توسط موتور جستجوی گوگل، توسط Crawl ها ذخیره می‌شود و مورد بررسی و آنالیز قرار می‌گیرد. پس این‌که خودمان را به ۱۶۰ کاراکتر محدود کنیم کاملا اشتباه است، با توجه به این‌که می‌دانیم کاربر تا ۱۶۰ کاراکتر را می‌بیند و باید در این ۱۶۰ کاراکتر کاربر را قانع کنیم که روی لینک سایت ما کلیک نماید.

هر دفعه‌ای که سعی می‌کنیم کاری انجام دهیم تا بر روی لینک سایت ما کلیک شود، ما یک لینک دریافت نکرده‌ایم بلکه دو لینک دریافت کرده‌ایم، اولی به این علت که کاربر بر روی سایت ما کلیک کرده است و دومی به این علت که روی سایت رقیب کلیک نکرده است.

نتیجه گیری اهمیت SERP و description

اهمیت SERP و description زمانی مشخص می‌شود که ما با توضیحات خیلی خوب و استفاده کردن از کلمات کلیدی مورد جسنجو در ادامه ی ۱۶۰ کاراکتر در صفحه ی نتایج جستجو یا همان SERP  می‌توانیم به نتایج فوق العاده‌ای برسیم. زیرا توضیحات هم یکی از فاکتورهای مهم بر کلیک افراد است. اهمیت SERP و description را در ایم مطلب با هم بررسی کردیم.

منبع:

وبسایت شخصی عادل طالبی

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *