Pages Menu
Categories Menu

ارسال در ۱۵ اسفند, ۱۳۹۶ در سئو و بهینه سازی, طراحی وب سایت | بدون دیدگاه

الگوریتم گوگل پنگوئن چیست؟

الگوریتم گوگل پنگوئن چیست؟

گوگل برای نمایش هر چه بهتر و مطابقت بیش‌تر نتایج جستجوها با خواسته‌های مخاطبانش، الگوریتم‌های مختلفی را به کار می‌گیرد. این الگوریتم‌ها گوگل پاندا، پنگوئن، کبوتر و مرغ مگس خوار نام دارند که هر کدام نقشی مهم در رسیدن به این هدف دارند. پیش از این به بررسی الگوریتم گوگل پاندا پرداخته بودیم، در این مطلب نیز قصد داریم شما را با الگوریتم پنگوئن آشنا کنیم.

پیش از آن که بدانیم الگوریتم گوگل پنگوئن چیست، چرا سایت شما را جریمه می‌کند و چگونه می‌توانیم از مجازات آن خلاص شویم، فلسفه پیدایش این الگوریتم را با هم بررسی کنیم.

فلسفه پیدایش الگوریتم گوگل پنگوئن

موتورهای جستجو در آغاز فعالیت خود، موضوع یک مقاله یا محتوا را بر اساس کلمات کلیدی موجود در صفحات سایت تشخیص می‌دادند. بدین ترتیب که یک کلمه کلیدی هر چه بیش‌تر در صفحه نشان داده می‌شد، موتور جستجوگر تشخیص می‌داد که این صفحه مربوط به این کلمه کلیدی است و آن را در نتایج بالاتر نمایش می‌داد. البته که این روش چندان هم کارآمد نبود و افراد می‌توانستند به راحتی با کپی و جایگذاری کلمات، به رتبه بهتر دست پیدا کنند.

چندی بعد لینک‌ها نیز به عنوان یکی از فاکتورهای مهم سئو و رتبه بندی سایت شدند؛ در واقع همان عاملی که به گوگل اجازه داد بازار موتورهای جستجوگر را در دهه ۹۰ احاطه کند. لری پیج، یکی از موسسین شرکت گوگل، PageRank را اختراع کرد که به گوگل اجازه می‌داد بر اساس تعداد بک لینک‌ها، کیفیت یک وب سایت را اندازه گیری کند. این روش اندازه گیری به عنوان یکی از ابزارها در الگوریتم رتبه بندی کلی استفاده می‌شد و توانست محبوبیت بسیار زیادی کسب کند، زیرا روش خیلی خوبی برای تعیین کیفیت یک سایت بود.

روش PageRank فوق‌العاده موثر بود؛ زیرا بر این مبنا پایه گذاری شده بود که هر لینک به عنوان یک رای تایید برای یک صفحه به شمار می‌آمد. به طور مثال اگر صفحه‌ای کیفیت لازم را نداشت، هیچ لینکی دریافت نمی‌کرد. در واقع تئوری بیان می‌کرد: هنگامی که فردی به وب سایتی لینک می‌دهد به این معنی است که صفحه مذکور منبع اطلاعاتی مفیدی به شمار می‌آید. در غیر این صورت نمی‌بایست این صفحه لینک شود. همان گونه که شما یک رستوران بد به دوستتان معرفی نمی‌کنید.

با این حال طولی نکشید که متخصصان سئو روش‌هایی را برای دور زدن قوانین گوگل و دست کاری PageRank و نتایج جستجوی کلمات کلیدی یافتند. در همین راستا، گوگل نیز برای یافتن این سایت‌های اسپم مانند، فعالیتخود را شروع کرد. فیلترگذاری ها متعدد و ارائه آپدیت‌های منظم از روش‌های گوگل برای مقابله با وب سایت‌هایی بود که شایسته رتبه یک نتایج جستجو نبودند.

 

الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن چیست؟

 

این دور زدن‌ها موتورهای جستجو و گوگل را وادار کرد که برخی از عوامل قرارگیری سایت ها در نتایج بالاتر را تغییر دهد و روش کلمات کلیدی و لینک بیلدینگ خود را که قبلا معرفی کرده بود، بی‌اعتبار کند؛ بدین ترتیب که معرفی الگوریتم گوگل پنگوئن روش های تنبیهی را برای سایت‌هایی که چنین اقدامات اسپم گونه‌ای انجام می‌دهند، در نظر گرفته است.

الگوریتم گوگل پنگوئن

الگوریتم پنگوئن در واقع فیلتری است برای مقابله با سایت‌هایی که قصد دارند از طریق روش‌های اسپم مثل لینک سازی اسپم و پر کردن صفحه با کلمات کلیدی در نتایج جستجوی گوگل، تغییر ایجاد کنند و سایت خود را به رتبه های بالاتری بیاورند. به عبارت دیگر، الگوریتم گوگل پنگوئن تلاش می‌کند سایت‌هایی که اسپم به نظر می‌رسند را شناسایی و جریمه کند.

این الگوریتم برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط گوگل معرفی شد و از آن پس تنها در دوره‌های مشخصی فعالیت می‌کرد؛ یعنی اگر سایت‌های جریمه شده موارد موجود در گوگل پنالتی خود را اصلاح می‌کردند، باز هم تغییری در وضعیت‌شان ایجاد نمی‌شد. آن ها باید منتظر فعالیت دوباره الگوریتم گوگل پنگوئن می‌ماندند و این کار نیز ممکن بود ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول انجامد.

اما الگوریتم گوگل پنگوئن در حال حاضر همزمان با خزیدن گوگل در سایت ها، به طور مداوم به روز رسانی می‌شود؛ بنابراین تغییرات کوچکی که در این سیستم ایجاد می‌شود، دیگر به اطلاع عموم نخواهد رسید.

الگوریتم گوگل پنگوئن روی چه مواردی حساس است؟

تمرکز الگوریتم گوگل پنگوئن بیش از هر چیز دیگری، روی بک لینک‌های سایت شما قرار دارد. بک لینک‌های زیاد از سایت‌های کم ارزش و یا غبر مرتبط، انکر تکست‌های بیش از حد سئو شده یا استفاده از کلمه یا عبارت یکسان برای تمام بک لینک‌ها، در کنار استفاده بیش از حد کلمات کلیدی ممکن است موجب جریمه شما توسط الگوریتم گوگل پنگوئن شوند.

لینک سازی اسپم

با این وجود که لینک‌ها هنوز هم در رتبه بندی گوگل از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و گوگل بارها این موضوع را شفاف سازی کرده، باید به خاطر داشته باشید که در عین حال به افراد هشدار داده‌اند که نباید انرژی خود را تنها بر لینک سازی بگذارند.

فرض کنیم شما یک سایت پنج صفحه‌ای داشته باشید که هیچ سیگنالی از شبکه اجتماعی یا پیج رنک در آن وجود ندارد و در عین حال ۵۰۰۰ بک لینک برای سایت خود ایجاد کرده‌اید. عملکرد سئو چنین وب سایتی غیر معمول است. گوگل از خود می‌پرسد که چرا چنین سایتی که هیچ فعالیت اجتماعی و مارکتینگی ندارد، چنین لینک بیلدینگ قوی دارد؟

از طرفی دیگر، اگر یک سایت معتبر داشته باشید و به شدت روی آن کار کنید، مثلا محتوای خوب تولید کنید، صفحات متعددی بسازید، سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی معتبر کسب کنید و لینک‌های متنی متعدد ایجاد کنید، به دست آوردن ۵۰۰۰ لینک برای وب سایت شما کاملا طبیعی به نظر می‌رسد. اگر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و روابط عمومی را به تمامی فعالیت‌های بالا اضافه کنید، یک الگوی معتبر برای کسب و کار خود خواهید داشت.

با این حساب، لینک بیلدینگ برای سئو بسیار مهم است؛ اما لینک تنها یک مورد از فاکتورهای متعددی است که توسط گوگل ورد بررسی قرار می‌گیرد و نمی‌تواند به تنهایی نشان دهنده اعتبار و هویت یک سایت باشد. در حقیقت، به دست آورن تعداد زیادی لینک ممکن است به دلیل فعالیت‌های بازاریابی عالی باشد. بنابراین بهتر است به دنبال روش های لینک بیلدینگ پیشرفته برای خود باشید. در این شرایط متوجه خواهید شد که در یک مسیر درست حرکت می‌کنید.

پر کردن صفحه با کلمات کلیدی

اگر با علم سئو آشنایی داشته باشید، حتماً عبارت Keyword Stuffing را شنیده‌اید. زمانی که کلمات کلیدی خود را پیدا کردید، سعی کنید بیش از حد بر روی آن تاکید نکنید. لزومی ندارد از کلیدواژه مورد نظرتان در هر جمله استفاده کنید! به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از یک کلمه کلیدی در محتوا نتیجه معکوس خواهد داشت و هیچ کمکی به رتبه بندی سایت‌تان نمی‌کند.

خواندن چنین متنی بسیار دشوار است و هیچ کاربری علاقه ندارد محتوایی که تنها برای موتورهای جستجو نوشته شده است را مطالعه کند. همچنین، اگر محتوای خود را بیش از حد برای موتورهای جستجوگر بهینه سازی کنید باید با گوگل پنالتی دست و پنجه نرم کنید. با استفاده از افزونه Yoast به راحتی می‌توانید از چگالی کلمات کلیدی در متن‌تان مطلع شوید. پلاگین Yoast به شما می گوید که ۲.۵% از متن شما باید بر روی کلمه کلیدی مورد نظرتان تمرکز داشته باشد. در صورتی که چگالی کلمات کلیدی بیش از این مقدار باشد، پلاگین Yoast به شما هشدار خواهد داد. در صورتی که با نحوه عملکرد این افزونه آشنایی ندارید، می‌توانید راهنمای کامل افزونه Yoast SEO را در وبلاگ نوین مطالعه کنید.

آیا سایت من توسط گوگل پنگوئن جریمه شده است؟

هنگامی که الگوریتم‌های گوگل پنگوئن متوجه می‌شوند برای دستکاری رتبه وب‌سایت خود در حال ساخت محتوا و بک‌لینک‌های اسپم هستید، سایت شما را برای کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی که هدف قرار داده‌اید مجازات می‌کند؛ یک مشخصه ویژه مجازات الگوریتم گوگل پنگوئن این است که بر اساس صفحه عمل می‌کند. (معمولاً بروی صفحۀ اصلی تاثیر می گذارد، اما بعضاً  می‌تواند بروی زیر صفحات نیز تاثیر گذار باشد) به این معنی که صفحه مجازات شده می‌تواند رتبه خود را از دست بدهد در حالی که دیگر صفحات وب سایت رتبه و عملکرد بسیار خوبی دارند.

شدت مجازات توسط الگوریتم گوگل پنگوئن بسیار متغیر است. برای مثال از اُفت چند پله‌ای رتبه صفحه تا از ایندکس خارج شدن صفحه را شامل می‌شود. در صورتی که الگوریتم گوگل پنگوئن شما را تنبیه کند، متوجه تغییرات زیر خواهید شد:

  • سایت‌تان برای یک کلمه کلیدی (یا گروهی از کلمات کلیدی) دچار کاهش ترافیک خواهد شد. برای مثال: صفحه سایت شما برای یکی از کلمات کلیدی از رتبۀ ۲ گوگل به رتبۀ ۳۶۴ تنزل پیدا می‌کند!
  • صفحه‌ای که شامل کلمه کلیدی به خصوص می‌باشد، از ایندکس گوگل خارج خواهد شد (de-indexed) در حالیکه بقیه صفحات سایت در گوگل ایندکس شده باقی می‌ماند.
  • ممکن است در بخش‌های “Search Queries” یا “Manual Actions” در گوگل وبمستر سایت خود، پیغامی با مضمون “لینک سازی غیر طبیعی” دریافت کنید.

در برخی موارد، صفحاتی از سایت‌تان که قرار نیست در رتبه بندی گوگل قرار بگیرند به علت تنبیه توسط الگوریتم گوگل پنگوئن در رنکینگ گوگل قرار خواهند گرفت. به عنوان مثال صفحه “تماس با ما” در وب سایت شما به جای “صفحۀ اصلی” برای کلمه کلیدی اصلی شما نشان داده خواهد شد!

الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن چیست؟

چگونه جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن را رفع کنیم؟

الگوریتم گوگل پنگوئن گوگل در درجه اول لینک‌سازی‌های غیر طبیعی مرتبط با سایت شما را شناسایی می‌کند، بدین منظور باید لینک‌هایی که به صفحات شما آسیب می‌رسانند را حذف کنید. اما چه لینک‌هایی برای سایت ما مناسب نیستند؟ پاسخ به این سوال را قبلاً در مقاله‌ای با عنوان بک لینک‌های خوب و بک لینک‌های بد گفته‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

برای خارج شدن از جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن ابتدا لازم است بک‌لینک‌هایی که به خاطر آن تنبیه شده‌اید را شناسایی کنید. این قسمت بسیار مهم هست و باید با دقت فراونی انجام گردد. بدین منظور به روش زیر فهرست کامل بک‌لینک‌های سایت خود را دانلود کنید:

۱. وارد داشبورد گوگل وبمستر خود شوید و از قسمت سمت چپ، به منوی Links to Your  Site  بروید.

۲.  در بخش Who links the most برروی گزینه more کلیک کنید.

۳. در صفحه جدیدی که برایتان باز می‌شود، روی گزینه Download more sample links کلیک و پسوند فایل را انتخاب کنید.

در این لیست نام تمامی دامنه هایی که به صفحات سایت شما بک لینک داده‌اند را مشاهده می‌کنید. می‌بایست سایت ها را تک تک چک کنید، آن‌هایی را که اسپم هستند شناسایی و در یک فایل جداگانه وارد کنید.

نهایتا فابل ساخته شده را به ابزار Disavow links گوگل معرفی کنید. باید مدت زمانی را صبر کنید تا ربات خزنده گوگل متوجه این تغییرات شوند. این روند ممکن است از ۳ ساعت تا ۳ ماه به طول بیانجامد که به فرکانس جستجوی ربات و تعداد بک لینک های حذفی شما بستگی دارد. در برخی موارد، اگر وب سایت شما به صورت دستی جریمه شده است، درخواست تجدید نظر الزامی است.

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *