Pages Menu
Categories Menu

ارسال در 27 فوریه, 2018 در سئو و بهینه سازی | بدون دیدگاه

افزایش محبوبیت و تعداد بک لینک ها

افزایش محبوبیت و تعداد بک لینک ها

از اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی تاکنون، موتورهای جستجو همواره لینک‌ها را به عنوان یکی از ملاک‌های بررسی محبوبیت و اهمیت سایت‌ها در نظر گرفته اند و با ارائه الگوریتم‌های مختلف، در استفاده صحیح از داده‌های لینک‌ها (مانند مقصد لینک و انکرتکست)، پیشرفت بسیاری کرده‌اند تا لینک‌های موجود در سایت‌ها و صفحات را ارزیابی کنند.

برای موتورهای جستجو که در کلان شهری به نام وب این طرف و آن طرف می‌خزند، لینک‌ها نقش خیابان‌ها را بازی می‌کنند. موتورهای جستجو با تحلیل‌های پیچیده، می‌توانند کشف کنند که چه صفحاتی به هم وصل شده‌اند و نحوه ارتباط آن‌ها با هم چگونه است.

با این حال که لینک‌ها همه چیز سئو نیستند، اما متخصصان بر این باورند که بخش بزرگی از الگوریتم‌های موتورهای جستجو به فاکتورهای مربوط به لینک‌ها بستگی دارند. موتورهای جستجو از طریق لینک‌ها تا حدودی می‌توانند محبوبیت، قابلیت اطمینان، وضعیت اسپم بودن و اعتبار سایت‌ها را بر مبنای تعداد و محبوبیت صفحاتی که به آن‌ها لینک شده تحلیل کنند؛ سایت‌های معتبر، معمولا با سایت‌های بزرگ دیگر تبادل لینک دارند، در حالی که سایت‌های نامعتبر و اسپم چنین ویژگی را ندارند.

به خاطر این استفاده الگوریتمی و تحلیل لینک‌ها، بهبود وضعیت لینک‌های سایت برای به دست آوردن مخاطب و ترافیک الزامی است. به همین علت است که ساخت و درج لینک‌ها، یکی از اصلی ترین بخش‌‌های فرآیند بهینه سازی موتورهای جستجو به حساب می‌آید.

چگونگی ارزیابی لینک‌ها توسط موتورهای جستجو

شاید این سوال برایتان پیش آید که موتورهای جستجو چگونه لینک ها را ارزش گذاری می‌کند؟ برای پاسخ به به این سوال، لازم است به تک تک عناصر تشکیل دهنده یک لینک پرداخته تا دریابیم موتورهای جستجو این عناصر را چگونه می‌بیند. ما از معیارهای اختصاصی مورد استفاده موتورهای جستجو خبر نداریم، اما با استفاده از تحلیل اپلیکیشن‌ها، تجربه و آزمایش‌های متعدد می‌توانیم فرضیاتی هوشمندانه داشته باشیم که در دنیای واقعی هم درست از آب در می‌آیند.

در ادامه قصد داریم فهرستی از فاکتورهای قابل توجه برای ارزیابی لینک ها توسط موتورهای جستجو را به سمع و نظرتان برسانیم. این نشانه‌ها و بسیاری از نشانه‌های دیگر، در هنگام اندازه‌گیری ارزش لینک‌ها مورد توجه سئو کارهای حرفه‌ای هستند.

محبوبیت جهانی

هر چه سایت مهم‌تر و محبوب‌تر باشد، لینک‌ها از طرف آن سایت نیز اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کنند. به عنوان مثال سایت ویکی پدیا که هزاران سایت دیگر به آن لینک داده‌اند، و همین دلالت بر مهم بودن و محبوبیت آن دارد. برای به دست آوردن اعتبار و قابلیت اطمینان در موتورهای جستجو، به لینک‌های همکاران خود نیز نیاز دارید. هر چه این لینک‌ها از محبوبیت بالاتری برخوردار باشند، بهتر است.

محبوبیت منطقه‌ای / محبوبیت در یک حوزه خاص

مفهوم «محبوبیت منطقه‌ای» که اولین بار توسط موتور جستجوی Teoma به کار رفت، می‌گوید لینک‌های سایت‌های اختصاصی مهم‌تر از لینک‌های سایت‌هایی هستند که حوزه فعالیت آن‌ها عمومی‌تر است. برای مثال، اگر موضوع سایت شما عکاسی و فیلم برداری است، لینک از سایت‌های مرتیط با هنر و گرافیک از لینک‌های سایت‌های فروش لوازم خانگی از اهمیت بالاتری برخوردار است.

 

افزایش تعداد بک لینک

افزایش تعداد بک لینک

 

متن لینک (Anchor Text)

یکی از قوی‌ترین نشانه‌هایی که موتورهای جستجو در رده‌بندی به کار می‌برند، متن لینک (Anchor Text) آن ها است. اگر ده‌ها لینک وجود داشته باشند که به کلیدواژه‌های یکسانی اشاره می‌کنند، برنده این رقابت آن سایتی خواهد بود که متن قابل کلیک بهتر و جذاب‌تری داشته است.

رتبه قابل اعتماد

شکی نیست که این روزها، اینترنت از انواع مختلف اسپم‌ها پر است. حتی برخی افراد برآورد کرده‌اند که حدود ۶۰ درصد صفحت اینترنتی حاوی نوعی اسپم هستند. موتورهای جستجو برای برحذر داشتن کاربر از این نوع صفحات، از سیستم های خاصی برای ارزیابی قابلیت اعتماد استفاده می‌کنند که بسیاری از آن ها بر مبنای گراف لینک‌ها به وجود آمده‌اند. لینک گرفتن از دامین‌های معتمد موجب آن می‌شود که این معیار امتیازدهی برای سایت شما بهبودی قابل توجه پیدا کند. وب سایت‌های دانشگاهی، سازمان‌های دولتی و موسسات غیر انتفاعی از این نوع دامنه‌ها محسوب می‌شوند.

لینک‌های مشابه

لینک های اسپم دار معمولا «رفت و برگشتی» کار می‌کنند؛ یعنی این که سایتی که اسپم می‌فرستد معمولا خودش نیز از سایت های دیگر اسپم دریافت می‌کند. موتورهای جستجو این پدیده را به خوبی تشخیص داده و متوجه می شوند چه مجموعه وب سایت‌هایی حاوی لینک‌های اسپم دار هستند. به همین علت است که باید توجه داشته باشید سایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌دهید و از آن‌ها لینک می‌گیرید، از این دست سایت‌های کم اعتبار نباشند. انتخاب خود را با دقت انجام دهید.

تازگی

لینک ها معمولا به مرور زمان ارزش خود را از دست می‌دهند. به همین علت است که بایستی همواره به فکر گرفتن لینک از منابع جدید باشید. یکی از معیارهایی که موتورهای جستجو نشانه اعتبار و محبوبیت یک سایت می‌دانند، همین تازگی لینک‌های داخل آن است.

به اشتراک گذاشته شدن در شبکه های اجتماعی

در سال‌های اخیر، محتوای به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس رشدی انفجاری داشته است. تعجبی هم نیست که موتورهای جستجو میزان به اشتراک گذاشته شدن محتوای یک سایت را به عنوان نشانه‌ای مهم از اعتبار آن وب سایت در نظر بگیرند. کارشناسان شبکه‌های اجتماعی و سئو در چگپنگی استفاده موتورهای جستجو از این معیار اختلاف نظر فراوانی دارند؛ اما به طور قطع هیچ کس نمی‌تواند منکر تاثیر این عامل در بالا رفتن رتبه سایت شما شود.

حال ممکن است این سوال پیش آید که قدرت به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی در مقابل لینک‌ها چقدر است؟ در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ افزایش عظیمی را در به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی و تاثیر آن در جستجوی آنلاین شاهد بودیم. گوگل یکی از موتورهای جستجویی بود که در نتایج جستجوهایش از این نشانه‌ها استفاده فراوانی می‌کرد؛ مخصوصا آن که اگر محت.ای مورد نظر شما در یکی از سه شبکه اجتماعی اصلی (فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس) منتشر شده بود، در صفحات نتایج امتیازی ویژه دریافت می‌کرد. این امر برای بازیابی اینترنتی نیز امتیازی ویژه به حساب می‌آید؛ زیرا اگر محتوای آنان توسط افرادی در شبکه‌های اجتماعی حلقه ارتباطی بزرگی دارند منتشر شود، احتمال دیده شدن آن در صفحات جستجو نیز بسیار افزایش خواهد یافت.

البته باید این نکته را نیز شایان ذکر شد که اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی مشابه لینک ها نیستند. هنوز ثابت نشده که تعداد توییت‌ها، لایک ها و پلاس ها بتوانند مستقیما روی رتبه سایت شما تاثیر بگذارند؛ اما دست کم در بالا بردن محبوبیت محتوا و بیش‌تر باز شدن وب‌سایت شما اثر خود را خواهند گذاشت.

مقدمات بک لینک سازی

لینک سازی درست به مانند یک هنر است؛ هنری که شاید دشوارترین قسمت کار سئو باشد؛ اما در عین حال حیاتی‌ترین بخش کار برای موفقیت نیز به حساب می‌آید. لینک سازی به خلاقیت، تلاش فراوان و البته بودجه مناسب نیاز دارد. افراد و شرکت‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، هر یک روش متفاوتی برای لینک سازی دارند، و روش مورد نیاز شما بستگی به وب سایت شما دارد.

در ادامه قصد داریم سه نوع کلی از روش‌های لینک گرفتن را در اختیارتان قرار دهیم:

بک لینک های طبیعی

لینک‌هایی که به صورت طبیعی به سایت‌ها یا صفحاتی داده می‌شوند که می‌خواهند به شرکت یا محتوای شما متصل باشند. تنها کاری که به عنوان یک سئوکار باید انجام دهید این است که محتوای تولیدی شما به اندازه کافی ارزشمند بوده و آن را به خوبی در معرض دید دیگران قرار دهید.

ساختن بک لینک به صورت دستی

در این روش، مسئول سئو با ایمیل زدن به وبلاگ نویس‌ها، جمع آوری دنبال کننده یا هر روش ارتباطی دیگر، اقدام به ساختن لینک می‌کند. این شخص معمولا در حین ساخت لینک‌ها به مخاطبان توضیح می‌دهد که به چه دلیل باید لینک سایت شما را در سایت یا وبلاگ خود قرار داده و سود آنان از این کار چیست.

حتما بخوانید: ۱۰ ایده راه اندازی کسب و کار اینترنتی

ساختن بک لینک بدون برقراری ارتباط با دیگران

امروزه صدها هزار وبسایت وجود دارد که به همه کاربرانشان این امکان را فراهم می‌سازد تا برای خود در کامنت‌های وبلاگ‌ها، تالارهای گفتگو یا پروفایل های خود لینک ایجاد کنند. این نوع لینک‌ها از نظر موتورهای جستجو کم‌ترین ارزش را داشته اما در کل وجودش بهتر از نبودنش است. اما در استفاده از این نوع لینک‌ها نیز باید احتیاط به عمل آورید؛ چون تعداد زیاد آن ها معمولا از نظر موتورهای جستجو به عنوان اسپم شناخته می‌شود.

این که به عنوان یک متخصص سئو بخواهید به سراغ کدام روش بروید، به انتخاب خودتان بستگی دارد. اما به طور کلی باید گفت که بهتر است فرآیند لینک سازی شما تا حد امکان گسترده باشد؛ زیرا استفاده از روش های گوناگون بهترین تاثیر را بر موتورهای جستجو خواهد داشت. نکته بعدی این است که استفاده از هر روش لینک سازی که به چشم موتورهای جستجو غیرطبیعی، غیر استاندارد یا حیله گرانه بیاید، در نهایت به ضرر شما تمام خواهد شد.

چگونگی آغاز یک کمپین لینک سازی

نخستین گام در لینک سازی درست همانند هر فعالیت دیگر در زمینه بازاریابی، تدوین اهداف و استراتژی‌ها است. متاسفانه ارزیابی فرآیند لینک سازی چندان آسان نیست. با وجود آن که موتورهای جستجو هر لینک را با معیارهای ریاضی و بسیار دقیق بررسی می‌کنند؛ اما دسترسی به این اطلاعات برای افرادی که خارج از موتورهای جستجو هستند امکان پذیر نیست.

متخصصان سئو برای داشتن معیاری برای بررسی ارزش لینک‌ها، از نشانه‌های خاصی استفاده می‌کنند. برخی از این معیارها به شرح ذیل هستند:

رتبه به دست آمده برای عبارات جستجو شده مرتبط

یکی از بهترین راه های تشخیص این که یک موتور جستجو به چه میزان به یک صفحه مشخص بها می‌دهد این است که کلید واژه‌ها و عبارات دیگری را جستجو کنید که آن صفحه از آن ها استفاده می‌کند. برای مثال اگر به دنبال رتبه خود در جستجوی عبارت «فروش هدفون» هستید، باید عبارت‌های دیگری نظیر «خرید اینترنتی»، «لوازم استودیو»، «خرید هدست» و … را نیز مد نظر داشته باشید.

MozRank

معیار MozRank نشان از آن دارد که صفحه انتخابی شما در فضای وب به چه میزان محبوب است. صفحاتی که MozRank بالاتری دارند، معمولا رتبه بهتری دارند. هر چه به یک صفحه لینک‌های بیش‌تری داده شود، به معنای محبوب‌تر بودن آن است. لینک‌ها از سایت‌های مهم از جمله سایت‌های خبری یا فروشگاه‌های آنلاین، تاثیری بزرگ بر محبوبیت صفحه ها دارند و MozRank به خوبی گواه این محبوبیت است.

اعتبار دامنه

این معیار به طور خلاصه با نام DA نیز شناخته می‌شود که نشان می‌دهد یک دامنه یا آدرس خاص به چه صورت نسبت به یک جستجوی مشخص، عکس‌العمل نشان می‌دهد. DA یک سایت با تحلیل گراف دامنه و ارزیابی وضعیت نام آن در برابر صدها هزار جستجوی مختلف در گوگل محاسبه می‌شود.

بک لینک های رقبا

با بررسی وضعیت بک لینک ها یا لینک‌های داخلی سایتی که هم اکنون به ازای کلیدواژه‌های مورد نظر شما وضعیت خوبی دارند، می‌توانید اطلاعاتی ارزشمند درباره لینک‌هایی که در کسب این رتبه به رقبای شما کمک کرده‌اند، به دست آورید. با استفاده از ابزراهایی نظیر Open Site Explorer، کارشناسان سئو می‌توانند این لینک‌ها را کشف کرده و در کمپین‌های لینک سازی خود به سراغ این منابع بروند.

تعداد بک لینک های روی یک صفحه

طبق یکی از فرمول‌های قدیمی محاسبه رتبه صفحه، ارزش یک صفحه بستگی زیادی به تعداد لینک‌های روی آن صفحه دارد. با فرض یکسان بودن تمامی دیگر شرایط، لینک شدن به صفحه‌ای که خود تعداد لینک‌های کمی داد بهتر از لینک شدن به یک صفحه با لینک های فراوان است. البته آمار دقیقی از تعداد مناسب لینک‌ها در دست نیست؛ اما در کل رعایت چنین نکته‌ای می‌تواند در سئوی سایت شما تاثیر به سزایی داشته باشد.

ترافیک بالقوه

فواید لینک سازی فقط محدود به موتورهای جستجو نیست. لینک‌هایی که تعداد کلیک‌ها و میزان ترافیک سایت شما را بالا می‌برند، تنها رتبه شما را بهبود نمی‌بخشند؛ بلکه بازدید کنندگانی ارزشمند را که مشتریان بالقوه شما خواهند بود به سوی شما روانه می‌کنند. ترافیک بالقوه چیزی است که می‌توانید با توجه به این بازدیدها یا ابزارهای تحلیل سایت محاسبه کنید. اگر هم دسترسی به چنین خدماتی ندارید، ابزارهایی مانند Google Trends نیز می‌توانند کمک کنند که آماری سرانگشتی از این اعداد و ارقام به دست آورید (البته این اعداد چندان هم دقیق نیستند).

نمونه‌ای از استراتژی‌های ساخت بک لینک

کاری کنید که مشتریان به شما بک لینک دهند

اگر شرکایی دارید که همواره با آن‌ها کار می‌کنید، یا مشتریانی وفادار که عاشق برند شما هستند، از آن‌ها بخواهید به سایت شما بک لینک دهند.

 

افزایش تعداد بک لینک

افزایش تعداد بک لینک

 

برای شرکت خود یک وبلاگ بسازید و آن را به منبعی جذاب، باارزش و آموزنده تبدیل کنید

استراتژی ساخت محتوا در وبلاگ برای دریافت بک لینک آنقدر مقبول و ارزشمند است که حتی مستقیما توسط مهندسان گوگل نیز پیشنهاد شده است. با داشتن وبلاگ می‌توانید به صورت مستمر محتوای تازه به سایت خود اضافه کنید، از وبلاگ‌های دیگر لینک بگیرید و با افزایش سئوی سایت خود، از رقبایتان پیشی بگیرید.

محتوایی خلق کنید که به صورت ویروسی منتشر شده و بک لینک‌های آن به صورت طبیعی منتشر شود

در دنیای سئو، به این پدیده تله لینک یا Linkbait می‌گویند. این کار به صورت خلاصه به معنی استفاده از نکات سودمند، اطلاعات جالب و مقداری طنز برای ایجاد محتوای محبوب و فراگیر است. احتمال زیادی وجود دارد که افراد این نوع محتوا را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. بلاگرها و وبمسترها نیز این محتوا را به عنوان ابزاری برای افزایش کلیک‌ها و ترافیک سایت خود می‌بینند. چنین میزان توانایی در جلب اعتماد، اعتبار و بهبود رتبه، چیزی نیست که بتوان به آسانی از کنارش گذشت.

خبرساز باشید

جلب توجه آژانس‌های خبری، مطبوعات، وبلاگ‌ها و رسانه ها روشی قدرتمند و تضمین شده برای گرفتن لینک است که نیاز به صرف زمان چندانی هم ندارد. گاهی اوقات این کار به سادگی با دادن جایزه‌ای به یک نفر، معرفی یک محصول یا خدمت جدید یا به راه انداختن یک موضوع جنجالی انجام می‌گیرد.

منبع: نوین

cotinttelegram

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *