Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 13 فوریه, 2018 در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

الگوریتم پاندا چیست؟

الگوریتم پاندا چیست؟

سال‌های متوالی است که همه ما برای خرید کردن، یافتن جواب سوالات و هر چیزی که به ذهنمان خطور کند، به سراغ سایت‌های اینترنتی می‌رویم. باز کردن موتورهای جستجو همانند گوگل، معمولا اولین قدم در پیدا کردن جواب‌های ما هستند و البته که ما هم عادت کرده‌ایم به این پاسخ‌ها عادت کنیم. تا جایی که هر کس از ما بپرسد از کجا مطمئنی که فلان میوه حاوی بهمان ویتامین است، با افتخار سرمان را بالا گرفته و می‌گوییم: “در اینترنت خوانده‌ام”. اما به راستی محتوای آنلاین چقدر قابل اطمینان بوده و راست بودن و البته اصالت این محتوا را چه کسی تضمین می‌کند؟

واقعیت این است که در فضای آنلاین همه جور محتوا وجود دارد. هر کسی می‌تواند ادعا کند که آن چه می‌گوید صحت دارد و کافی است جمله‌ای در اینترنت منتشر شده تا ده ها بار در سایت‌های دیگر کپی شود. از تمام این‌ها که بگذریم، سایت‌های زیادی با روش‌های کلاه سیاه سعی می‌کنند با استفاده از محتوای تولید شده توسط دیگران، خود را در صفحات نتایج جستجو بالا کشیده و از این راه به کسب منافع بپردازند.

البته که در این میان، موتورهای جستجو از جمله گوگل نیز بیکار ننشسته و برای مقابله با این پدیده راهکارهایی دارند. گوگل برای نمایش هر چه بهتر و مطابقت بیش‌تر نتایج جستجو با خواسته‌های مخاطبانش، الگوریتم‌های مختلفی به کار می‌گیرد که هر یک از آن ها به دلایلی به نام یک جانور نامگذاری شده‌اند. این الگوریتم‌ها گوگل پاندا، گوگل پنگوئن، کبوتر و مرغ مگس خوار نام داشته و هر کدام نقش مهمی در رسیدن به این هدف ایفا می‌کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از مهم‌ترین این الگوریتم ها یعنی گوگل پاندا آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

الگوریتم پاندا چیست؟

پاندا نام الگوریتمی است که گوگل از آن برای جلوگیری از نمایش محتوای بی‌کیفیت در نتایج جستجو استفاده می‌کند. البته این تنها وظیفه گوگل پاندا نیست؛ بلکه بالا آوردن سایت‌هایی که محتوای باکیفیت و جذاب دارند نیز از وظایف دیگر الگوریتم پاندا است.

گوگل زمانی تصمیم به راه‌اندازی الگوریتم پاندا گرفت که پدیده‌ای به نام “مزارع محتوا” فضای وب را تحت تاثیر خود قرار داده بود و باعث بالا رفتن شکایت مخاطبان و کاربران اینترنتی شده بود.

منظور از مزرعه محتوا یا همان Content Farm، وب‌سایت یا وب سایت‌هایی است که از محتوای بی‌کیفیت و کم ارزش در حجم بسیار بالا، برای پرمحتوا جلوه دادن خود و دیده شدن در صفحات نتایج جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته گوگل، ورود الگوریتم پاندا ظرف مدت چند ماه روی ۱۲ درصد نتایج جستجوی گوگل تاثیر مستقیم داشت. گوگل پاندا از ابتدای کار خود در سال ۲۰۱۱ دستخوش تغییرات فراوانی شده و بارها به روزرسانی شده است.

 

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا

 

حساسیت الگوریتم پاندا روی چه مواردی است؟

گوگل پاندا به طور مستقیم به سراف سایت‌ها یا صفحاتی می‌رود که محتوای آن‌ها را جذاب و باکیفیت تشخیص ندهد. برخی عواملی که پاندای گوگل را عصبانی می‌کند و باعث جریمه شدن سایت می‌شوند، در ادامه آوردیم.

 • محتوای ناچیز: صفحات ضعیفی که متن داخل آن‌ها بسیار کم است، توسط الگوریتم پاندا بی‌کیفیت شناخته می‌شود. توجه داشته باشید که در اینجا منظور از متن، متن مرتبط با موضوع به همراه منابع و لینک‌های خارجی است. به عنوان مثال، صفحات داخل یک وب‌سایت پزشکی را در نظر بگیرید که هر کدام با تنها ۴ – ۵ جمله ساده سعی می‌کنند یک بیماری خاص را با علائم و روش‌های درمان آن معرفی کنند.
 • محتوای تکراری: محتوای کپی شده، چیزی است که طبیعتا در صفحات فراوانی در اینترنت دیده می‌شود. الگوریتم گوگل پاندا گاهی ممکن است صفحات مختلف وب‌سایت شما که محتواشان بسیار نزدیک به هم بوده و متن‌های آن‌ها بیش از حد با هم نقاط مشترک دارند را هم به عنوان محتوای تکراری در نظر بگیرد. برای مثال اگر شرکتی دارید که نوعی خدمات ساختمانی را در شهرهای مختلف به مشتریانش ارائه می‌دهد و تعدادی صفحه مجزا داشته باشید با عناوین “ما در تهران خانه شما را رنگ می‌کنیم”، “ما در شیراز خانه شما را رنگ می‌کنیم”، “ما در تبریز خانه شما را رنگ می‌کنیم” و … ممکن است توسط گوگل پاندا جریمه شود.
 • محتوای بی‌کیفیت: صفحات یا وب‌سایت‌هایی که به مخاطبان خود اطلاعات چندانی ارائه نمی‌دهند، از نظر الگوریتم پاندا برای مخاطبان خود ارزشی قائل نیستند و باید جریمه شوند.
 • عدم وجود منابع معتبر و غیرقابل اطمینان بودن مطالب: محتوای تهیه شده توسط منابعی که معتبر یا شناخته شده نیستند، معمولا از نظر گوگل نیز اعتبار چندانی ندارند. این مسئله در مورد سایت‌هایی که از مخاطبان خود اطلاعاتی مثل مشخصات فردی یا اطلاعات کارت بانکی می‌گیرند، مهم‌تر هم می‌شوند.
 • مزرعه محتوا (Content Farm): در بالا به مزارع محتوا اشاره کردیم. این مزارع معمولا مجموعه‌ای هستند از صفحات کم کیفیت که اکثرا از سایت‌های دیگر آمده‌اند. برای مثال، سایتی که تعداد بسیار زیادی نویسنده غیر متخصص استخدام کرده که مطالب کوتاه و ساده درباره موضوعات بسیار متفاوت بنویسند تا بتواند جستجوکنندگان عبارت‌های گوناگون به سمت خود بکشد، یک مزرعه محتوا محسوب می‌شود. گوگل پاندا از سایت‌هایی که هم درباره پزشکی، هم اخبار سلبریتی‌ها و هم اقتصاد مطالب جسته و گریخته دارند چندان خوشش نمی‌آید.
 • محتوای کم کیفیت نوشته شده توسط کاربران (یا همان User Generated Content): برای مثال می‌توانیم به وبلاگی اشاره کنیم که از پست‌های کاربرانش که پر از اطلاعات نامعتبر و غلط‌های املایی و گرامری هستند، برای اشتراک در فضای خود استفاده می‌کنند.
 • حجم بالای تبلیغات: صفحاتی که بیش‌تر از محتوای اصلی خودشان دارای تبلیغات، بنرها و پاپ آپ های فراوان را در معرض دید کاربر قرار می‌دهند، از نظر الگوریتم پاندا جایگاه معتبری ندارند. این نوع وب‌سایت‌ها را در کشور خودمان نیز به خصوص در سایت‌های دانلود فیلم و موسیقی، بسیار می‌بینیم.
 • محتوای کم کیفیت به همراه لینک برنامه‌های دیگر: به عنوان مثالی از این مورد می‌توان به سایت‌هایی اشاره کرد که برای خواندن مطلب یا دانلود یک فایل، شما را مجبور به عضویت در فلان کانال تلگرام می‌کنند.
 • وب‌سایت‌های بلاک شده توسط کاربران: سایت‌هایی که کاربران به هر دلیلی در صفحات نتایج گوگل بلاک می‌کنند یا از افزونه های گوگل کروم برای این کار استفاده می‌کنند، توسط گوگل پاندا جریمه می‌شوند.
 • محتوای نامربوط به عبارت جستجو شده: سایت‌هایی که در صفحه نتایج جستجو به کاربر “قول می‌دهند” اطلاعات مورد نظر او را ارائه کنند یا دست کم پاسخی برای پرسش او داشته باشند، در صورت عدم انجام این کار از طرف الگوریتم پاندا جریمه خواهد شد. برای نمونه ممکن است یک کاربر در گوگل به دنبال “فواید نوشیدن چای سبز” باشد و با کلیک کردن روی یک لینک، تنها با انبوهی از تبلیغات مواجه شود که هیچ یک پاسخ سوال او نیستند.

حتما بخوانید: نکاتی برای تازه واردان عرصه کارآفرینی

از کجا بفهمیم که سایتمان توسط الگوریتم پاندا جریمه شده است؟

گوگل پاندا رایج‌ترین نوع مجازات گوگل است که تقریبا به نوعی گریبان تمام سایت‌ها را می‌گیرد؛ هر چند اخیرا گوگل، پاندا را جزئی از مجازات‌های خود نمی‌داند! و از آن به عنوان “الگوریتم کیفیت” یاد می‌کند؛ الگوریتمی که کیفیت کلی سایت شما را بررسی می‌کند.

اگر الگوریتم پاندا تشخیص دهد که وب‌سایت شما محتوایی با کیفیت پایین تولید می‌کند، موتور جستجوی گوگل امتیاز پایینی برای کیفیت کل سایت شما در نظر می‌گیرد. این امر باعث می‌شود که به سختی بتوانید در رنکینگ موتور جستجوگر گوگل قرار بگیرید.

الگوریتم پاندا می‌تواند به شدت روی رتبه سایت تاثیر بگذارد و سبب کاهش شدید ترافیک وب‌سایت شود. به همین دلیل است که گوگل پاندا روی رتبه همه کلمات کلیدی ارگانیک وب‌سایتتان تاثیر می‌گذارد. به این نوع مجازات Site-Wide گفته می‌شود؛ به این معنی که اگر در قسمتی از وب سایت شما مشکلی به وجود بیاید، مجازات گوگل برای کل وب سایت در نظر گرفته می‌شود نه برای یک لینک یا یک صفحه.

در صورتی که سایت‌تان توسط گوگل پاندا با کیفیت پایین شناخته شود، متوجه تغییرات زیر خواهید شد:

 • ترافیک وب سایت با کاهشی شدید اما تدریجی روبرو خواهد شد و در نهایت روندی ثابت پیدا می‌کند.
 • تمام صفحات سایتتان با مشکل رنکینگ روبرو می‌شود (علی رغم تمام بک لینک‌هایی که برای آن ها تهیه کرده‌اید).
 • سایت شما در جستجوی برخی کلمات کلیدی مشخص در نتایج گوگل نشان داده خواهد شد، اما نه به شکل سابق. احتمالا بتوانید سایتتان را برای بسیاری کلمات کلیدی در صفحه ۲ یا ۳ پیدا کنید.
 • تجربه نشان داده است پس از این که گوگل چند بار آپدیت شود، وب‌سایت شما به رتبه‌های پایین‌تر تنزل پیدا می‌کند (گوکل به طور مداوم در حال بالا بردن کیفیت استاندارد خود است. به این معنی که اگر الگوریتم‌های گوگل وب سایت شما را نپسندیدند، در طول زمان جایگاه سایت شما بدتر خواهد شد).
 • توجه کنید که گوگل پاندا در قسمت جرایم دستی گوگل وب مستر نشان داده نمی‌شود.

آخرین آپدیت گوگل در سال ۲۰۱۶ حاکی از آن بود که الگوریتم پاندا در هسته مرکزی الگوریتم رتبه بندی گوگل قرار دارد. هر سایتی که در اینترنت قرار دارد، امتیاز کیفی ای دریافت می‌کند که بر رتبه کلی سایت اثر می‌گذارد. این امتیاز کیفی، همانطور که در راهنمای گوگل پاندا آمده است، بر اساس تجربه کاربری، ده‌ها المان استاتیک و بررسی های دقیق کیفی داده می‌شود.

نکته‌ای که درباره الگوریتم پاندا باید به خاطر بسپارید این است که گوگل پاندا کل وب سایت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ به این معنی که بر تمام کلمات کلیدی و ترافیک‌های سایت‌تان تاثیر می‌گذارد.

 

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا

 

حتما می‌پرسید چگونه؟ به این شکل که اگر متوجه شدید ترافیک همه کلمات کلیدی سایت‌تان با درصد یکسانی افت داشته است، بدانید که وب سایت شما توسط الگوریتم گوگل پاندا جریمه شده است (با مشاهده گوگل آنالیتیک خود می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید).

در حال حاضر، موثرترین راه برای بر طرف کردن این مشکل استفاده از راهنمای پاندا (Panda Breakthrough) است. راهنمای پاندا از همان اطلاعات استفاده می‌کند، اما آن‌ها را به شکل دیگری به کاربران و موتورهای جستجوگر نشان می‌دهد تا این اطلاعات ارزشمند به نظر برسند. هنگامی که اطلاعات به صورت بهینه‌سازی شده نشان داده شوند، موتورهای جستجو امتیاز کیفی بالاتری را برای وب سایت در نظر می‌گیرند که نهایتاً به بهبود وضعیت سایت منجر می‌شود. یکی دیگر از عوامل موثر در ارتقای امتیاز کیفی سایت، بهینه سازی تجربه کاربری است که مستلزم بهتر کردن معیارهای سایت برای کاربران است. بهینه سازی تجربه کاربری سبب می شود کاربران زمان بیشتری در وب‌سایت شما صرف کنند و در نهایت باعث بالا رفتن رتبه بندی سایت می‌شود.

حال که سایتتان جریمه شده، باید چه کار کنید؟

در قسمت چگونگی رهایی از مجازات الگوریتم گوگل پاندا، قبل از هر چیزی باید متوجه شوید گوگل چگونه محتوای شما را ارزیابی می‌کند و شما چگونه می‌توانید محتوایی تولید کنید که الگوریتم‌های گوگل از آن راضی باشند.

پس از شناسایی مشکل کیفی موجود در وب سایت، یکی از صفحات سایت را انتخاب کنید. سپس از خود بپرسید: آیا این بهترین صفحه موجود در اینترنت برای این موضوع است؟

گوگل همیشه تلاش می‌کند بهترین صفحات را در نتایج جستجوی خود بیاورد و الگوریتم پاندا برای ارزیابی این محتوا طراحی شده است؛ برای مثال اگر سعی می‌کنید صفحه‌ای با تمام امکانات بسازید، در نهایت چیزی خلق خواهید کرد که در سطح بالاتری نسبت به دیگر سایت‌ها قرار دارد. اگر بیشتر صفحات سایت‌تان حاوی مطالب باکیفیت باشد، پاندا وب سایت شما را از سایتی باکیفیت در نظر می‌گیرد. در نقطه مقابل، اگر تنها دو یا سه صفحه از سایتتان شامل محتوای باکیفیت باشد، گوگل تشخیص می‌دهد که محتوای سایت شما بی‌کیفیت است.

هنگامی که مشکل کیفی اصلی را پیدا کردید، آن مشکل را در همه قسمت‌های سایت برطرف کنید. این مشکل می‌تواند شامل طول محتوا، محتوای کپی و حتی عدم وجود صفحه مهمی مانند تماس با ما باشد. دقت کنید نه تنها تک تک المان ها مسئول مجازات الگوریتم پاندا هستند، بلکه ترکیب تمامی این المان‌هاست که امتیاز کیفی و در نهایت مجازاتتان را تعین می‌کند.

در بسیاری از مواقع، الگوریتم پاندا شما را مجبور به اعمال تغییرات اساسی در هِدِر، فوتِر، منو و محتوای سایت‌تان می‌کند. برخی از وب‌مسترها مجبور می‌شوند صدها صفحه از وب‌سایت خود را ویرایش کنند. بهتر است بدانید که دقیقاً باید چه چیزی را تغییر دهید و چه چیزی را می‌بایست به حال خود رها کنید تا سرعت کارتان افزایش یاید.

پس از ویرایش و به روز رسانی سایت‌تان به Googlebot زمان کافی بدهید به بررسی و ارزیابی دوباره سایت‌تان بپردازد. در صورتی که توانسته باشید مجازات پاندا را از وب‌سایت خود برطرف کرده باشید، پس از ۴۸ ساعت شاهد افزایش ترافیک وب‌سایت خود خواهید بود.

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *